Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SILNIK SYNCHRONICZNE

30 Lip 2004 19:45 3464 17
 • Poziom 10  
  Szanowni koledzy
  Jak zastąpić stary układ rozruchowy silnika synchronicznego 1600kw/6000v oparty na regulacji pradu wzbudzenia prądnicy.
  nowy układ powinien regulować moc bierną
 • Poziom 14  
  Witam
  O ile dobrze pamiętam z lat edukacji moc bierną w tym przypadku można regulować tylko prądem wzbudzenia. Zamiast prądnicy wzbudnica tyrystorowa - i tyle.
 • Poziom 14  
  I jeszcze jedno - rozruch zawsze przy oporniku rozruchowym (ładne słowo - opornik - w rzeczywistości to nagrzewająca się się szafa oporów). Słyszałem i znam możliwość rozruchu od 0Hz do 50Hz (falownik) ale jeszcze nie widziałem tyrystorów, czy też triaków na napięcie ok. 6kV :)
  Oczywiście na stojanie te tyrystory.
  Powodzenia
 • Poziom 14  
  Falowniki stosuje sie przeważnie do rozruchu silników asynchronicznych. Jeżeli ma nie być żadnych dodatkowych maszyn (prądnic) to pozostaje rozruch asynchroniczny. Może być problem z opornikiem bo silnik spory.
 • Poziom 10  
  Dziekuję za odpowiedzi
  Wybrałem zasilacz pradu stałego wzal w uzwojenie wzbudzenia
  Jeszcze nie znam algorutmu startu
 • Poziom 14  
  To do reg mocy biernej, a co z rozruchem?
 • Poziom 10  
  chcę zastosować sterownik PLc. z wyjściem analogowym .
  które wysteruje zasilacz w fazie rozruchu.
  mam problem z algorytmem rozruchu takiego silnika
 • Poziom 14  
  A co z podskokiem napięcia na wirniku w chwili włączenia stojana do sieci? Trzeba go stłumić, bo przebije izolację.
 • Poziom 10  
  jezeli chodzi o podskok napięcia to zastosuję rezystor w obwodzie prądu stojana, który po uzyskaniu małego prądu stojana zostaje zwarty przez stycznik
 • Poziom 14  
  Nie rozumiem czemu rezystor w stojanie? Przy takim silniku? Jak już to przy rozruchu sil asyn stosuje sie at lub dławiki -w stojanie. Chodzi mi o wirnik. Jak włączysz do sieci stojan przy otwartym wirniku to na wir wyindukuje sie potężne napięcie - tego nie wolno robić!!!
 • Poziom 10  
  Przepraszam rezystor nie w obwodzie pradu stojana lecz w obwodzie prądu wzbudzenia
 • Poziom 14  
  No dobra. Rozumiem, że jak rezystor zwarty to i wzbudzenie zwarte. Ale po co go zwierać, jak trzeba go zasilić prądem stałym?
 • Poziom 10  
  tak naprawde to nie potrafie na to pytanie odpowiedzić .Wiem tylko ,że po osiągnięciu odpowiednich obrotów zrealizuję krok zwarcia rezystora a dopiero nastąpi podanie prądu rozruchowego
 • Poziom 13  
  z tego co wiem o silnikach synchronicznych to podczas rozruchu silnika uzwojenie wzbudzenia jest
  zwarte przez opór wyładowczy.Dopiero po osiągnięciu prędkości podsynchronicznej załączane jest wzbudzenie (przez czujnik częstotliwości) i silnik
  przechodzi w synchron więc nie bardzo wiem o co ci chodzi z regulacją przy rozruchu
 • Poziom 10  
  czytalem że podczas wzbudzenia należy zadać prąd forsowania wzbudzenia ,nie wiem w jakim czasie i o jakiej wartości
 • Poziom 14  
  W miarę krótko i zwięźle:
  1. Dławik trójfazowy 6kV w obwodzie stojana, zwierany po rozruchu
  2. Rezystor rozruchowy zwierający uzwojenia wirnika w czasie rozruchu, o odpowiednio dobranej rezystancji (jeśli uzwojenie wirnika nie będzie zwarte w trakcie rozruchu to ulegnie przebiciu, jeśli będzie zwarte całkowicie to nastąpi tzw. efekt bodajże Goergesa - utknięcie silnika w połowie prędkości synchronicznej - literatura fachowa się kłania - polecam "Maszyny elektryczne" Plamitzera - biblię elektryków, energetyków i podstawowy podręcznik na studiach kierunkowych.
  3. Dopiero gdy obroty wirnika są zbliżone do synchronicznych (podsynchroniczna) następuje wyrzucenie oporu z obwodu wzbudzenia i podanie napięcia na to uzwojenie oraz zwarcie dławika przez wyłącznik 6kV (o ile czegoś nie pokręciłem :D ). Regulację mocy biernej pobieranej/oddawanej do sieci przeprowadza się regulując prąd wzbudzenia, ale już po rozruchu! Regulację tę można przeprowadzać stosując układy maszynowe - prądnica, bądź energoelektroniczne - np. wzbudnica tyrystorowa.
  4. Na studiach uczyłem się o możliwości rozruchu częstotliwościowego - wirnik stale zasilany, stojan zasilany z falownika od 0 do 50 Hz - ale jak już wspomniałem w poprzednim poście - nie widziałem energoelektronicznych elementów sterujących o napięciu przebicia pow. 6kV (a takie by było trzeba zastosować na stojanie), a jeśli istnieją - jaka jest ich cena - po prostu nie wiem :D .
 • Poziom 14  
  Kolega Adamiak wyjaśnił. Ja dorzucę bardzo ważną sprawę: moment przełączania z rezystora na wzbudzenie musi być tak zrealizowany aby nie było chwili, w której wzbudzenie nie jest do niczego przyłączone, nawet podczas awarii styczników. Najlepiej gdy w stanie beznapięciowym stycznika (-ów) jest załączony rezystor. I jeszcze jedno: najpierw załączamy wzbudzenie na wirnik a potem dopiero wyłączamy rezystor. Co do forsowania to stosuje sie w generatorach synchro. Moja rada: jeżeli czegoś nie jesteś pewien w 100%, nie bierz sie za to - ten silnik jest dosyć drogi!
 • Poziom 10  
  Serdecznie dziękuję za podpowiedzi
  temat ten traktuje czysto treningowo porostu uczę się w ten sposób pisać aplikację na S7.
  pewien elektryk podsuną mi ten temat poniewaz obsługuje ten silnik w sposób tradycyjny to znaczy nastawia prąd wzbudzenia ręcznie za pomocą oporu nastawnego.