Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szkoła szpiegowała uczniów przez kamery w laptopach

danielde 22 Feb 2010 23:02 2907 6
  • Szkoła szpiegowała uczniów przez kamery w laptopach
    zdjęcie: cia.bzzz.net
    Rodzice studenta amerykańskiej szkoły wyższej Lower Merion wnieśli pozew w sprawie szpiegowania przez szkołę uczniów, za pośrednictwem wydanych przez nią laptopów. Szkoła zainstalowała w laptopach oprogramowanie, które zezwalało na zdalny podgląd i przechwytywanie obrazów rejestrowanych przez wbudowane w Macbook'i kamery iSight. Sprawa wyszła na jaw, w momencie gdy jeden z podglądanych uczniów otrzymał w szkole ostrzeżenie za "niewłaściwie zachowanie" w domu i został oskarżony o handel i zażywanie narkotyków, co wicedyrektor potwierdził zdjęciem wykonanym przez kamerę z otrzymanego MacBook'a, na którym widać było jak uczeń je cukierka.

W oświadczeniu z dnia 18.02.2010 Dr Christopher McGinley potwierdził, że laptopy posiadają wbudowaną "funkcję zabezpieczającą" przed kradzieżą. Funkcja ta może wykonać "zdjęcie operatora i zrzut jego ekranu", lecz McGinley zapewnia, że została ona wyłączona i nie będzie ponownie włączona bez pisemnego powiadomienia. Podkreślił też, że funkcja była wykorzystywana tylko i wyłącznie do zlokalizowania zagubionych, czy skradzionych laptopów.

To się dopiero nazywa inwigilacja...

źródło:
    http://www.techspot.com/news/37961-high-school-uses-notebook-webcams-to-spy-on-students.html
    http://www.computerworld.com/s/article/916027..._blasts_vigilantism_in_Pa._school_spying_case

Cool! Ranking DIY
    About Author
    danielde
    Translator, editor
    danielde wrote 671 posts with rating 21, helped 0 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2009 year.
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
    skaktus
    Level 37  
    Takie coś tylko w USA.

A to z tym cukierkiem to już przegięcie :)
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
    wgruza
    Level 21  
    Nie miałem za dużej styczności z MacBookami ale w "normalnych" laptopach zwykle jest dioda aktywności, świecąca gdy kamera jest aktywna. Cały ten news wydaje mi się lekko podejrzany :)
    olinek2
    Level 23  
    Nie wszystkie laptopy posiadają ową diodkę, netbooki prawie nigdy. No to już świństwo co wyprawiają...
    satanistik
    Level 27  
    ja bym kamerę zakleił taśmą
    danielde
    Translator, editor
    wgruza wrote:
    Nie miałem za dużej styczności z MacBookami ale w "normalnych" laptopach zwykle jest dioda aktywności, świecąca gdy kamera jest aktywna. Cały ten news wydaje mi się lekko podejrzany :)

W MacBookach też znajduje się taka dioda.
    Januszcz22
    Level 15  
    Wydaje mi się że to czy ta dioda świeci zależy tylko od oprogramowania jakie wykorzystamy do przechwytywania obrazu, co prawda mam kamerę na USB ale chyba będzie działać tak samo, jak tamte. U mnie jak korzystam z jakiegoś komunikatora to dioda świeci, ale jak pobrałem program do dodawania efektów to on potrafi przechwytywać obraz nie zapalając tej diody.