Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co i jak? Kolumny estradowe

23 Lut 2010 13:49 1914 15
  • Poziom 9  
    Witam.
    Kupiłem dwa głosniki Celstion 300watt rms i do tego mam 600watt rms (estradowy) sa to głosniki 8-omowe.
    Za bardzo nie znam sie na tym a więc pisze tu...
    Zbiłem kolumny na wzór LDM C-151 (juz sa wygłuszone).
    Ale niestety nie wiem co z tym dalej jaka zwrotnice, gwizdki?
    I z tego głosnika 600watt chciałbym zrobic jakis subwoofer, czym najlepiej to wygłuszyc? jakas zwrotnice zeby były tylko niskie tony?.
    I bardzo bym prosił o jakies propozycje co do wzmacniacza.
    (chciałbym wydać jak najmniej piniedzy ale zeby tez to ładnie grało... sprzet bedzie uzywany na jakis mniejszych dyskotekach 18-nastach)
    Z Góry dziękuje i pozdrawiam ;)

PISOWNIA!
    (dj-MatyAS)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Podaj konkretne modele tych głośników. Rodzaj i ilość wytłumienia daje się poprzez testy,nie ma konkretnego rodzaju i ilości. Zwrotnic do subbasów estradowych się nie robi pasywnych tylko kupuje się crossovery (zwrotnica aktywna). Najpierw podaj modele potem można coś wybrać ze wzmacniaczy.
  • Poziom 9  
    BASOWY GLOSNIK CELESTION 15''600W
    GłOśNIK TRUVOX-1525 CELESTION 250W RMS 8 OHM
    Przepraszam pomyliło mi sie to sa 2x250watt a nie 2x300
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Do truvoxów dokup drivery STX-a d800ti + horny.

Co do zwrotnicy: nie masz sprzętu pomiarowego to nic nie wykombinujesz. Możesz użyć kalkulatora ale to loteria http://ccs.exl.info/calc_cr.html#second równie dobrze możesz złożyć tą zwrotnicę i też zagra (charakterystyka celestiona jest podobna,spl też) http://stx.pl/pa-600-8-fr-schemat.html

Co do suba,litraż jakieś 100L (strojenie oblicz w WinIsd).

Jeśli chcesz podłączyć to wszystko razem to na razie nie ma sensu gdyż jeden sub 15" nic więcej nie wniesie,a i tak byś musiał dokupić oddzielny wzmacniacz i crossover. Nawet lepiej byś zrobił gdybyś sprzedał tego celestiona,dołożył i wziął dwa STX-y 18",z pewnością było by więcej basu bo łączenie głośnika 15" w pełnopasmowej z subem też na 15" to strata kasy.

Końcówki mocy z tych tańszych to dap audio i t.ampy.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Marian ma rację, 18-tki użyj do subów a 15-tki do dwudrożnych nadstawek.
  • Poziom 9  
    Koledzy ale jak wczesniej napisałem nie chce wydawac duzych piniedzy.
    A z tych dwóch 250 chcialbym zrobic dwudrozne. i z tego mocniejszego sub i same niskie tony by na niego szły bo widziałem na allegro taka zwrotnice.

Pisownia do poprawienia.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 28  
    Te z allegro to jedna wielka lipa! Tnij pasmo w subie aktywnie. Jakie masz końcówki mocy?
  • Poziom 36  
    Cytat:
    BASOWY GLOSNIK CELESTION 15''600W

Zrobiłeś błąd kupując ten głośnik. skoro nie ma żadnych oznaczeń, skąd wiesz, że to celestion? Akurat gdybyś kupił do nadstawek głośnik bez oznaczeń, problem byłby mniejszy, ale w przypadku suba... mogą być problemy z dobraniem obudowy.
  • Poziom 38  
    SzokalML napisał:
    Akurat gdybyś kupił do nadstawek głośnik bez oznaczeń, problem byłby mniejszy, ale w przypadku suba... mogą być problemy z dobraniem obudowy.

Teraz to napisałeś. Suby na głośnikach o danym rozmiarze różnią się zaledwie paroma litrami i strojeniem o kilka cm dłuższym lub krótszym. Powiedz mi jak zrobisz odpowiednią zwrotnicę nie wiedząc nic o głośnikach oprócz wartości wat i ohm?
  • Poziom 36  
    Tak, masz racje, ale w tym wypadku nie mamy nawet pewności czy to rzeczywiście głośnik basowy, a nie do nadstawek.

Chodziło mi o dobranie obudowy do głośnika -> jako że to nadstawka, nie musi grać basem, więc problem odpada.

A co do zwrotnicy,no to co tu dużo mówić, przecież i tak nie wyczaruje się niczego ponad to na ile pozwoli głośnik wysokotonowy.
  • Poziom 38  
    SzokalML napisał:

Chodziło mi o dobranie obudowy do głośnika -> jako że to nadstawka, nie musi grać basem, więc problem odpada.

Kolumna która zawiera głośnik basowy 15" już nie jest typową nadstawką tylko kolumną pełnopasmową która z założenia ma grać też basem,można nazwać ją "nadstawką" jedynie wtedy gdy łączymy ją z subbasem dzieląc pasmo crossoverem.
  • Poziom 36  
    I tak chyba zamierzał kolega zrobić. Jak dla mnie zakup tych TR 1525 był trafiony, ale tego basowca - już niekoniecznie, tym bardziej że 1 sub tego nie dogoni chyba.
  • Poziom 20  
    Zależy też od tego jakiego głośnika użyje do tego suba.
  • Poziom 9  
    Koledzy chciałem napisać ze obudowy sam zbijam. Kolumny jak wczesniej napisałem zbiłem tak jak sa zrobione te LDM C-151 wymiary wygłuszenie wszystko takie same tylko gwizkdki chce zalozyc dwa (2x100watt) piezoelektryczne. a z tym sub nie wiem co mam zrobic jaka wielkosc zbic itp... bardzo byłbym wdzieczny gdybyscie napisali mi wymiary jak to zbic zeby otrzymac czysty i mocny bass. Taka jest ta 600: http://allegro.pl.html

a co do Wzmacniacza/koncówy mocy to chcialbym zeby to zmiesciło sie w 300-400 zł... jak napisałem wczesniej to chce wydac jak naj mniej piniedzy... z góry dziekuje ;)

Regulamin p.10.11, 15
    Błędy proszę poprawić. Linki do aukcji w tym dziale - zabronione.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 38  
    Obudowa 100L,strojenie w postaci dwóch rur o średnicy 10cm i długości 16-18cm,lub bas reflex szczelinowy o szerokości 40x5cm i długości 16-18cm...tak pokazuje program.