Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie pompki spryskiwacza samochodowego

23 Lut 2010 16:05 3046 6
  • Poziom 10  
    Witam mam następujące pytanie, a mianowicie robię pracę dyplomową i badam czujnik deszczu i zastanawiam się czy jeśli zasilę pompkę spryskiwacza regulowanym napięciem to uzyskam w ten sposób różne ciśnienie z dyszy?? żeby zasymulować różne natężenie deszczu??
  • Poziom 32  
    Witam,
    oczywiście, ale nie będzie to zależność liniowa. Poza tym pompka może nie wystartować poniżej pewnego napięcia, pomimo, że jadąc z napięciem w dół jeszcze przy danej wartości pracowała. Osobiście polecałbym raczej regulację szerokością impulsu (mniejsze straty mocy, pewniejszy start z niskich prędkości)

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    myślisz że takie coś do regulacji by się nadało??
    albo coś takiego
  • Poziom 32  
    Witam,
    w zasadzie tyrystory nie należą do moich ulubionych elementów. W zasadzie mogłoby to działać, ale ja bym się skłaniał jednak ku jakiemuś generatorkowi (ot choćby na 555) i jako element wykonawczy tranzystor MOS. Znakomite parametry przy niewygurowanej cenie mają IRFZ44N, szczególnie w zastosowaniach niskonapięciowych. Jeżeli już miałbym się upierać przy rozwiązaniach z tyrystorem to wybrałbym to drugie.
  • Poziom 10  
    dzięki wielkie za pomoc,
    a ten tranzystor MOSFET bez żadnych rezystorów polaryzujących?
  • Poziom 11  
    Bez, podłącza się go bezpośrednio pod 3 nóżkę układu 555.
    Zapomniałem jeszcze dodać ze do twojego silnika, jak i zresztą każdego innego, należy dodać równolegle najzwyklejszą diodę prostowniczą podłączoną w kier zaporowym w stosunku do napięcia zasilającego silniczek. Jest to konieczne w celu poprawnej pracy MOSFETa.