Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OpenOCD 0.4.0 - instalator dla systemu Windows

23 Lut 2010 19:20 3644 12
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Tym razem trzeba było poczekać trochę dłużej, ale... już jest! Na mojej stronie ( www.freddiechopin.info ) w dziale Download > Programy > OpenOCD zamieszczone zostało skompilowane dla systemu Windows OpenOCD 0.4.0 pod postacią wygodnego instalatora *.msi (Microsoft Installer). Dodatkowo w dziale Download > Programy > OpenOCD dev zamieszczona została experymentalna paczka dla systemów 64-bitowych (więcej informacji w tutaj).

W najnowszej wersji znalazło się wiele poprawek (głównie dla ARM11, Cortex-A8 i Cortex-M3), kilka ułatwień (głównie w kwestii możliwości interpretera skryptów i ulepszenia wbudowanej pomocy) jak i kilka nowości (m.in. podstawowa obsługa semihostingu dla niektórych procesorów i częściowe wsparcie dla rdzeni Freescale DSP563xx). Pełną listę zmian w tej wersji kodu można odnaleźć w pliku NEWS.

Ponieważ wykorzystanie bibliotek ftd2xx.dll jest rzekomo niezgodne z licencją GPLv2, ta wersja skompilowana została do użycia z bibliotekami libftdi + libusb-win32. Szczegóły: #1, #2.

4/3!!
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 21  
    Witaj,

Freddie jedno małe pytanko odnośnie wersji instalacyjnej, wszystko jest w porządku ale tak na xp wszystko śmiga jak należy ale niestety na windowsie vista 32 bitowym po zainstalowaniu drivera libftdi-win32 wysiada cała obsługa USB, u mnie po zainstalowaniu przestał działać dźwięk i przy próbie podłączenia pendrive brak reakcji itd. U mojego kolegi podobny efekt. Na windowsie xp 32 bitowym wszystko śmiga jak trzeba. Gdzieś w necie przeczytałem iż zainstalowanie tego drivera powoduje jak ktoś to się wyraził "kernel panic" i może nawet rzucać bluescreen-ami. Niestety obawiam się że dla windowsa visty 32 bity może okazać się konieczne przekompilowanie openocd ze sterownikami ftd2xx producenta.
  • Computer ControlsComputer Controls
    A te sterowniki skąd wziąłeś? Bo jak zainstalowałeś filter driver ze strony libusb-win32 to już była Twoja decyzja...

OpenOCD który jest na mojej stronie działa również w systemie Vista 32-bitowym.

4\/3!!
  • Poziom 21  
    Witam,

No cóż faktycznie co racja to racja zainstalowałem te ze stronki libtfdi które faktycznie nie mają statusu instalacji pod Vistą. Mogę zapytać z jakiego źródła pochodzą sterowniki które znajdują się w Twojej paczce.

Ok po zainstalowaniu Twojej paczki faktycznie nic się nie wysypuje aczkolwiek Rlink niestety nie działa, masz może jakąś koncepcję ? Spróbuję sprawdzić oocdlinka ale podejrzewam że chyba też nie będzie śmigał ale to muszę sprawdzić.

Pozdrawiam
    Nie mam koncepcji skoro nie piszesz czemu nie działa... Jakieś szczegóły by się przydały...

Gwarantuję Ci, że pod 32-bitową Vistą wszystko działa jak należy.

4\/3!!
  • Poziom 21  
    Witam,

Faktycznie trudno rozsądzić co jest nie tak bez szczegółów, po południu zamieszczę więcej szczegółów co i jak po kolei robię, sprawdzę dokładnie RLinka oraz OOCdlinka to rozważymy co jest nie halo. Pewnie coś źle zainstalowałem albo namieszałem, przepraszam za kłopot ale na codzień używam linuxa z openocd.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Jeżeli ktoś chciałby używać wersji skompilowanej z bibliotekami ftd2xx.dll na tutro.net można znaleźć instrukcję krok po kroku, jak to zrobić.
  • Poziom 28  
    Podłączę się pod temat. Mianowicie występuje problem z programatorem RLink objawiający się tym, że RLink się wiesza (chyba) po każdorazowym zaprogramowaniu pamięci procesora. Po ponownej próbie zaprogramowania zwracany jest błąd :
    Code:
    Error: USB read error: usb_reap: timeout error

Command handler execution failed

Wyjęcie i ponowne włożenie wtyczki USB sprawia że RLink działa normalnie aż do pierwszego zaprogramowania uC, po którym sprawa się powtarza. Czy ktoś jest w stanie wskazać przyczynę takiego działania?
    Dobrze by było gdybyś porównał to zachowanie z poprzednimi wersjami OpenOCD, bo jak swego czasu walczyłem z RLinkiem trochę, to nie przypominam sobie takich akcji... Tyle że mogłem niezbyt dokładnie testować, a do tego używałem tego baaaaardzo dawno temu - między wersją 0.1.0 a 0.2.0.

Przetestuj też profilaktycznie najnowszą wersję rozwojową - na mojej stronce jest jakaś kompilacja sprzed tygodnia.

Jeśli w starych będzie działać, a w nowych nie, to trzeba będzie zgłosić buga na listę [;

4\/3!!
  • Poziom 28  
    Niestety, z innymi wersjami również się wiesza, choć nieco rzadziej.
  • Poziom 14  
    witam chciałbym dorzucić swoje trzy grosze do tego tematu. Zapragnąłem zrobić update do najnowszej wersji open OCD ... i pojawił się problem. Ponieważ nowe wersje (ja zainstalowałem 0.4.0) domyślnie są zbudowane do współpracy z libusb i ftdilib.
    Po przeglądnięciu na stronę projektu znów trafiłem na źródła.... nigdzie żadnej binarki... :(.
    Zajrzałem więc na:

http://tutro.net/elektronika/kompilacja-openocd-i-podpiecie-do-eclipse-cdt/

i przebudowałem OpenOcd by korzystało z ftd2xx.lib.

Wygląda że teraz jest ok i działa z sterownikami i biblioteką od ftdi.
    Nie bawiłem się jeszcze tym "swoim" buildem za wiele autor pisze ze należy wrzucić bibl Cygwina.
    Nie da się tego zbudować tak aby nie było trzeba Cygwina (nie sprawdzałem
    bo go akurat mam i jest dodany do PATH)

Jest jakaś paczka dla wariantu zgodnego z GPLXX tzn OpenOcd+libusb+ftdilib?
    libusb jest zawarta w pakedzu instalacyjnym nie można by coś zrobić z tym
    ftdilib?

Pozdrawiam,
  • Poziom 14  
    Przepraszam nie zauważyłem że opensourcowy sterownik ftdi jest w podkatalogu "drivers" w kat opeoncd\0.4.0\ w o ile dobrze pamiętam.... - Jeśli ściągnie się wersję ze strony Freddiego. Ja miałem wersję bez tego katalogu....
    Znalazłem też w sieci zbudowaną wersję binarną.
    Po zainstalowaniu sterownika usblib/ftdilib miałem problem z detekcją jtaga ale zauważyłem że poszukiwany jest "Amontec JTAGkey" i "Amontec JTAGkey A" a wykryto następujące urządzenia ftdi:

0. AVRBOX
    1. Amontec JTAGkey B

więc zmieniłem wpis w pliku jtagkey.cfg na "Amontec JTAGkey B" i poszło.

Polecam też nowy(stary?) manual: jtag-lock-pick manual v 1.2 ze stronki Freddiego.
    Jest tam opisane jak zainstalować sterownik opensourceowy.