Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowoprądowy wyłącza zasilanie budynku.

23 Lut 2010 18:54 4152 11
 • Poziom 9  
  Witam
  Wyłącznik porażeniowo-prądowy 25A wyłącza zasilanie budynku , które do tej pory było sprawne Jak podłączę fazę bezpośrednio pod bezpiecznik 20A wszystko jest Ok. wszystko działa poprawnie a jak zmienię i ponownie podłączę pod wyłącznik porażeniowo -prądowy zasilanie i włączę cokolwiek to przerywa dopływ prądu.Wyłącznik jest sprawny sprawdzałem na innym jest identycznie
  Jak tego uniknąć i co jest nie tak
 • Poziom 42  
  Witam!

  Zbyt oszczędnie nas kolego obdarzasz informacjami.
  Wyłącznik RCD nie chroni tego co przed nim, ale to co za nim.
  Więc zasilania mimo, że jest odłączane do tego nie mieszaj.
  Cytat:
  Jak podłączę fazę bezpośrednio pod bezpiecznik 20A wszystko jest Ok.
  Nic z tego zrozumieć nie można. mimo najszczerszych chęci.
  Może jakiś rysunek?
 • Poziom 9  
  Witam
  Włącznik porażeniowo-prądowy 3 fazowy 25A chroni budynek w stanie surowym z niego każda faza zasila oddzielny obwód w których znajdują sie tzw. bezpieczniki 20 A do bezpiecznika podpięte jest zasilanie świtała np.: 2 schodowe i 3 krzyżowe ,które w tym układzie działały do soboty bez zastrzeżeń .
  Obecnie przy jakimkolwiek włączeniu wywala się porażeniowy lecz jak podłączę bezpośrednio pomijając wyłącznik porażeniowo-prądowy dając zasilanie pod bezpiecznik wszystko jest OK i działa poprawnie .
  Może to wilgoć ale dlaczego w jednym wypadku działa a w drugim nie ?
 • Poziom 13  
  Witam
  Kolego z całym szacunkiem do Ciebie, twoich chęci i zainteresowania problemem radził bym wezwać elektryka z uprawnieniami. Opis twojego problemu jak i nie fachowe nazewnictwo nie specjalnie nas przybliża do tego co faktycznie chcesz przedstawić a jakiekolwiek sugestie z domysłami dla Ciebie mogą skończyć się tragicznie . Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Witam!

  Z twojego chaotycznego opisu wynika, że przewód neutralny tego obwodu nie "przechodzi" przez wyłącznik RCD. Świadczy o tym fakt, że gdy faza zostanie przyłączona poza wyłącznikiem różnicowoprądowym wtedy on nie reaguje. A powinien gdyby przewód N dalej przez niego "przechodził".
  Jeżeli jednak opacznie zrozumiałem twój opis to następnym powodem takich zadziałań jest zwarcie przewodów PE i N za wyłącznikiem RCD.
  I oczywiście zwarcie L-PE a nawet zwarcie L-N. Ale wtedy działa również zabezpieczenie nadprądowe.

  Tyle zrozumiałem z twych wyjaśnień.
  Ponadto jest w nich podstawowy błąd. Zabezpieczenie nadmiarowe 20A nie może zabezpieczać obwodu oświetleniowego gdzie zastosowano przewód o przekroju 1,5mm².
 • Poziom 9  
  OK nazewnictwo może nie do końca zrozumiałe wiec może jeszcze ostatni raz i może to pomoże: za licznikiem umieściłem skrzynkę do której dochodzi przewód 4 żyłowy - zasilanie. Jako zabezpieczenie zastosowałem wyłącznik 25A 30mA Kanlux cała instalacja działała do soboty w 100 % dobrze . W sobotę po wciśnięciu TEST wyłącznik nie dał sie załączyć tylko wyłączał sie . uważałem ze jest może uszkodzony więc kupiłem drugi wyłącznik różnicowo prądowy Mollera 25A30mA 4pol. podłączyłem poprawnie (tam nie da sie podłączyć niepoprawnie ) a obwody jak pisałem zabezpieczyłem bezpiecznikami LEGRAND B20 i B16 wyłączanie zasilania było nadal. wiec jak pominąłem wyłącznik przewód neutralny N został w wyłączniku różnicowym a wyjęta fazę podpoiłem bezpośrednio pod bezpiecznik LEGRAND wszystko działało bez zarzutu i tu moje pytanie czy wyłączniki są tak czułe ze lekka wilgoć która jednak panuje w budynku wywala je czy jakiś inny powód o którym nie wiem?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  A czy kolega przypadkiem nie wziął jednej fazy z różnicówki a przewód neutralny podłączył poza nią lub odwrotnie? Taki problem powstaje z reguły przy nieprawidłowym podłączeniu neutralnego zacisku wyjścia różnicówki lub właśnie zwarcia na N-PE w którymś obwodzie. mimo że nie powinieneś sie tykać rozdzielni to proponuje odłączyć wszystko z gniazdek i oświetlenia i sprawdzić czy dalej problem ma miejsce, jeśli nie to juz wiadomo o co chodzi:)
 • Poziom 20  
  jak dla mnie to to wygląda na zerowane za RCD. kolega najlepiej jak by wykonał zdjęcie podłączenia tego RCD
 • Poziom 9  
  Witam
  Pomęczę jeszcze wytrwałych i nadmienię ze robiłem różne elektryczne rzeczy które odbierali elektrycy z uprawnieniami SEP a zaistniała sytuacja zdarzyła mi się pierwszy raz i chcę ją już wykluczyć i znaleźć mój błąd .
  Rozumiem ze:
  Zrobiłeś prawdopodobnie RCD -które rozłącza obwód, gdy wykryje, że prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu lub TN-C czyli utworzyłem PEN - połączyłem uziemienie z neutralnym o to chodzi ?
  Najszybciej przedobrzyłem z zabezpieczeniami wyjmę różnicowy i problemu nie ma , ale to nie rozwiązanie którego szukam
 • Warunkowo odblokowany
  Zawilgocone połączenia lub uszkodzenie w oświetleniu. Odłącz wszystkie przewody od opraw oświetleniowych i sprawdzaj. Rozłączaj fragmenty instalacji od strony zasilania i sprawdzaj.
 • Poziom 9  
  Juz jest OK
  Anntek
  - dzięki miałeś rację .
  Dziękuje za pomoc i wytrwałość
  Pozdrawiam
  Piotr L