Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini tablica rozdzielcza do quada

marek19951 23 Feb 2010 13:37 2954 9
 • #1
  marek19951
  Level 16  
  Witam,

  Zrobiłem sobie quada samoróbkę z silnikiem WSKi 125, wszystko fajnie chodzi, ale mam zamiar zrobić do niego małą elektrykę.  Użyję akumulator żelowy 12V SSB (nie pamiętam ile dokładnie Ah, a nie jestem w domu teraz).
  Chcę zamontować do quada światła przód-tył (długie, krótkie, stop itd.), w kierunki raczej się nie będę bawił, się zobaczy zresztą.
  Z racji tego, że quad ma przełożenie na moc, a silnik ten jest chłodzony powietrzem mam zamiar założyć jeden wentylator od samochodu lub 2-3 komputerowe, co lepsze?
  Włącz/Wyłącz zrobię najprawdopodobniej na zwykłych przełącznikach (kołyskowych) lub użyję jakieś gotowe z motoru (MZ, Jawa itp.).
  Tylko teraz mam pytanie co do sygnalizacji tego czy są włączone światła itd.
  Chciałbym po prostu zrobić diody, każda odpowiadałaby za co innego, czyli gdy włączam światła ma się świecić dioda itd. ewentualnie zamiast diód mogłyby być kontrolki z oryginalnych tablic z samochodów, nawet chyba lepiej bo są na 12V.
  Gdy będę podpinał kontrolki to po prostu do wyłącznika ma iść prąd 12V i za wyłącznikiem ma być kontrolka i za kontrolką światła? I powinno wtedy wszystko grać?
  A jakbym chciał zrobić na diodach to jak to zrobić? Z wyłącznika zrobić dwa odczepy na światła i na diodę i przed diodą opornik?

  Myślałem też o Atmedze8, LCD i DS18B20 do sprawdzania temperatury silnika, gdzie umiejscowić czujnik, przy cylindrze?

  Się rozpisałem...

  Z góry dzięki za pomoc
 • #2
  Schengens
  Level 12  
  Kolego proponuje ci zrobic małą płytkę albo zlecić ją komuś :) Opartą na Przekaźniku dokładnie 2, mały układ który zasilił by diody bo niektóre przy 12 v sie palą :) a diody 12v są drogie. kilka rezystorów układ LM317 kondensatory elektrolityczne włączniki :) i wtedy mozna zrobić płytkę po właczeniu Np S1 przekaźnik 1 zostanie wysterowany i obwód sie zamknie a dioda np 1 sie zaświeci :) jest to układ w miarę prosty i niektórzy dość tanio mogą ci go zrobic :) (projekt) :)

  Myślę że pomogłem Schengens:)

  Dodano po 2 [minuty]:

  A co do czujnika zapytaj osoby które sie znają na mechanice :) Pamiętaj Diody potrzebują Odpowiedniego napięcia :) a wiec myśl na Lm317 mozesz minimalne napięcie uzyskac 1,25V jak cos to pisz

  Dodano po 1 [minuty]:

  a i jeszcze do temperatury jest duzo mierników na elce ;)
 • #3
  marek19951
  Level 16  
  Płytkę akurat mógłbym sam zrobić, miernik temperatury też wiem jak zrobić, z tymi diodami dobry pomysł, a jakbym chciał robić na kontrolkach oryginalnych od samochodów?

  I jak z tym czujnikiem zamontować go przy cylindrze?

  I ten wentylator od samochodu to dobry pomysł?
 • #4
  Schengens
  Level 12  
  Dioda ma większą żywotność niż żarówka wiec proponuje duzą diodę :) taki sam efekt a nawet lepszy:) z tego co wiem to Quady mają zazwyczaj chłodzony cieczą ale mysle ze na cylindrze to dobry pomysł :) tylko nie wiem jak z temperaturą czy nie za wysoka bedzie musiał bys dobrac odpowiednio czujnik i wyświetlacz segmętowy 3 cyfrowy zamątowac chyba ze na mikroprocesorze lcd wyświetlacz :) :)

  Dodano po 54 [sekundy]:

  od samochodu jest duzy wiem ze ludzie biorą około 3-4 od komputera :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  mógł bys je uruchamiac i sterowac obrotami :)
 • #5
  marek19951
  Level 16  
  DS18B20 jest od -55'C do +125'C, nie wiem czy wystarczy? Zamontuję prawdopodobnie LCD 2x16 i dam tam temperaturę, prędkość i może obroty, wszystko na czujniku halla.

  Nie ma sensu się tak bawić, sterowanie obrotów itd. chodzi po prostu o czytelność i praktyczność.

  Mam jeszcze pytańko, jak podłączyć cewki żeby zrobić ładowanie akumulatora 12V?
 • #6
  Schengens
  Level 12  
  oj kolego nie wiem wiem ze musisz dac to przez układ prostujący bo inaczej ci nie naładuje najlepiej zaapytac mechanika ;) bo ja nie wiem zajmuję sie elektroniką ;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  i wszystko zamierzasz na mikroprocesorach dac (wyświetlacze) ?
 • #7
  marek19951
  Level 16  
  Jeden wyświetlacz, tak na mikroprocesorze - ATMega8.

  Kontrolek 12V mam dużo, bo leżą u mnie dwie tablice rozdzielcze od samochodów, więc nie wiem czy nie byłby to lepszy motyw na sygnalizację w tym przypadku.


  PS. 200-setny post :).
 • #8
  Schengens
  Level 12  
  ale pomyśl obudowe mozesz dac z kontrolek a diode pod obudowe dioda ma wiele wiele lat zycia a żarówka mało :) z czego się uczyłes o mikroprocesorach ?
 • #9
  marek19951
  Level 16  
  Poczytałem najpierw parę tematów dla początkujących po forach, potem na diodzie był dobry poradnik dla początkujących i po tym poradniku polska dokumentacja i piszę program, w sumie nic trudnego, tylko trochę chęci, BASCOM jest banalny, a jest do niego fajna dokumentacja w której jest wszystko wytłumaczone po polsku.
 • #10
  Schengens
  Level 12  
  i nie rób pająka nie sprawdzają sie na długą metę a i LM317 potrzebuje radiatora bo sie zagrzeje i spali :)