Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus Logomax GB022 zakłócenie pracy wentylatora Error 3Y

krizx 21 Feb 2013 23:55 23346 61
 • #31
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Jeżeli jest zator po stronie tłocznej, czyli po stronie wylotu spalin to kocik pracuje tylko z częściowa mocą. Nie wykazuje błędów. Dokładnie w tym modelu nie wiem. Ale miałem tagi przypadek. Jedynym efektem było to, że kocik nie osiągał temperatury ponieważ powierzchnia była bardzo duża a moc ograniczona.
  Z tego co wiem, to automatyka nie ma informacji zwrotnej z wentylatora. Ale mogę się mylić.
 • #32
  Yarek.W
  Level 2  
  Gdzie można nabyć wentylator za około 1k PLN? W moim wentylatorze strzeliły dwa małe układy scalone na płytce.
 • #33
  cnctip
  Level 11  
  Piracik:
  Wygląda na to, że jest tak jak piszesz - troche prymitywnie ale domyślam się, że w takich kwestiach (koszty duże, a przydatność ograniczona) to księgowy ma zwykle rację :)

  Wracając do tematu - wiesz może co powoduje pojawianie się błędu "3Y"?
 • #35
  piracik
  Moderator of Heating systems
  cnctip wrote:
  Wracając do tematu - wiesz może co powoduje pojawianie się błędu "3Y"?


  Wygląda na to, że jest wiele przyczyn tego błędu. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobnym są jednak opory.
  Im mniejszy przepływ powietrza tym szybsze obroty wentylatora i mniejszy prąd przez niego pobierany.

  Sprawdziłbym wymiennik, rurę palinka i zawór zwrotny. Niby w zaworze nic nie powinno się zdarzyć, ale jeżeli już wszystko było sprawdzane to pozostaje tylko to.
 • #36
  cnctip
  Level 11  
  Yarek.W:
  Nie mam pewności na 100% bo mam inną wersję wentylatora ale ja mam w tym miejscu IR2106S (moja płytka ma więcej scalaków; jak chcesz podeślę zdjęcie).

  Piracik:
  Przepływ spada, obr. rosną, prąd spada?
  Zamotałeś czy ja czegoś nie rozumiem?

  BTW. Myślę, że jeśli z "mechaniką" jest ok to chyba pozostaje elektronika skoro kondensatory wysychają, rezystory padają itp.
 • #37
  Yarek.W
  Level 2  
  Jeśli będziesz mógł podesłać zdjęcie płytki w Twoim wentylatorze to będzie super. Szkoda wydawać na nowy wentylator przesadnie wysoka kasę i produkować złom jeśli jest szansa to naprawić. Dzięki!!
 • #38
  janusz_tcz
  Level 11  
  Również potwierdzam. Jest to komponent IR2106. "S" oznacza obudowę SOIC tego sterownika MOSFET'ów.

  Wydaje mi się, że błąd 3Y bardziej zależny jest od sterowania PWM obrotami niż od układu liczącego obroty silnika.
  Nie wiem, czy czujnik Halla jest GŁÓWNIE po to, aby piec wiedział że wentylator się kręci i może podawać gaz, czy GŁÓWNIE do sterowania obrotami.
 • #39
  cnctip
  Level 11  
  Jak to zwyle lepiej poczytać niż się domyślać, kombinować lub snuć teorie (tak.. człowiek bywa leniwy :)

  Z dok. EBM (tłumaczem nie jestem więc mogą być pomyłki)

  "dla napedow BLDC - elektronika bez przerwy monitoruje kątową pozycję wirnika i odpowiednio wysterowuje tranzystory mocy w odpowiedniej sekwencji w celu wygenerowania wirującego pola i w efekcie momentu obrotowego. Elekronika napędu posiada wbydowany kontroler prędkości (PWM) i interfejs monitorujący prędkość (2 impulst na obrót), filtr RFI, układ wymuszający nagły wzrost prądu i zabezpieczenie przed błędną polaryzacją."

  z dlaszej części:
  "Niskonapięciowe napedy DC są wrażliwe na polaryzację i z tego powodu posiadają zabezpieczenie przeciw błędnej polaryzacji. Błędna polaryzacja powoduje zatrzymanie napędu ale nie powoduje uszkodzenia elementów; zaleca się zachowanie odpowiedniej polaryzacji przyłączy w celu uniknięcia zakłóceń podczas instalacji. Napędy posiadające zasilanie AC nie są wrażliwe na błędną polaryzację. Wysokonapięciowe napędy DC posiadają odseparowane zaciski dla przyłącza AC i obwodu sterownia. Opto-izolatory sa stosowane w niskonapięciowych obwodach bezpieczeństwa. Nic więcej nie stoi na przeszkodzie do zbudowania pętli sterownia elektrycznego. Sygnał wyjściowy DC z czujnika Hall'a jest budowany na zasadzie "pociągu impulsów" (2 impulsy na obrót). Ten system rozpoznawania prędkości może być używany do ciągłego monitorowania prędkości wentylatora. Napędy BLDC są dostępne z różnymi wejściami kontorli prędkości (np. 0-10 VDC lub 4-20mA)."

  i dalej:
  "Kotły gazowe zwykle bazują na sterowaniu z otwartą pętlą ale systemy z zamkniętą pętlą również mogą być stosowane. ..Elektroniczny sterownik wykrywa zapotrzebowanie na ciepło. Następnie oblicza parametry i nastawy takie jak czas, kalendarz, ch-ka rozruchowa i parametry PID. Następnie sygnał PWM jest wysłany do silnika wentylatora, który reaguje zmianą prędkości. Sterownik pieca za pomocą sygnału tachometru (czujnika Hall'a), stale monitoruje stan wentylatora. Zawór gazu sie sprzężony pneumatycznie z wentylatorem więc stosunek gazu do powietrza pozostaje stały. Gaz jest wstrzykiwany do wentylatora tworząc jednolitą mieszankę. Sygnał zwrotny od czujnika temperatury wody zamyka pętlę sprzężenia."

  Plik w wersji ang.
  http://www.ebmpapst.us/techdocs/Premix%20Gas%20Blowers.pdf
 • #41
  cnctip
  Level 11  
  Wybaczcie kolejny post ale muszę jako przestrogę..

  Kupując piec z dmuchawą BLDC warto zwrócić uwagę czy dmuchawa (tej konstrukcji) jest w górnej części pieca. Miejsce dmuchawy, jak na obrazku, wg mnie jest błędem konstrukcyjnym i powoduje problemy.

  Buderus Logomax GB022 zakłócenie pracy wentylatora Error 3Y

  W górnej części komory krąży gorące powietrze, wysychają kondensatory, czasem się psują inne elementy elektroniczne.

  Piece mające dmuchawy BLDC umieszczone niżej (najlepiej poniżej komory grzewczej lub oddzielone od "gorącej strefy" pieca) z osią obrotu wirnika poziomo i tym samym płytką elektroniki pionowo mają szanse być lepsze - jeśli ktoś ma to rozwiązanie i są te same problemy to proszę napisanie posta.


  PS.
  Sprzedawca rzadko jest specjalistą, a z pewnością chce sprzedać wszystko, projektant może się mylić, serwisant zarabia na obsłudze, producent na serwisie itd. - Znajdźmy czas, żeby być specjalistami, bo inaczej zostaniemy leszczami.. ;) I tego Wam i sobie życzę!

  Pozdrawiam.
 • #42
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Pomiędzy wentylatorem, a palnikiem jest klapka, która nie pozwala na cofanie się ciepłego powietrza.
 • #43
  cnctip
  Level 11  
  Chodziło mi o gorące powietrze utrzymujące się w komorze górnej całego pieca (obudowie). Zgadza się - jest klapka i przekładka izolacyjną, która ma ograniczać nagrzewanie się obudowy dmuchawy i dalszych jej części od komory spalania i samego odlewu komory spalania. Jednak "organoleptyczny" test potwierdził, że pomimo tych pomysłów, gorące otoczenie dmuchawy znacznie nagrzewa jej aluminiowy odlew. Elektronika jest bardzo blisko i dodatkowo w górnej części pieca. Można też stwierdzić, że jest jeszcze wiatraczek na wałku dmuchawy, który chłodzi elektronikę i uzwojenia silnika dmuchawy ale problem polega na tym, że jak dmuchawa nie pracuje to nic nie chłodzi elektroniki, a ciepłe powietrze ciągle zbiera się w górnej części komory całego pieca.
 • #44
  reseto
  Level 2  
  Udało mi się usunąć błąd 3Y. Odnalaezienie uszkodzonych elementów i ich wymiana są znacznie tańsze niż nowy wentylator. Szczegóły szczygiel(malpa)post.pl
 • #45
  krizx
  Level 10  
  Podziel się proszę na forum. To jest właśnie to miejsce gdzie wymieniany takie informacje. Z góry dzięki.
 • #46
  reseto
  Level 2  
  Jestem już po naprawie wentylatora. Koszt naprawy znacznie niższy niż nowe urządzenie. Należy wymienić kilka elementów które są uszkodzone.
  Zalecam aby osoby bez doświadczenia w naprawie płytek wielowarstwowych zleciły wykonanie firmie/osobie z taką wiedzą. Nieprawidłowe działanie uszkadza płytkę co skutkuje koniecznością zakupu wentylatora.
 • #47
  Slawek_29
  Level 13  
  Odkopię kotleta bo też mam problem z 3Y, dzięki pomocy ludzi z forum ustaliłem, że padł mi jeden element na płycie wentylatora.
  Mam prośbę, czy ktoś może to zidentyfikować jaką cześć trzeba kupić i gdzie? Najprawdopodobniej jest to transoptor, ale nie mogę rozszyfrować jaki. Jest ciepło więc z ogrzewaniem nie ma problemu, ale ciepłej wody użytkowej trochę brakuje.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #48
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Nie zawsze ten element się uszkadza. Wymieniłeś kondensatory? Porawiłeś luty?
 • #49
  Slawek_29
  Level 13  
  Luty poprawione, element na 99% ten, bo jak podgrzeję go punktowo (tylko jego - stacją hot air) to piec startuje bez problemu.

  Po trzech miesiącach walki, restartów, podgrzewań, elektronika padła...

  Pomogła wymiana dwóch układów scalonych i dwóch transoptorów. Po tym zabiegu, piec chodzi jak nowy, nie zgłasza żadnych błędów i co mnie bardzo zaskoczyło, znacznie poprawiła się kultura pracy - chodzi o połowę ciszej, bardziej miękko ;)
  Szczególny ukłon w stronę kolegi Holtek za pomoc.
 • #50
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Cieszę się, że chodzi ładnie :) Bardzo ważne jest aby dobrze dobrać układy scalone, aby żadne z parametrów się nie rozjeżdżały, nie można montować scalaków z pierwszego lepszego sklepu.
 • #51
  superviper
  Level 10  
  Miałem podobny problem z piecem Vaillant. Większość pieców używa wentylatory spalin od tego samego dostawcy. Zamiast wydawać 1800zł za wentylator znalazłem aukcję na allegro i skorzystałem z usługi warsztatu który się specjalizuje w naprawie tych wentylatorów. Użytkownik Holtek.
 • #52
  bogas.
  Level 11  
  reseto wrote:
  Udało mi się usunąć błąd 3Y. Odnalaezienie uszkodzonych elementów i ich wymiana są znacznie tańsze niż nowy wentylator. Szczegóły szczygiel(malpa)post.pl


  Witam.
  3y mam i ja..
  Ktoś, coś o elementach i ich wartościach, które wymienić?
  Jak go rozbiorę po pracy, to sklepy już będę miał zamknięte..

  Przy czyszczeniu komory spalania coś mnie może zaskoczyć? Wężownicę się wyjmuje, czy nie?

  Pozdrawiam,
  bogas
 • #53
  BrodowskiG
  Level 22  
  Przy tym błędzie to ciężko naprawić, nowy prawie 1400 zł.
  Jak jest w miarę czysta nagrzewnica to nie musisz wyjmować, jak zawalona to wyjmujesz.
 • #54
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Da radę naprawić pod warunkiem, że nikt niczego nie lutował i delikatne przelotki na PCB ocalały. Skontaktuj się ze mną, pomogę.
 • #55
  bogas.
  Level 11  
  BrodowskiG wrote:
  Przy tym błędzie to ciężko naprawić, nowy prawie 1400 zł.
  Jak jest w miarę czysta nagrzewnica to nie musisz wyjmować, jak zawalona to wyjmujesz.


  Ale czytam, że 3Y poprzedza 3L i że naprawić się da. To jak to jest?
  Które zawory pozakręcać gdyby trzeba było wyjąć wężownicę?
  Łożysko to 626Z?
 • #56
  BrodowskiG
  Level 22  
  Są dwie usterki, jedna to wentylator nie może ruszyć i się telepie i to jest łatwe do naprawienia a druga związana jest z pomiarem prędkości i z tym są problemy.
  Zawory od ogrzewania i spuść wodę.
  Tam pada elektronika, nie łożyska.
 • #57
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Łożyska też padają, trochę tego naprawiłem, w co 10 łożyska do wymiany.
 • #58
  Slawek_29
  Level 13  
  Holtek, ogarnie... ;)
  U mnie dał radę to i Twój bogas. zrobi... u mnie śmiga już 2 rok i jest o połowę ciszej niż przed awarią. Jestem bardzo zadowolony;)