Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

montaż SMD - szukam firmy, która zrobi krótkie serie

pagask 23 Lut 2010 20:35 7340 33
  • #1 23 Lut 2010 20:35
    pagask
    Poziom 11  

do tej pory "robiłem" w prototypach, ale trafił do mnie temat "większej" ilości, której ręcznie nie chce mi się lutować

płytki mają wymiar ok. 90x60mm, trochę "mięsa" w rozmiarze 0805, TQFP,
    montaż jednostronny

"seria" ma 100 szt. raz na miesiąc/dwa, ale możliwe są zmiany między "seriami"

komu to zlecić? kogo polecacie, kto weźmie taka małą robotę? (tylko firmy z FV, nie interesuje mnie Pan Henio(*) w piwnicy)

najchętniej od A do Z: daję pliki Gerbera i Excellona, dostaję zmontowane płytki (chętnie z kompletacją "mięsa")

(*) przepraszam wszystkich Henryków ;)

Pozdrawiam
    Paweł

• #2 23 Lut 2010 20:39
    _Robak_
    Poziom 33  

Pogadaj z firmą majstar z Krakowa.

• #3 23 Lut 2010 21:31
    megao
    Poziom 23  

Będziesz miał po drodze
    http://www.blaberk.com.pl/
    Mogę śmiało polecić, sprawdzona firma. Spokojnie wezmą ilość o której piszesz. Czasem potrzebowałem przylutować kilkanaście sztuk układów prototypowych. Spokojnie można się dogadać nawet dla takiej ilości, oczywiście wtedy montaż ręczny.

Dodano po 1 [minuty]:

Dla 100 sztuk pomyśl o szablonie do lutowania.

• #5 24 Lut 2010 09:33
    pagask
    Poziom 11  

dzięki za podpowiedzi

strona Blaberku nie zachęca do współpracy :D

co do szablonu to ja się nie zastanawiam, będzie robiony (ale też chciałbym, żeby to robiła/zlecała) ta sama firma, nie mam czasu, szukać osobno naświetlarni, osobno produkować szablonów, osobno płytki, bo coś na pewno nie zadziała, a rozumiem, że te firmy mają jakąś współpracę z kimś kto zrobi im płytki "pod nich" i szablony też "pod nich"

ja wiem, że najtaniej wychodzi wszystko zrobić samemu i samemu zlecić gdzie najtaniej (co nie zawsze znaczy najlepiej ;]), ale mój czas ma też swoją cenę, w dodatku mam go niedomiar :/

• #6 24 Lut 2010 13:38
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam serdecznie,
    Firma JM elektronik z Gliwic, w pełni profesjonalna linia montażowa.
    Pozdrawiam.

• #7 24 Lut 2010 14:34
    megao
    Poziom 23  

pagask napisał:
    strona Blaberku nie zachęca do współpracy :D

Szukasz ładnej strony internetowej, czy dobrej firmy?

pagask napisał:
    co do szablonu to ja się nie zastanawiam, będzie robiony (ale też chciałbym, żeby to robiła/zlecała) ta sama firma, nie mam czasu, szukać osobno naświetlarni, osobno produkować szablonów

Porozmawiaj z firmą, która będzie robić płytki.

pagask napisał:
    ja wiem, że najtaniej wychodzi wszystko zrobić samemu i samemu zlecić gdzie najtaniej (co nie zawsze znaczy najlepiej ;]), ale mój czas ma też swoją cenę, w dodatku mam go niedomiar :/

Skoro wiesz to po co pytasz?

• #8 24 Lut 2010 19:47
    pagask
    Poziom 11  

megao napisał:

Szukasz ładnej strony internetowej, czy dobrej firmy?

dlatego też dałem na końcu :D
    blaberk polecali mi też poza forum, więc chyba ich "spróbuję"

megao napisał:

Porozmawiaj z firmą, która będzie robić płytki.

no właśnie obserwuję posta o płytkarniach :), ale chętnie zlecę to w całości
    zwłaszcza, że do różnych prototypów robiłem w GAMIE (i włos się jeży jakie ludzie z nimi mieli doświadczenia, a ja sie jeszcze nie zawiodłem o_O) ale oni nie robią szablonów, poza tym jak pisałem tam nie mają HALa, a już wiem, że bez HALa po przejściu przez piec SMD płytki się nadają do wyrzucenia :/

megao napisał:
    pagask napisał:

Skoro wiesz to po co pytasz?

fakt ;)
    bo wiem jak się na tym wychodzi, stracę parę dni na uzgodnienia, które ktoś ma już zrobione od lat i będę wyważał otwarte drzwi (a w tym czasie mógłbym machnąć następny projekt)

Pozdrawiam

• #9 24 Lut 2010 22:45
    megao
    Poziom 23  

Zrób tak: PCB, szablon - Faldruk, lutowanie - Blaberk. W praktyce działa.

• #10 25 Lut 2010 17:10
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Zobacz też Propox, oni robią wsio, chociaż z lutowaniem parę lat temu to kumpel miał z nimi niezbyt miłe doświadczenia.

• #11 13 Mar 2010 17:33
    niedzio_waw
    Poziom 10  

Witam,
    polecam firmę Creotech.
    www.creotech.pl
    tel 607031814
    Co prawda nie mają własnej lini montażowej, ale dobre ceny bo sami przygotowują dokumentacje itp.
    każdą ilość
    pozdro

• #15 31 Mar 2010 02:26
    Marek31415
    Poziom 31  

www.selkod.com.pl
    www.samm.com.pl

Polecam. Sprawdzona, solidna firma.

• #17 22 Lis 2010 14:37
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ja mam takie pytanko - czy ktoś kto korzystał może wypowiedzieć się w kwestii jakości firmy blaberk? Jak u nich wygląda rozwiązywanie ewentualnych problemów?

4\/3!!

• #18 22 Lis 2010 15:04
    megao
    Poziom 23  

Statystycznie (kilka serii po kilkaset sztuk płytek) błędy montażu były na poziomie 2-5%. Jako że ostatnio trafiłem "najbardziej wadliwą" partię 5% będę chciał z Blaberkiem na ten temat porozmawiać.
    Problemy były generalnie z zimnymi lutami przy powierzchniowym montażu bezołowiowym. Wszystkie błędy usunąłem we własnym zakresie. Były to pojedyncze punkty.

Jaka jest procedura postępowania w takich sytuacjach? Ma ktoś może jakieś doświadczenia z tą bądź innymi firmami?

• #19 22 Lis 2010 15:24
    Zbych_
    Poziom 24  

Freddie Chopin napisał:
    Ja mam takie pytanko - czy ktoś kto korzystał może wypowiedzieć się w kwestii jakości firmy blaberk?

W zasadzie robią dobrze, choć zdarzają się jakieś problemy z montażem, ilość pakietów z błędami montażowymi oceniam na jakieś 5..10%. Najczęstsze problemy miałem u nich z kwarcami SMD, drabinkami SMD, zdarzyła mi się też formatka, która wyglądała jakby była potrząśnięta przed włożeniem do pieca. Ale generalnie jestem zadowolony, nie marudzą przy małych seriach, zmontowane pakiety otrzymyłem w ciągu 1...1,5 tygodnia.

• #20 23 Lis 2010 08:40
    Freddie Chopin

Pytanie bonusowe - jak takie zmontowane u nich obwody się prezentują wizualnie? Ładnie to wygląda czy można mieć zastrzeżenia? (;

4\/3!!

• #21 23 Lis 2010 08:50
    megao
    Poziom 23  

Wizualnie bez zastrzeżeń. Pozycjonowanie dobre, lutowanie też.

• #22 23 Lis 2010 08:55
    michalko12

megao napisał:
    Statystycznie (kilka serii po kilkaset sztuk płytek) błędy montażu były na poziomie 2-5%. Jako że ostatnio trafiłem "najbardziej wadliwą" partię 5% będę chciał z Blaberkiem na ten temat porozmawiać.
    Problemy były generalnie z zimnymi lutami przy powierzchniowym montażu bezołowiowym. Wszystkie błędy usunąłem we własnym zakresie. Były to pojedyncze punkty.

2%, 5%, 10% to nie są fajne liczby, znaczy się nie mają żadnej kontroli po lutowaniu.

Firma w której pracuje korzysta z usług Instel, człowiek jest tak dokładny, że aż upierdliwy. Mimo, że każda płytkę po lutowaniu przegląda pod mikroskopem, to i tak zdarzają mu się wpadki, ale to jest sporadyczne.

• #24 24 Lis 2010 08:18
    figa_miga
    Poziom 19  

Strzeliłem kilka tysięcy płytek w kilku firmach.

Neteko, ugotowany spory odsetek ledów. Nie wiadomo czy to wina ledów czy pieca. Cena na poziomie raczej nie najniższym. Nie pamiętam czy załatwiają wszystko (pcb, blachę, etc)

Printor, robią od A do Z. Mają swój magazyn pierduł RC tak że trzeba im dać tylko swoje egzotyczne części. Magazyn wygodny, choć mógł by być tańszy. Nie ma mowy o błędzie, przynajmniej tego nie doświadczyłem. Chyba że powstanie on w wyniku niedogadania. Nic się nie rozsypuje po roku czasu, no może 0603 łatwo odpada, ale nie miałem tego dużo i winny mógł być fotoprint (nie zwracałem uwagi). Drażni mnie to że za każdym razem "resetuje im się" wyznacznik cen, z każdym nowym projektem trzeba się targować do normalnej kwoty ;/

Bazeko, Od A do Z bez magazynu pierduł. Dokładni, nie wdają sie w dyskujse- jak coś jest podejrzanego w projekcie to każą poprawić. Robią co trzeba, zero błędów, cena i terminowość ok. Szkoda że nie maja swojego magazynu z normalną marżą. W sumie nie był by to nawet ich magazyn... tylko TME

5-10% byków to chyba jakaś paranoja :) lutując sam tyle nie narobisz, a co dopiero na maszynie :)
    Kwestie dogadywania się myśle że otrzymasz w każdej firmie gdy zaczniesz już tam cokolwiek robić. Co do gamy to lubię robić u nich prototypy, krótkie serie. Na proste płytki i duże ilości można mieć dobre ceny. Coś bardziej skomplikowanego bym już nie ryzykował. Znamy sie już kilka ładnych lat. Nie mniej jednak nie wkładają chyba kasy w sprzęt.

Jestem zdania że lepiej zlecić pcb i montaż jednej firmie, gdy będzie to rozsiane i komuś uda sie coś zrobić źle to jeden będzie zwalał wine na drugiego.

• #25 24 Lis 2010 12:51
    gothye
    Poziom 33  

Może ktoś polecić firmę tego typu we Wrocławiu lub najbliższej okolicy ?

• #26 26 Lis 2010 00:22
    niedzio_waw
    Poziom 10  

Witam, robię prototypy, krótkie, średnie i duże serie... od 0201 do BGA, zaopatrzenie w PCB, szablony, Pb, Pb free, magazyn RC oraz kompletacja całych projektów. Często bywa tak że dostaje od klienta plik PCB a on tylko mi mówi o ilości i terminie a ja przesyłam mu ofertę.
    więcej informacji na priv.

• #27 12 Sty 2011 14:31
    244875
    Usunięty  
  • #28 18 Lut 2011 00:08
    marcin9602
    Poziom 1  

Montuję krótkie serie i prototypy też od czterech lat w firmie Microtronic. Mają dobre ceny montażu, wykonują szablony (podzlecaja), mają magazyn RLC, krótkie terminy. Jeżeli dostarczona dokumentacja jest czytelna, a płytki wykonane wg wymogów tej firmy to pomyłek nie bylo.

• #29 18 Lut 2011 09:48
    hotdog
    Poziom 26  

może jakaś orientacyjna, przykładowa cena?

• #30 26 Lut 2011 10:45
    244875
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME