Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rover 75, problem z rozbudową audio,kiepskie radio fabryczne

hvil 22 Lut 2010 20:12 7829 17
  • #1 22 Lut 2010 20:12
    hvil
    Poziom 9  

Witam,
    Często korzystam z działu car audio jako kompendium wiedzy, przyszedł czas że i ja potrzebuję pomocy.

Posiadam radio fabryczne w roverze 75, Harmony, jest to radio Philipsa o oznaczeniu jakie znalazłem 22 DC745/60 | 22 DC745/60B.
    Jednak jest to bardzo słabe radio. 4x7W, brak wyjścia na wzmacniacz.

Moje pierwsza prośba o pomoc dotyczy wyjścia na wzmacniacz.
    Kolega stwierdził, że wyjście na wzmacniacz zrobi mi wpinając się w kable plusowe idące do przednich głośników, następnie rezystor o rezystencji 47, za nim wyjście na wzmacniacz, za nim rezystor 4,7 i to podpięte do kabla masowego. Czy takie wyjście jest dobrym rozwiązaniem?

Kolejna rzecz, to radio jest słabej mocy, ja nie chcę rezygnować z radia fabrycznego z powodu idealnego wkomponowania go we wnętrze.
    tak sobie pomyślałem że może zamiast mieniać radio da się same jego podzespoły wymienić na lepsze? czy to ma sens? poprzez jakie zabiegi można polepszyć jego parametry i jakich do radia philips można użyć podzespołów by pasowały?

P.s. Jeśli popełniłem błąd w formowaniu tematu, proszę moderatora o cierpliwość, na najmniejszą uwagę poprawię.

Z poważaniem
    Hvil

0 17
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 23 Lut 2010 15:40
    mirekgnd
    Poziom 17  

Witam. Problem Twój rozwiąże przetwornik poziomów firmy SinusLive HL-406. Ma on regulację więc można się pobawić. Podobne przetworniki produkuje kilka firm, lecz ten ma najlepszą jakość do ceny. Pozdrawiam .

0
  • #3 23 Lut 2010 15:50
    hvil
    Poziom 9  

dokłądnie to samo tylko własniej roboty posiadam zlutowane przez kolegę, co prawda nie ma regulacji, jesli nie zda egzaminu zakupię ten co poleciłeś. Dzieki bardzo za radę.

Ale oprócz wyjścia na wzmacniacz ktore mam dorobione tylko założyć, moim głównym problemem są końcówki mocy na głośniki. czy masz może pomysł Ty, lub jakaś inna uczynna osoba na elektrodzie, czy się da i jak podnieść jakość dzwieku na głośniki przesyłaną, tak chociaż 4x30W.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Lut 2010 16:44
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Raczej nie warto przerabiać samego radia,co prawda można podmienić scalak mocy na mocniejszy,ale to grzebanina... Lepiej wykorzystać radio do zasilania głośników wysokotonowych[oczywiście przez zwrotnicę]-im wystarczy 7watów,a dodatkowy wzmacniacz do niskotonowych.

0
  • #5 23 Lut 2010 18:38
    hvil
    Poziom 9  

problem w tym ze r75 to jest inwencja tworcza angoli, a wiadomo naród to specyficzny, do wiazki w drzwi nie da się pociagnac dodatkowych kabli. Nawet milimetra niema bo jest łączenie na kostkach a kostki na wcisk w otworzy w karoserii, trzebaby dziury wiercić a to za duża rzeźba.

A wiesz gdzie znaleźć jakaś tabele, dane jakie można scalaki wrzucic do tego philipsa? Rzeźba w radiu nie widoczna:-) miejsca za nim dostatek:-) rzeźbić karoserie i drzwi troche lipa.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 24 Lut 2010 10:40
    mirekgnd
    Poziom 17  

Witam. Problemem wszystkich Roverów i japońców są porażająco niskie średnice przewodów. Jeśli chcesz zrobić niskobudżetowe dobre audio pomyśl o niedużym wzmacniaczu. Wykorzystaj oryginalne radio. Daj przetworniki, połóż nowe przewody dla wzmacniacza i do głośników. Głośniki mógłbyś dać nowe, odpowiednie mocą do użytego wzmacniacza. Dobrze jest wyciszyć blachy drzwi matami bitumicznymi lub innymi akustycznymi. Jedyny Rover, który mnie zadowolił to model 850. Zdjęcia możesz obejrzeć na mojej www: gnd-audio.waw.pl .Pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

Zapomniałem: Przerabianie radia nie ma sensu. Będzie ono tylko sterownikiem . Moc Cda wzmacniacz. Tak zrobione są niektóre BMW i gra poprawnie.Pozdrawiam i zapraszam na PW w godz 10-17.

0
  • #7 24 Lut 2010 10:50
    pabllosee
    Poziom 15  

Średnice głośników
    Honda Civic EJ9 i EJ6 - 165mm
    Honda Civic (od 88-91, 92-95r i 95-99r Prelude i CRX) - 165mm
    Accord Vgen VIgen VIIgen 165mm przód i tył (Vgen tył elpisy 6x9")

Przepraszam, nie doczytałem. Już poprawiłem.
    Co do przewodów, to potwierdzam, szału nie ma.

0
  • #8 24 Lut 2010 10:56
    matiaudio
    Poziom 36  

Chodziło o średnice przewodów kolego wyżej.

0
  • #9 24 Lut 2010 13:54
    hvil
    Poziom 9  

Panowie nie da się nowych przewodów do drzwi wprowadzić żadnym sposobem, więc wzmacniacz odpada. Wyjście na wzmaka mam, zestaw sub plus wzmak do niego rockford fosgate czy jakoś tak już w garażu czeka:-) Nie chce dłubać jeszcze bo od razu chciałem głośniki w drzwiach wymienić(wszystie 4 w drzwiach i 4 syczki), ale by to zrobić przydałoby się więcej mocy z radia, oddzielny wzmacniacz odpada bo kabli nie wprowadzę chyba ze tymi fabrycznymi, ale one są jak niteczki, więc mija się z celem na nich wzmacniacz robić. Wiec ponawiam pytanie, czy ktoś wie czy się da? i jakimi częściami "podkręcić" fabryczne radio?

0
  • #10 24 Lut 2010 14:02
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

.

Cytat:
    Panowie nie da się nowych przewodów do drzwi wprowadzić żadnym sposobem

Nie wierzę.
    Przerost formy...nad treścią.
    Albo sie przyłożysz i zrobisz PORZĄDNĄ instalację audio która zasili głośniki w sposób normalny albo...na prawdę szkoda Twego nerwa i ...walki z wiatrakami.

0
  • #11 24 Lut 2010 14:11
    matiaudio
    Poziom 36  

Łatwiej wymienić kable niż ,,podkręcić radio''. Radio ma swoją moc, jeśli ty sam umiał byś zrobić z niego 30W na kanał to był bys mądrzejszy od inżynierów zatrudnionych w całym koncernie produkującym radia dla rover'ów.

Przecież jak by tak łatwo było podkręcić moc radia to wszystkie z allegro miały by nie 15W a np 30.

0
  • #12 24 Lut 2010 14:50
    hvil
    Poziom 9  

nie podkrecić, a wymienić podzespoły, jak wiadomo są radia lepsze niz 4x7W:-P tylko fabryczne radia tna po kosztach i wstawiaja słabe. Mi chodzi jaka koncowka mocy pasuje do radia philipsa? i czy technicznie da sie wymienić bebechy radia odpowiedzialne za przesył i moc na głośniki??

Ja nie jestem elektronikiem, trochę samoukiem elektrykiem samochodowym, ale na mechanice to akurat co nieco mam pojęcia i w Roverze 75 nie da się wymienić kabli, no chyba ze robiąc nowe przejście przez słupek i drzwi wiertarką a dla dźwięku nie będę na stałe dziurawił auta.

Moje pytanko nadal aktualne, czy da się wymienić podzespoły na lepsze, by nadal mieć fabryczne radio tylko z ładniejszym dźwiękiem i parametrami?

Drugie pyt, czy jesli nie uda mi się znaleźć odp jak poprawić podzespoly radia, jest wogole sens przy tak niskiej mocy mieniać głośniki na lepsze?? I czy montarz do tego radia Dark Blue 16.5cm odseparowanych dwóch zestawów(przód i tył) czy np. JBL GT5-650C ODSEPAROWANY ze zwrotnicami za 300zł za komplet czyli de facto 600zł za same głośniki pod radio, to czy nie jest wyrzucenie pieniędzy w błoto przy takim radio??

(nadal podkreślam nie zmienię fabrycznego radia na inne bo walory estetyczne są dla mnie bardzo ważne)

0
  • #13 24 Lut 2010 15:45
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Da się.
    ALE NIE MA TO NAJMNIEJSZEGO SENSU.

0
  • Pomocny post
    #14 24 Lut 2010 16:45
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Widzę dwa rozwiązania :1. Zastosować lepsze głosniki o wyższej EFEKTYWNOŚCI-pamiętaj 3 decybele więcej to 2 razy większa głośność !!!.2. jeśli jest trochę miejsca przy radiu ,zrobić "dopałe" na TDA 8571 4×20[max.4×40THD10%]W lub 2×TDA 1562 2×55[max.2×70]W.W AVT mieli takie kity po 60 i 120 zł,wielkości
    płytek z radiatorami to ok.15×10×5 cm. Co do przekroju kabli to bez przesady 2-3 większy prąd powinny wytrzymać. W dobre głośniki zawsze warto zainwestować ,to od nich najwięcej zależy. Może się okazać,że po ich wymianie będzie DUŻO lepiej. Jednak co do typu i ceny[600zł to sporo] niech wypowiedzą się inni będący na bieżąco. A gdzie problem w montażu suba i wzmaka ?Jeśli masz kumpla który się zna,to lepiej wyprowadzić sygnał z przed końcówki radia[wyj.niskopoziomowe] i podac na TDA. To radio to chyba faktycznie padaka,znalazłem na necie za 15 funtów...

0
  • Pomocny post
    #15 24 Lut 2010 18:00
    mirekgnd
    Poziom 17  

Witam ponownie. Co do drzwi w Rover 75 to nie mam problemu z przeciągnięciem kabli nawet do 4mm2 . W Hondach tez .Patrz uważnie a zobaczysz jak. Co do audio to wzmacniacz nawet słaby będzie lepszy niż radio.Panowie na forum proszę nie mieszajcie gościowi w głowie, gdyż robota u niego jest prosta. Wielokrotnie wykonujemy taką usługę z radiem fabrycznym. Klient nasz Pan. Oczywiście każdy montażysta lubi poszaleć, dać zajebisty sprzęt itd. Istnieję na rynku od 1994r. Ważne jest to co chce Klient. Jego zadowolenie to podstawa sukcesu. On płaci i wymaga. My możemy go tylko" nakierować". Dlatego istnieję i mam sie dobrze. A propos z wykształcenia jestem elektronikiem-akustykiem.Pozdrawiam

0
  • #16 20 Maj 2010 21:02
    Todax
    Poziom 2  

Witam mam takie samo radio i mam taki problem jak polepszyć jakość dźwięku nie chce jakichś głośnych tub tylko żeby mi grało równie głośno i czysto co przy kompie(a mam 2 głośniki creative za 60 zł). Czego to jest wina ze radio tak charczy jak dam głośniej i jakość nie jest zadowalająca.Co trzeba wymienić radio czy głośniki(a są oryginalne rover 75 z 03r) bo kabli nowych nie będę dawał. Proszę o rade.

Pozdrawiam

0
  • #18 07 Cze 2010 22:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto