Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z odbiorem - jaka antena?

23 Lut 2010 09:33 1609 6
  • Poziom 17  
    Witam. Mam problem z obrazem tv. W zasadzie tylko pr 1tvp odbiera ok, reszta strasznie śnieży. Z dachu (Kanie) do Raszyna mam jakieś 15km a do "pekinu" ok 20km. Na dachu siatkówka i 20m kabla do tv. W domu wzmacniacz podłączony do kabla. Po odłączeniu wzmacniacza jest jeszcze gorzej. Czy jest sens wymiany owej siatki na jakąś inną antenę z wbudowanym symetryzatorem zamiast owego wzmacniacza?
  • Poziom 12  
    Antena szerokopasmowa nie jest złą anteną, ale nie sprawdza się we wszystkich miejscach. W Twojej sytuacji zakupiłbym dwie anteny kierunkowe. Jedną na pierwszy program (pasmo I-III) a drugą na pozostałe (pasmo IV-V) plus zwrotnica antenowa. Wzmacniacz nie będzie Ci potrzebny.
  • Poziom 17  
    To jeszcze zapytam. Mogę na tym samym maszcie dokręcić antenę radiową i podłączyć do tego samego kabla? Muszę jakiś konwerter w takim razie dodawać?
  • Poziom 37  
    Tu masz fajny rysunek na dole strony, choć w/g mnie radiowa powinna być najniżej. Zwróć uwagę na odsyłacz do poradnika.
  • Moderator
    Stosowanie jakiejkolwiek anteny a szczególnie "anteny siatkowej" ze wzmacniaczem to samobójstwo. Po pierwsze sygnały sa zbyt silne i należy stosować tłumiki, po drugie w pobliskiej Mosznej jest nadajnik radiowy RMF-u o mocy 120 kW. Żaden wzmacniacz nie będzie działał w promieniu około 5 km wokół masztu nieżalenie od dołączonej anteny.
    Zapewne antena która masz ma albo strzelony (np od burzy) wzmacniacz albo coś jest urwane.
    Rysunek na stronie Dipola to niestety pomyłka. Po pierwsze WSZYSTKIE nadajniki radiowe pracujące z PKiN oraz Raszyna nadają WYŁĄCZNIE z Polaryzacji PIONOWEJ i stosowanie anteny "dipol na wiadrze" jest bez sensu.
    Jedyna stacja nadająca w Warszawie na polaryzacji poziomej to Radio Jutrzenka.
    Jaka antena jest dla lokalizacji KANIE optymalna? Prosta i tania o możliwie niewielkim zysku by nie przesterować wejść odbiorników.

Co mogę polecić? sam stosuję na Ursynowie (nieco dalej do Raszyna niż Kanie) taka antenę: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm , do tego proponuje postawić dla celów radiowych http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm . Jeżeli ma być zastosowany jeden kabel - co jest może wygodne ale wymaga dwóch zwrotnic lub gniazda z podziałem pasmowym - to trzeba takze dołożyć zwrotnicę, możliwie najprostszą: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6a_fm-6-69_C0365.htm o po stronie mieszkania założyć odpowiednia zwrotnice lub odpowiednie gniazdo. Sygnał w kaniach jest na tyle silny że można do jednej anteny dołączyć nawet kilka odbiorników bez stosowania jakiegokolwiek wzmocnienia czy kompensacji strat w kablu.
  • Poziom 17  
    Dzięki wielkie. Nie za bardzo jeszcze kumam o tych zwrotnicach w przypadku radia na tym samym kablu. Ma być jedna w domu, to do której podałeś linka?
  • Moderator
    Link jest podany do tej co na maszcie. Ale jak istnieje taka możliwość to lepiej i taniej jest użyć dwa niezależne kable, jeden do TV drugi do radia. Unika się sporej ilości problemów i nie ma zwrotnicy czyli elementu który może się zwalić. No chyba że w budynku już jest jakaś instalacja antenowa i do pokoju idzie tylko jeden kabel.