Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 i sterowanie tranzystorem NPN BD911

23 Lut 2010 14:38 5104 8
  • Poziom 11  
    Witam,
    mój układ, w którym mam zastosowane tranzystory BD911:
    Atmega8 i sterowanie tranzystorem NPN BD911

Na bazę tranzystorów mam zastosowane rezystory pociągające R10,R11,R12,R13=1k ohm ,które mają wprowadzić je w stan nasycenia.
    Pytanie jest takie: Czy są one potrzebne? Czy np uniemożliwią mi one wysterowanie tranzystorami? Czytałem gdzieś, że atmega ma już wbudowane rezystory podciągające, więc ponownie ich użycie może okazać się zbyteczne?
  • Poziom 15  
    Jeśli czytałeś o rezystorach podciągających, to dotyczyło to portu ustawionego jako wejściowy. Port ustawiony jako wyjściowy ma raczej końcówkę tranzystorową z rezystorem ograniczającym maksymalny prąd. Do sterowania tranzystorem jest więc potrzebny rezystor szeregowy.

Natomiast w Twoim układzie możesz napotkać inny problem. BD911 to duży tranzystor. W zależności, jak duży prąd będziesz chciał nim włączać, może okazać się, że wydajność wyjścia mikrokontrolera jest zbyt mała. Potrzebne będą stopnie pośredniczące.
  • Poziom 11  
    Co to znaczy za duży?Czy jeżeli wezmę tranzystor o VECO - 45V i IC - 4A to będzie już wystarczający dla uC?

I nadal pytanie pozostaje, czy te rezystory są potrzebne czy nie?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Rezystory są potrzebne (jak napisałem wcześniej).

A co znaczy duży - na schemacie nie jest uwidocznione, co będzie zasilaniem kolektorów tych tranzystorów. BD911 ma ICmax=15A, co przy średnim Hfe=150 da prąd bazy IBmax=100mA. Tyle mały mikrokontroler nie wydali z siebie prądu. To oczywiście przypadek graniczny i warunki pracy zależą od tego, co te tranzystory mają przełączać.
  • Poziom 11  
    Do kolektora będzie podłączona jedna z 4 końcówek cewek silnika krokowego, którego zasilanie będzie wynosiło 10V. Wybrałem Tak duży tranzystor w wypadku gdybym miał zamiar zasilić silnik większym napięciem, np 40V.

A ile w takim razie uC maksymalnie daje prądu na wyjściu?

ostatecznie zmieniam go na BD139, który Ib=0.5A czy też 0.2A w zależności od datasheets jakie znajduje.
  • Poziom 34  
    Witam. BD911 w większości przypadków są niewiele "większe" od BD139. U Ciebie najlepsze byłyby np. BD649. Wtedy prąd wyjściowy może sięgnąć 10mA*500=5A.
  • Poziom 11  
    A jeszcze wchodzi w gre TIP122 to jest darlington, o napięciu mak Ib=120mA i Vceo=100V, czy może on być? Znam się na tym niewiele, tylko tyle co w teorii a nie potrafię dobrać tego samemu, za mało praktyki;/
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Już Darlington jest lepszy, bo ma większe wzmocnienie ale trzeba pamiętać, że jest na nasyconym Darlingtonie większy spadek napięcia niż na pojedyńczym tranzystorze, co powoduje, że przy tym samym prądzie wydzieli się większa moc (będzie się bardziej grzał).

Ibmax cię nie interesuje, bo i tam z mikrokontrolera nie wyciągniesz takiego prądu.

Ogólnie to jest tak, że bierzesz maksymalny prąd obciążenia jaki będziesz obsługiwał i dzielisz go przez najmniejszą wartość wzmocnienia prądowego jaki jest podawany w katalogu dla dużych wartości prądów kolektora. To co otrzymasz to jest minimalna wielkość prądu bazy jaki jest potrzebny dla uzyskania tego prądu kolektora. Dla bezpieczeństwa przyjmujesz do obliczeń 2-3 razy większy prąd bazy (oczywiście musi on być mniejszy niż wydolność portu procesora.

Można też przed tranzystorem końcowym dać tranzystor pośredniczący jako sterujący końcówką (ale nie połączony z nim w układ Darlingtona)

Jaki prąd może pobierać ten silnik (na fazę) ?
  • Poziom 11  
    Prąd maksymalny wynosi ok 1.2A. Czyli jedyny problem przy darlingtonie to jest jego grzanie?