Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

system chłodzenia - 5 wiatraków - inny zasilacz

deer_pl 23 Lut 2010 21:16 2889 12
  • #1 23 Lut 2010 21:16
    deer_pl
    Poziom 9  

Witam. W sprawach elektroniki jestem kompletnym początkującym. O schematach wiem niewiele, albo prawie nic. Chciałbym zrobić prosty system chłodzący, nie korzystając z zasilacza komputerowego. Czy to co namalowałem niżej ma jakiś sens? Czy te wiatraczki chociaż trochę by pożyły? Czy podłączenie tego pod takie natężenie prądu spali je w moment?

system chłodzenia - 5 wiatraków - inny zasilacz

Czy ta druga kostka porcelanowa coś zmienia i czy nie lepiej by było podłączyć wszystko pod tą pierwszą za zasilaczem? Wiem może to głupie pytanka - przepraszam z góry że zabrałem komuś chwilkę czasu. Wszystkie wiatraczki są komputerowe - takie jak od zasilacza. Niestety prawie każdy "z innej parafii". Ten zasilacz to jedyny 12-sto volt-owy jaki znalazłem w domku. Mam jeszcze jakieś słabsze - ładowarki do telefonów, ale one przy takim podłączeniu ledwo co się kręcą :(

Te dwa wiatraczki co są do 15V max to pewnie i by pożyły trochę. Niestety nie ma na nich żadnej informacji o natężeniu prądu. Pięć wiatraczków - każdy pewnie po 0,1A-0,2A - marne szanse żeby pożyły długo?

Ta druga kostka to dalej połączenie równoległe, czy jakiś typ podłączenia równoległe-szeregowego? Bo już mi się zakręciło w głowie od czytania wikipedii.

0 12
  • #2 23 Lut 2010 21:33
    kolokat
    Poziom 26  

To zasilacz impulsowy jest... Więc drastycznie spadnie Koledze napięcie, przez co wiatraki będą działać, jak te, podpięte do ładowarki od telefonu.

Edit:
    Niezależnie od podłączenia, czy to szeregowo, czy równolegle, takie rozwiązanie nie zda egzaminu.

0
  • #3 23 Lut 2010 21:35
    faradek
    Poziom 14  

Kolego podłącz to tak jak na rysunku, nic się nie ma prawa spalić. Jest to oczywiście połączenie równoległe.

To czy zastosujesz jedną czy więcej kostek nie ma znaczenia.

EDIT: Kolego kolokat dlaczego, Twoim zdaniem to nie zadziała?

0
  • #4 23 Lut 2010 21:39
    deer_pl
    Poziom 9  

kolokat napisał:
    To zasilacz impulsowy jest... Więc drastycznie spadnie Koledze napięcie, przez co wiatraki będą działać, jak te, podpięte do ładowarki od telefonu.

Edit:
    Niezależnie od podłączenia, czy to szeregowo, czy równolegle, takie rozwiązanie nie zda egzaminu.

Wręcz przeciwnie ciągnie jak odkurzacz, bądź suszarka :D

faradek napisał:
    Kolego podłącz to tak jak na rysunku, nic się nie ma prawa spalić. Jest to oczywiście połączenie równoległe.

I super, chociaż dalej mam małe wątpliwości czy się nie spalą od za dużego natężenia prądu. Bo zasuwają jak oszalałe :D Dzięki wielkie za opinie i szybkie odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lut 2010 21:42
    faradek
    Poziom 14  

Nie spalą się, każdy wentylator pobiera taki prąd jaki potrzebuje. To co jest napisane na zasilaczu oznacza jakim maksymalnie prądem można go obciążyć.

0
  • Pomocny post
    #6 23 Lut 2010 21:44
    kolokat
    Poziom 26  

faradek napisał:

EDIT: Kolego kolokat dlaczego, Twoim zdaniem to nie zadziała?

Zrobiłem kiedyś coś podobnego, na podobnym zasilaczu i niestety objaw był taki jaki opisałem, natomiast już ta porządnym warsztatowym zahulało jak należy.

0
  • #7 23 Lut 2010 21:44
    deer_pl
    Poziom 9  

faradek napisał:
    Nie spalą się, każdy wentylator pobiera taki prąd jaki potrzebuje. To co jest napisane na zasilaczu oznacza jakim maksymalnie prądem można go obciążyć.

faradek - "Pomógł" wylądowało na twoim koncie, wraz z trzema punkcikami. Dzięki wielkie. Rzetelna, zwięzła i zrozumiała odpowiedź.

kolokat napisał:
    Zrobiłem kiedyś coś podobnego, na podobnym zasilaczu i niestety objaw był taki jaki opisałem, natomiast już ta porządnym warsztatowym zahulało jak należy.

Chodziło głównie o to żeby się dowiedzieć o żywotność tego rozwiązania, bo prędkość z jaką działają całkowicie mnie zadowala. Ale na twoje konto również ląduje "Pomógł".

0
  • #8 23 Lut 2010 21:57
    kolokat
    Poziom 26  

Tego ile wytrzymają, Koledze nikt nie powie.
    Zależy to od przede wszystkim od jakości wentylatorów.
    Scythe, która chłodzi mój swich, podpięta jest do zasilacza o podobnych parametrach (tyle ze 0,7A) działa już 3 rok :)

0
  • #9 23 Lut 2010 22:04
    deer_pl
    Poziom 9  

Jakość wiatraczków pewnie marna. Wszystkie "z szuflady" :D
    Cały powód założenia tego tematu był przez "chłopskie myślenie". Patrze na zasilacz tam 1 amperek. Patrzę na wentylatorki, tam 0,1 amperka. Pięć wiatraczków, czyli niby pół amperka. Na elektronice się nie znam więc myślałem że będą dostawały dwa razy większe natężenie prądu, a nie jak napisał kolega, że wezmą tyle ile potrzebują ;D Całe życie się człowiek czegoś uczy, a lepiej zapytać niż błądzić po omacku :D

0
  • #10 23 Lut 2010 22:15
    Lzep
    Poziom 39  

deer_pl napisał:
    Patrze na zasilacz tam 1 amperek. Patrzę na wentylatorki, tam 0,1 amperka. Pięć wiatraczków, czyli niby pół amperka. Na elektronice się nie znam więc myślałem że będą dostawały dwa razy większe natężenie prądu, a nie jak napisał kolega, że wezmą tyle ile potrzebują
    Nie będą dostawały 2 x więcej, tylko tyle ile potrzebują - więc w sumie powinno to działać. Zasilacz nie wymusza prądu - to jest tylko jego maksymalna wydajność prądowa - jeśli podłączone odbiorniki wymagają mniej, to pójdzie mniej.
    Prawo Ohma się kłania !

0
  • #11 23 Lut 2010 22:26
    deer_pl
    Poziom 9  

Lzep napisał:
    (...) Prawo Ohma się kłania !

Człowiek mgr'a z informatyki i ekonometrii obronił i już zapomniał o czasach szkoły średniej. No dobra wstyd mi trochę :D

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Mam nadzieje że kiedyś będę miał okazję się odwdzięczyć :D

0
  • #12 23 Lut 2010 22:46
    Lzep
    Poziom 39  

To jeszcze sobie przypomnij I i II prawo Kirchhoffa - kto wie, mogą się przydać ?
    Pozdr.

0
  • #13 23 Lut 2010 22:54
    deer_pl
    Poziom 9  

Lzep napisał:
    To jeszcze sobie przypomnij I i II prawo Kirchhoffa - kto wie, mogą się przydać ?
    Pozdr.

O takim panu to mi na fizyce nie opowiadali :P A może akurat spałem :) No nic uzyskałem wyczerpujące odpowiedzi. Temacik do zamknięcia, żeby nie robić zbędnego bałaganu. Pozdrawiam.

0