Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator STK200, programator AVR

mirley 23 Lut 2010 12:01 16096 23
  • Programator STK200, programator AVR

Witam

Chciałbym przedstawić prosty układzik, programator dla AVR. Opisywany programator jest prostym urządzeniem pozwalającym na programowanie wewnętrznej pamięci mikrokontrolerów rodziny AVR. Konstrukcja wzorowana jest na bardzo popularnym rozwiązaniu stosowanym na całym świecie, a mianowicie na programatorze STK200. Układ cechuje niezwykła prostota, niska cena i bezproblemowe uruchomienie. Duża płytka pozwoli na złożenie opisywanego układu nawet przez osoby zupełnie początkujące. Programator jest obsługiwany przez najbardziej znane programy takie jak Bascom AVR, Avrdude, PonyProg i wiele innych. Zastosowanie bufora HCT244 zwiększa bezpieczeństwo pracy z komputerem w stosunku do bezpośredniego podłączenia mikrokontrolera do portu LPT. Ryzyko uszkodzenia portu przez błędy montażu układów prototypowych znacząco spada. Buforowanie sygnałów programujących pozwala pracować na dłuższym kablu i dodatkowo eliminuje błędy programowania.

Schemat układu:

Układ U1 74HC244 pełni rolę bufora zabezpieczającego port komputera przed uszkodzeniem. Dioda D1 (1N4148) zapobiega uszkodzeniu w przypadku odwrotnego podłączenia napięcia zasilania programatora. Rezystor R1 (100k) wymusza stan wysoki na wejściu bufora, co w przypadku odłączenia programatora od mikrokontrolera, zapobiega stanom nieustalonym. Zadaniem kondensatora C1 (1uF) jest filtracja napięcia zasilania. Dioda D2 i rezystor ograniczający jej prąd R2 (470R) pełnią funkcję kontrolki zasilania. Złącze CON1 (DB25M) umożliwia podłączenie programatora bezpośrednio do portu LPT w komputerze albo do dowolnego kabla (przedłużki).

Zdjęcia:

Płytka:
    http://mirley.firlej.org/files/STK2_Plytka.pdf

Projekt należy traktować bardziej jak źródło prostej w montażu płytki niż jakieś cudowne opracowanie, bo podobnych rozwiązań w internecie jest sporo. Duża jednostronna płytka może być przydatna szczególnie początkującym.

Strona Domowa projektu:
    http://mirley.firlej.org/programator_stk200

Zachęcam do komentowania i uwag krytycznych

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 23 Lut 2010 14:47
    zgierzman
    Poziom 20  

Dobry projekt dla początkujących. Chociaż duża płytka z czasem zacznie zawadzać. Dostępne są płytki (niestety dwustronne, więc trudniej samemu wykonać) tego programatora mieszczące się w obudowie wtyku DB25. Także ze scalakiem w wersji przewlekanej, więc mimo wszystko wszystkim chcącym wykonać ten programator polecam zrobić lub kupić tą mniejszą płytkę. Sama płytka - bez części - dwustronna kosztuje 6PLN.

• #3 23 Lut 2010 14:55
    MasterMatan
    Poziom 21  

Ja niestety nie mogę już takiego projekciku zrobić. Nie mam LPT, mam za to RS232 (COM) ale za cenę śledzia + trochę więcej to wolę zrobić USBasp.
    Ten projekcik z LPT należy chyba do najprostszych i podstawowych dzięki czemu tak ładnie przypasował nie tylko początkującym. Też zasugeruję może zrobienie wersji mniejszej. Trochę przyduże jak na coś co ma wystawać z tyłu jednostki. Ale za to że pięknie zrobiona płytka i jest schludnie to pogratuluję.
    Pozdrawiam

• #4 23 Lut 2010 15:04
    mirley
    Poziom 17  

Mam wersję mniejszą, która mieści się w obudowie złącza tylko co z tego jak później mam pytania.... "....nie dało by się zrobić tego na płytce jednostronnej bo nie potrafię takiej wykonać"

Też sam używam programator USBASP..... zrobiłem sobie swoją wersję i jestem z niej zadowolony: http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp

Szczerze mówiąc ten programator powstał dla wszystkich tych, którzy albo zaczynają coś programować albo chcą zaprogramować jakiś układ a potem programator idzie do szafki i następnym razem używany jest za rok :)

• #5 23 Lut 2010 15:41
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  

Osobiście również używam USBASP, ale mimo wszystko uważam że taki prosty programator (choć jest jeszcze prostszy, bo wymagający tylko kilku rezystorów) warto mieć gdzieś w szufladzie choć by na wypadek awarii USBASP czy jakiegoś lepszego. Chyba że ktoś nie ma już LPT to wtedy i taki jest całkowicie nie przydatny. No i nie należy zapominać że w USBASP też jest Atmega8 którą czymś trzeba zaprogramować :)

Konstrukcja wykonana schludnie i za to wielki plus.

• #6 23 Lut 2010 15:44
    popiol667
    Poziom 15  

Schludnie zrobione, pogratulować, chociaż 74HC244 można upakować do obudowy wtyczki, wystarczy dokładnie poprzycinać kabelki i pozakładać koszulki termokurczliwe na nóżki układu.

Pozdrawiam!

• #7 23 Lut 2010 17:19
    jerry941
    Poziom 13  

Mam pytanie, żeby wzór płytki na papierze kredowym był gotowy do termotransferu trzeba użyć ' Płytka (odbicie lustrzane) ', tak ?

• #8 23 Lut 2010 18:12
    krzycho123
    Poziom 31  

Projekt dobry dla początkujących tylko zastanawia mnie po co komplikować ,skoro równie dobrze można używać wtyku db25 z podłączonymi 5 kablami i zrobionym mostkiem we wtyku .
    Ja dopóki nie złożyłem sobie USBasp używałem kilka lat takiej konstrukcji z powodzeniem .
    Jednak programator na LPT jest nie wygodny w użyciu i nawet początkującym poleciłbym złożenie odrazu po nim USBasp nawet na płytce uniwersalnej.

• #9 23 Lut 2010 19:36
    mirley
    Poziom 17  

Wzór płytki do termotransferu jest bez odbicia lustrzanego.... przyprasowanie załatwia odbicie lustrzane wydruku. Masz wydrukować http://mirley.firlej.org/files/STK2_Plytka.pdf Popatrz na schemat montażowy i na rysunek płytki a łatwo znajdziesz odpowiedź co trzeba wydrukować

Odnośnie pakowania układu do obudowy DB25 to już pisałem że wielu początkujących ma z tym problem aby wykonać taką płytkę. A nie jestem zwolennikiem lutowania w pająku.

jeśli chodzi o programator bez HCT, z samymi rezystorami to on w większości przypadków działa jak chce..... czasami wgranie programu kilka kb trzeba powtarzać kilkanaście razy aby się udało to zrobić bez błędu . Przy układzie HCT nie ma problemu

• #10 23 Lut 2010 20:13
    mirekk36
    Poziom 42  

Uważam, że - na prawdę bardzo dobry projekt dla początkujących ze sporą płytką - łatwą do wykonania i podstawowym zabezpieczeniem w postaci bufora. Jak zwykle ładnie i solidnie wykonany projekcik ;) . To zabezpieczenie wbrez pozorom jest bardzo ważne - bo niektórzy bardziej świadomi użytkownicy dadzą sobie radę i krzywdy nie zrobią jak krzycho123 wyżej. Ale jest cała rzesza ludzi, którzy nie mają minimum doświadczenia a szukają prostego i pewnego - dodatkowo bezpiecznego dla własnego LPT czy procka rozwiązania. I to jest niepodważalnie właśnie taki STK200 ;) ..... co wcale nie oznacza, że nie warto sięgnąć po USBASP .... no ale go trzeba mieć czym zaprogramować a poza tym , niektórzy muszą przejść tą drogę tak samo po kolei i małymi kroczkami co jest zrozumiałe.

Tylko jedną rzecz bym podpowiedział i proponował zmienić . Zamiast scalaka HCT dać scalak HC . Oczywiście HCT w niczym nie przeszkodzi - ale ogranicza co nieco zasilanie i współpracę tylko z prockami zasilanymi z +5V. Bo musi być standard TTL. Natomiast wersja HC daje szersze możliwości i jeśli zrobimy układ zasilany z +3,3V to wersja HC poradzi sobie z tym o wiele lepiej.

• #11 24 Lut 2010 01:13
    maliniak80
    Poziom 16  

bardzo dobry programator, uważam że taki programator na LPT jest o wiele ''stabilniejszy'' w działaniu od programatorów na usb bo nie ma w nim zadnego programowego sprzegła, jak sie myle to mnie poprawcie, LPT czy Rs232 juz wygineły w nowszych laptopach troche szkoda

• #12 24 Lut 2010 01:37
    mirekk36
    Poziom 42  

maliniak80 napisał:
    uważam że taki programator na LPT jest o wiele ''stabilniejszy'' w działaniu od programatorów na usb bo nie ma w nim zadnego programowego sprzegła, jak sie myle to mnie poprawcie,

No rzeczywiście mylisz się i to bardzo mocno ;) .... owszem jest dobry ten programator ale tylko w sensie, że o wiele prostszy w budowie dla amatora/początkującego niż USBASP i to tyle. A o ogromnej przewadze zalet USBASP w porównaniu do STK200 nawet nie ma co dyskutować ;)

• #13 24 Lut 2010 09:24
    mirley
    Poziom 17  

USBASP działa na pewno lepiej ot programatorów na LPT i tu nie ma o czym dyskutować.... jak pierwszy raz zbudowałem USBASPA to mile mnie zaskoczył wgrywając program 16kB bez żadnych problemów w kilka sekund

• #14 24 Lut 2010 10:37
    staroman
    Poziom 10  

Witam serdecznie czytając posty kolegów zapomnieliście koledzy o jednym , ażeby zbudować programator USBASP, nawet ten zaproponowany przez kol Mirleza trzeba mieć jakiś programator,ażeby u siebie,lub u kolegi ,co ma LPT zaprogramować procesorek i po to jest ten najprostszy programator. Osobiście to ja zaczynam zabawę z mikrokontrolerami do pisania programów używam starego lapka serii TOSHIBA 4300

• #15 24 Lut 2010 19:53
    blue_17
    Poziom 32  

Posiadam USBasp, STK200 oraz klona STK500 i mogę powiedzieć że STK 200 jest bezkonkurencyjny w porównaniu z programatorami pod USB jeśli chodzi o szybkość programowania a USBasp przewyższa szybkością programowania STK500 byłem strasznie zdenerwowany jak programowałem stk500 być może to wersja oprogramowania w programatorze.

• #16 25 Lut 2010 08:07
    mirley
    Poziom 17  

Wydaje mi się że programowałeś USBasp'em w trybie slow SCK bo u mnie okazał się on szybszy niż opisywany STK

• #17 25 Lut 2010 19:05
    blue_17
    Poziom 32  

Z USBasp miałem problemy gdy podłączałem do niego atmege16 i wtedy było ze zworką SCK A np atmege8 programowałem bez zworki zwalniającej. Być może miałem stare oprogramowanie.

• #18 25 Lut 2010 19:36
    mirekk36
    Poziom 42  

Chodzi o zworkę SLOWSCK - i ją trzeba tylko włączać gdy procek jest taktowany wewn. oscylem 1MHz (choć nie zawsze). A jak go już przestawimy na wyższe taktowanie to spokojnie można zworkę zdejmować. Tak więc jeśli jej nie zdjąłeś po przeprogramowaniu fusów na większą prędkość - to rzeczywiście miałeś mega-ślimaka. Ale to nie był żaden problem z USBASP tylko niewiedza jak tego narzędzia używać.

Generalnie gdy się używa programu mkAvrCalculator do ustawiania i programowania procków to można w ogóle zapomnieć o przestawianiu tej zworki raz na zawsze ;) .... program może robić to w sposób programowy niezależny od hardware. Tyle że w wersji za free będzie on działał tylko z ATmega8, ATmega162 oraz ATtiny2313

• #19 25 Mar 2010 20:55
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Witam. Ja mam takie pytanie. Czy ten stk200 ma szansę działać na przejściówce z usb na lpt?

• #20 26 Mar 2010 08:19
    mirley
    Poziom 17  

Jeśli przejściówka jest pełnym portem LPT a nie tylko do odpalenia drukarki to powinno zadziałać, chociaż sam nie testowałem tego w praktyce

• #21 26 Mar 2010 17:35
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Ok. A czy ktoś na forum sprawdzał może na takiej taniej przejściuwce do drukarki?

• #23 27 Lis 2010 21:30
    patomaniek
    Poziom 9  

Witam, kolego norbis15, mógłbyś udostępnić wzór płytki, byłbym bardzo wdzięczny, bo niestety mój programator uległ uszkodzeniu i jestem zmuszony zrobić nowy,
    pozdrawiam

• #24 29 Lis 2010 17:30
    kubuz111
    Poziom 2  

uzywam stk 200/300 z powodzeniem fakt gniazdo lpt jest ciut niewygodne ale sam programator sie sprawdza doskonale troszke go ulepszylem dodalem diody sygnalizujace stan programowania i resetu i niestety potrzebuje dodatkowego zasilania zewnetrznego zato tobot podlaczony pod niego moze rowniez kozystac z zasilania programatora

pozdrawiam kuba