Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchenka gaz.-el. Amica Super Line - problem z temp. piekarn

bartolomew 22 Feb 2010 20:41 27762 22
e-mierniki
 • #1
  bartolomew
  Level 9  
  Witam serdecznie forumowiczów, mam pytanie odnośnie Kuchenki Amica Super Line (gazowe palniki i elektryczny piekarnik). Nie znam modelu, dołączam jedynie wygląd przedniego panelu. Jej problem polega na tym, że piekarnik nie osiąga zadanych temperatur. Mowa tutaj o regulacji od 50 do 250 stopni Celsjusza. Gdy wybiorę 200 to temperatura dochodzi do 130 stopni, dla 250 jest to maksymalnie 140 stopni, w opiekaczu grzałka wyłącza się przy 90 stopniach, natomiast górna grzałka 110 stopni i dolna 150. Takie pomiary uzyskałem na termometrze nie związanym z kuchenką, osobno dokupiony gadżet w celu sprawdzenia temperatur. Moja prośba to po pierwsze prośba o instrukcję, bądź naprowadzenie na model. Na panelu jest pięć pokręteł, cztery od regulacji palników i jedno od pracy piekarnika. Są dwie lampki sygnalizujące nagrzewanie się piekarnika oraz pracę piekarnika. I jest zegar elektroniczny, można na nim ustawić za ile minut ma się włączyć brzęczyk, za ile minut ma się wyłączyć piekarnik, bądź o której godzinie. Pokrętło piekarnika to tylko zakres temperatur od 50 do 250 stopni Celsjusza, górna grzałka, dolna i opiekacz wraz z rożnem. Nigdzie nie znalazłem symboli,a do jej tyłu ciężko mi się dostać gdyż na sztywno jest podłączona do gazowych rur. Proszę więc, o podpowiedzenie modelu, instrukcję, jakieś porady co sprawdzić ewentualnie wymienić, Na marginesie czasem długo odpalają się iskrownikiem palniki. A i jeszcze uwaga jedna, wymieniłem sterowanie od piekarnika, bo było po upalane i w momencie jak się przełączało tryby pracy piekarnika to w niektórych momentach iskrzyło.

  Kuchenka gaz.-el. Amica Super Line - problem z temp. piekarn
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  pawel12
  Level 19  
  Masz tam przełącznk pk-13 z podpiętym termostatem. Ważne-dokładnie wepnij termostat w przełącznik. Nigdy nie osiągniesz temperatury 180 czy 200 stopni włączając jedną grzałkę ,chyba że termoobieg ,ale w twojej kuchni go nie ma. Podepnij termostat włącz grzałki góra+dół i zobacz co będzie. Jeżeli będzie żle ,to termostat do wymiany.
 • #3
  bartolomew
  Level 9  
  Wiem, że nie osiągnie się tak wysokich temperatur na jednej grzałce, chodziło mi raczej o to, żeby zdiagnozować uszkodzoną grzałkę czy cośw tym rodzaju. Wszystkie wtyki wypięte i wpięte jeszcze raz. Żadna wtyczka nie była luźna czy coś w tym rodzaju. Jutro podjadę do sklepu po termostat i napiszę co i jak po wymianie.

  PS. A orientuje się ktoś może jaki model tej kuchenki? Symbol coś, żeby kupić ten termostat do odpowiedniego modelu.
  Pozdrawiam
 • #4
  pawel12
  Level 19  
  Twrmostat jest ten sam we wszystkich 50-300C . Typ kuchni to SEG... ale co dalej ,to nie wiem .Zajrzyj pod szufladę , może tam jest typ albo nr fabr.
 • e-mierniki
 • #5
  telmut
  Level 20  
  Jak wyjmiesz szufladę to tam jest tabliczka znamionowa a ten typ to SEG1.32 a termo pasuje każde
 • #6
  bartolomew
  Level 9  
  Dziś wymieniłem termostat. I praktycznie bez zmian. Może temperatury nieco niższe. :-(
 • Helpful post
  #7
  telmut
  Level 20  
  skoro tak to może być pęknięte sprzęgło łącznika piekarnika.Należy wymienić łącznik piekarnika (PK-13 z opiekaczem)Kuchenka gaz.-el. Amica Super Line - problem z temp. piekarn
  sprawdzić czy łącznik piekarnika obraca termoregulator o 270 stopni
  jeśli tak to sprzęgło dobre jeśli nie to łącznik do wymiany.
  Gdy się okaże że łącznik jest dobry to z tyłu kuchni pod osłoną jest ogranicznik temperatury i on jest do wymiany a wygląda tak:Kuchenka gaz.-el. Amica Super Line - problem z temp. piekarn jeden lub drugi
 • #8
  bartolomew
  Level 9  
  Dokładnie tak jest jak napisał telmut, uszkodzone sprzęgło. Po rozebraniu i dokładniejszym sprawdzeniu łącznika PK13 po zmontowaniu go prawidłowym wraz z termostatem, widać jak obraca się od 0stopni do 250 prawidłowo, a następnie uruchamiając funkcje piekarnika nie wraca już w swoje położenie i nie współpracuje z termostatem.
  Po ręcznym ustawieniu na ok 200 stopni, i włączeniu piekarnika temeratura doszła do 180 stopni, czyli prawie tyle co ustawiono.
  Jutro zakładam nowy łącznik i sprawdzę jeszcze raz pomiary. Dzięki wszystkim za pomoc.
  Pozdrawiam.
 • #9
  Józef F.
  Level 11  
  mam podobny problem dziś podczas pieczenia po 25 min placek się spalił choć miał sie piec 50 min po prostu piekarnik cały czas grzeje i nie wyłącza sie po uzyskaniu ustawionej temperatury nawet nie wiem do jakiej temperatury się nagrzał ale dużej jak placka spalil
  1pytanie co może być przyczyną w/w awarii termostat czy może coś innego?
  2 czy próbować samemu wymieniać czy wezwać fachowca ?ile to może kosztować?
 • #10
  pawel12
  Level 19  
  Duże prawdopodobieństwo ,że padł termostat. Wymienić raczej łatwo-zdejmij górę ,wszystko będziesz widział.
 • #11
  Józef F.
  Level 11  
  a czy to jakiś typ czy jest jeden do wszystkich modeli
  ja mam G6E3.33S2ZpTeKDWsb
 • #12
  telmut
  Level 20  
  Do wszystkich modeli pasują wszystkie termostaty. Do tej kuchni to coś takiego
  Kuchenka gaz.-el. Amica Super Line - problem z temp. piekarn

  Wymiana samodzielna jest bardzo prosta a to oszczędność od 50-100 zł
 • #13
  bartolomew
  Level 9  
  Witam ponownie, mam znowu problem, dziwny jak nie wiem. Wymieniłem termostat, przełącznik PK13. Wygrzewam piekarnik np do 200, coś wkładam do środka i temperatura mi spada do 150 i nie wzrasta. Co to może być.
 • #14
  mielke
  Level 10  
  Witam
  Potrzebuje schemat podłączenia piekarnika elektrycznego z termostatem i pokrętłem w kuchence gazowo-elektrycznej Amica super Line SEG 1,60 SPW
  Mam problem z nim bo grzeje na ful nie zależnie jak jest ustawione pokrętło a przy 30*C wyłącza się żarówka oświetlająca piekarnik
  Czy ktoś z kolegów i koleżanek mógłby mnie poratować tym bardziej ze zbliżają się święta i będzie potrzebny sprawny
  Z góry dziękuje i czekam na szybką pomoc
  Pozdrawiam
 • #15
  RadziolMen
  Level 11  
  Witam. mam taką sama sytuacje jak autor tematu. kuchenka trochę nowsza zdaje się seg2.
  Piekarnik nie dogrzewa, wszystko działa, lampki, grzałki (oporności ok 50om), iskrownik itp.
  Piekarnik piecze ale po godzinie grzania, gdy placek powinien być gotowy...-był surowy(dopiero sie "ruszał") po przełączeniu na termoobieg jeszcze na 0,5h
  -dogrzał sie jak trzeba.
  Nie rozumiem co to znaczy: "sprawdzić czy łącznik piekarnika obraca termoregulator o 270 stopni" -chodzi o ta pierwsza gałkę/sprzęgło na którym ustawia się tryb pracy piekarnika? np. grzałka górna czy dolna, z termoobiegiem itd...???
  Bo jak tak to nie zauważyłem tam żadnego fizycznego uszkodzenia czy złamania. Termostat identyczny jak na załączonym zdjęciu w temacie obraca sie w pełnym swoim zakresie i po rozkręceniu nic spalonego nie widać.

  Specjalista nie jestem ale i nie laikiem.
  Proszę o pomoc i podpowiedź jak sprawdzić poszczególną część,żeby nie wymieniać wszystkiego nie potrzebnie.
 • #16
  telmut
  Level 20  
  Kuchnia SEG 2….. ma zupełnie inny przełącznik piekarnika.
  A więc pozostaje nam sprawdzić :
  1- czas pieczenia podany w instrukcji jest czasem orientacyjnym tylko
  Przy pieczeniu systemem konwencjonalnym przed włożeniem ciasta do piekarnika należy go najpierw nagrzać na żądana temperaturę po około 10-20 min po czym wkładamy ciasto i od tego momentu około 60 min pieczemy. Jeżeli nie nagrzejemy piekarnika to skutek będzie właśnie taki że się nie upiecze.
  2 – Przy użyciu termoobiegu nie musimy nagrzewać piekarnika wkładamy ciasto do zimnego i pieczemy około 60 min.

  Jeżeli to nie pomoże to termoregulator do wymiany.
 • #17
  RadziolMen
  Level 11  
  Kuchenka działała wcześniej normalnie.
  Po prostu ostatnio przy takim samym czasie pieczenia okazuje się ze to nie wystarcza bo nie osiąga zadanej temperatury.
  A pisząc termoregulator masz na myśli termostat?
  W mojej kuchence jest taki sam jak ten którego zdjęcie wkleiłeś.
  W przypadku /bartolomewa/ wymiana termostatu nic nie dała i sam poleciłeś wymienić mu ogranicznik temperatury.
  Zakładam ze do wymiany mam jedno z dwojga.
  Pytanie jest takie:
  Czy da się sprawdzić wadliwość tych części? Jak to zrobić za pomocą zwykłego miernika?
 • #18
  pawel12
  Level 19  
  Połącz ze sąbą na krótko 2 kable od ogranicznika na czas sprawdzania, oczywiście jakoś je zabezpiecz(odizoluj) i włącz piekarnik na 200st. Jak nie dogrzeje ,to termostat ,jak dogrzeje ,to wyrzucaj ogranicznik.
 • #19
  telmut
  Level 20  
  No właśnie tak jak napisał "pawel12" a termostat aby sprawdzić trzeba mieć coś co ma stałą temperaturę np.gotująca się woda 100 °C - wkładamy czujkę terma do wody ustawiamy pokrętło ma 100°C i czekamy do 2,5 min powinno wyłączyć. Tolerancja temperatury dla terma wynosi +/- 8°C A więc jeżeli nie wyłączy w temperaturze 92-108°C to jest wadliwe i należy wymienić.Przy takich testach musimy mieć dokładny pomier temperatury wody.
 • #20
  RadziolMen
  Level 11  
  czyli mam porostu z-mostkować ogranicznik temp.?
 • #21
  Mieczyslaw_M
  Level 2  
  Kuchenka EHK2.834TeKdsPL piekarnik nie nagrzewa do zadanej temperatury (albo bardzo długo nagrzewa ponad 1h). Przystępuję do wymiany termostatu. Jeśli będzie OK to dam znać
 • #22
  Mieczyslaw_M
  Level 2  
  Termostat znajduje się w górnej części piekarnika patrząc od przodu po lewej stronie przykręcony na jeden wkręt - odkręcamy. Wyłączmy zabezpieczenie kuchenki. Wyciągamy kuchenkę z zabudowy. Odkręcamy tylną ściankę (chyba z 10 blachowkrętów, odkręcamy górę i przód ścianki bocznej tej od strony zegara (chyba z 5 blachowkrętów, odkręcamy przykrycie pokręteł regulacji ( chyba z 10 blachowkrętów) ściągamy gałkę pokrętła temperatury. Odkręcamy regulator temperatury od przodu dwa blachowkręty. Odchylamy ściankę boczną o jakieś 30 stopni, wyciągamy sondę termostatu (przepchana przez dwie pętle druciane w górnej części kuchenki) aż do pokrętła regulatora. Wyciągamy i zakładamy nowy termostat wraz z sondą - montaż zaczynamy od pokrętła regulatora. Po zamontowaniu włączmy zabezpieczenie i sprawdzamy - kuchenka grzeje jak należy. Montujemy do zabudowy. Może komuś się przyda, pozdr.

  Mod. ROBSON33
  Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .


  po rozebraniu (rozbrojeniu) regulatora temperatury, przyczyną awarii były przepalone styki załączające grzałki, zdjęcia nie wklejam bo to taki sam regulator z sondą jak powyżej kilka postów.
 • #23
  maciek.m33
  Level 1  
  Witam was koledzy z góry przepraszam jeśli zadaje pytanie w złym temacie ale potrzebuje pomocy ponieważ jestem od niedawna właścicielem starej kuchni gazowo elektrycznej firmy amica i potrzebuje znaleść gdzieś do niej instrukcje jest to kuchnie amica seg 2,87 z piekarnikiem elektrycznym i jednym palnikiem elektrycznym z góry dzieki za pomoc