Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig Elegance 72 FLAT - trup

chomik47 30 Jul 2004 13:15 1985 6
 • #1
  chomik47
  Level 16  
  Witam, Grundig Elegance 72 FLAT padł nagle podczas oglądania TV. Najpierw zniknął normalny obraz i przez chwilę był widoczny biały, świecący pas przez środek ekranu od góry do dołu.
  Następnie wszystko zmarło. Po włączeniu słychać tylko miarowe, ciche popiskiwania, zero obrazu, zero dźwięku, dioda się nie świeci.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrówka

  P.S. Oznaczenie modelu: MF 72-3101/8 DOLBY
 • #3
  micom
  Level 12  
  Na dzień dobry sprawdz przetwornice , wcześniejszy pisk oznaczałby też o przeciążeniu jej samej a co zatym o uszkodzeniu po b+ . Ale najpierw sprawdz przetwornice ewentualnie napraw, potem układ poziomu i pion.
  Pozdrowienia :)
 • #4
  zdzich42
  Level 41  
  Pionowy jasny pas......... zacząć trzeba od ustalenia czy cewki odchylania poziomego mają poprawne połaczenie z płytą, kontrola płyty pod kątem zimnych lutów, potem dalej.
 • #5
  ticof
  Level 13  
  Jesli słychać cichutkie "cykanie " przy włączyniu to uszk. napewno tranzustor S2000N.,a przyczyna to zimny lut na stojacej płytce obok trafa.Trzeba ja wylutowac i sprawdzić.
 • #6
  mczapski
  Level 39  
  Ponieważ przetwornica próbkuje więc zapewne zwarty tranzystor kluczujący poziomu (BU .. , S ... , D ... czy jakiś podobny). Ale prawdopodobnie po jego wymianie czeka nisopdzianka czyli następne uszkodzenie. Aby temu zapobiec należy sprawdzić czy nie ma zimnych lutowań w okolicy jego sterowania oraz kondensator gaszący (ok 8,2 nF/1600-2000V) i być może filtrujący przy cewkach (ok 470 nF). Pozornir proste ale czasem kłopotliwe.