Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W

22 Lut 2010 22:26 3586 5
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam pytanie wiem że dla większości z was będzie ono bardzo łatwe ale ja nie chcę spalić zasilacza.
    Mam zasilacz z starego komputera AT 200w ale nic więcej nie pisze(nawet model) i chciałbym podłączyć do niego oświetlenie halogeny MR 16 12V 50w i moje pytanie ile Amper może dać taki zasilacz?
    Ile halogenów 50w mogę podłączyć do niego. Moim zdaniem jeśli zasilacz ma 200w a halogeny 50w to trzeba podzielić 200/50=4 ale jeszcze jakiś mały zapas czyli 3 halogeny 50w i jeden 30w ale nie wiem czy tym nie spalę zasilacza?A może można podłączyć jeszcze więcej halogenów?
    Czy te zasilacze (te czyli stare AT) miały jakieś zabezpieczenie w razie jak urządzenia mają za duży pobór prądu to się wyłączają tak jak ATX?
    Jeśli nie to ile Amper mam tak dla świętego spokoju założyć bezpiecznik?
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jeżeli zły temat to proszę o przeniesienie.
  • Poziom 35  
    Witam
    Zasilacz ma kilka napięć wyjściowych, min. 5V, 12V, -12V, 3,3V. Podana moc, dotyczy łącznie tych wszystkich wyjść. Na wyjściu 12V, moc jaką można pobrać będzie na pewno mniejsza niż 100W, a na pewno nie większa. Dlatego myślę, że dwie takie żarówki to i tak może być za dużo. Może przeróbka zasilacza, pozwoliła by podłączyć coś więcej. Poza tym podłączenie kilku takich żarówek może spowodować (niekoniecznie) blokowanie się zasilacza. (zimne włókna żarówek, mają mały opór) Ale trzeba spróbować.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    A więc z ledwością uciągnął by halogen 50W i 30W...
    A jak chciałbym zastosować transformator toroidalny żeby były te 4 halogeny to musiałby mieć min 230W?
  • Poziom 20  
    Witam
    Pokaż zdjęcia tego zasilacza, każdy jest inny, a sama moc, do tego napisana na obudowie jeszcze nic o nim nie mówi. Jeśli chodzi o start z kilkoma zimnymi żarówkami, to można ruszyć układ RC przy nóżce 4 (jeśli to na TL494) odpowiedzialny za soft start, tak aby start zasilacza trwał dłużej.

Dodano po 2 [minuty]:

Oznaczenia półprzewodników, szczególnie tych na radiatorach i ilości drutów z których są wykonywane poszczególne uzwojenia, szczególnie 12-voltowe również by się przydały. ;)
  • Poziom 14  
    półprzewodniki na radiatorach to dwie sztuki HSWC 2SCE(albo E albo F)42429
    Na drugim radiatorze jeden półprzewodnik jest pokryty w całości blachą więc nie mogę przeczytać a drugi jest zamazany :(
    Zdjęcia:
    Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W
    Zasilacz AT 200W a halogen MR16 12V 50W
    Jeśli mam zrobić więcej zdjęć i jakieś zbliżenia proszę pisać.
    Sorry za jakość ale taki sprzęt.
  • Poziom 20  
    No rzeczywiście, dużo nie widać, ale patrząc na radiatory, to więcej niż 100W przy ciągłym obciążeniu nie pociągnie. Najpierw podłącz 1 żarówke 50W i zobacz jak się będzie zachowywał, czy nie będzie się zbytnio grzał, jak nie, to spróbuj z dwiema, trzecia to już ryzyko (nie tyle natychmiastowego uszkodzenia, lub włączenia zabezpieczenia, lecz przegrzania po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach pracy)