Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bootowalny pendrive z systemem Windows 98

23 Lut 2010 21:41 22951 13
  • Poziom 19  
    Mam dość nietypowe zapytanie jak na dzisiejsze czasy ale potrzebuję zrobić bootowalnego pendriva tak aby zainstalować z niego system Windows 98.

1. Laptop MSI U100 (brak CD ROM)
    2. Dysk podzielony na 2 partycje NTFS
    3. Zainstalowany już system Windows XP Home Edition
    4. Windows 98 chciałbym zainstalować na drugiej partycji (D) jako drugi system (dane z niej mogę utracić, nie mogę utracić danych z partycji C).
    5. Nie wchodzi w grę zabawa z wirtualną maszyną i instalacja na niej systemu Win 98.

Czy jest możliwe przygotowanie takiego bootowalnego pendrive ?

Nic nie daje:

1. Zrobienie bootowalnego pendrive systemu 98 za pomocą HP USB Disk Storage Format Tool i przy uzyciu dyskietki startowej Win98 ponieważ tam można co najwyżej zrobić FAT32 i po zabootowaniu z takiego pena nie widać partycji NTFS (z pozoimu DOSa oczywiście)
    2. W Internecie znalazłem tylko opisy jak zrobić bootowalnego pendrive od systemu Win XP w górę.
  • Poziom 19  
    Spodziewałem się że będzie z tym problem. Bootloadera od XP będzie można chyba przywrócić później w razie czego.
  • Poziom 36  
    Windows 98 jest mocno zintegrowany z powłoką MS-DOS. Nie ma możliwośći, by zainstalować go na partycji, w sysemie NTFS.
  • Poziom 19  
    A podzielić partycję D na dwie partycje i jedną z nich zrobić FAT32 ?
  • Poziom 36  
    Owszem można. Lecz kłania się sprawa boot loader'a. Nie zostanie on umieszczony na dysku C:, z przyczyny odmienności systemu plików.
  • Poziom 19  
    Czyli boot loader zostanie umieszczony na partycji FAT 32 z systemem Win 98 ?
  • Poziom 43  
    Na pewno nie na
    Cytat:
    pierwszej partycji logicznej
    askr, a podstawowej.
    A może jednak - od początku: zmienić system plików na partycji D: (wtedy nie trzeba w trakcie procedury instalacyjnej o użycie fdiska, usunięcie partycji spoza DOS, jaj ponowne założenie i format sie martwić)? Oczywiście pamiętając o tym, iż da D:, dla win98, będzie C: (pierwszą z braku dostępu do ntfs) - taką manipulację z postawieniem w98, na innej niż pierwsza- pierwszego fizycznie da sie zrobić (choć pewnie trochę zależy i od tego jaki to w98 dokładnie jest), ale nie bez kombinowania.
    Gdy już partycja pod w98 będzie przygotowana (i aktywna), to można się zabrać albo za resztę procedury (nie wiem jak się zachowa instalator w sytuacji, w której go wtedy przekopiować na partycję i z niej uruchomić, ale pewnie można spróbować i tej wersji).

PS.
    Sam gwizdek możesz sobie przygotować wg tego: http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=128206 (oczywiście zastępując i386 katalogiem instalacyjnym w98).
  • Poziom 31  
    Co się tyczy przygotowania samego pendrive,
    żeby zainstalować z niego Windows 98 to możesz wcześniej,
    zrobić obraz płyty instalacyjnej i wypalić programem,
    UltraISo z tym, że zamiast na płycie nagrasz na pendrive.
    Po prostu zamisat nagrywarki wskażesz pendrive.

Jeśli chcesz to możesz spróbować zainstalować Win98 na pendrive.
    I jako bootowanie ustawić z usb.
    Na czas instalcji można odpiać hdd, a potem go podłączyć.
    Teoretycznie wydaje mi się, że jeżeli po isntalacji Windows 98 ne pendrive
    będzie miał ustawione bootowanie z usb to wystartuje ci Windows 98,
    a jeżeli odłączysz pendrive (będą przeszukiwane kolejne sekwencje),
    lub ustawaisz w biosie (start) na hdd to powinien startować xp.
    Może ci pomoże takie rozwiązanie, choć nie testowałem w praktyce.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Znalazłem dzisiaj trochę czasu żeby się pobawić i w opisie:

http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=128206

jest błąd w kodzie:

title Windows 98 SE OEM Bootdisk
    find --set-root --ignore-floppies /boot/images/win98se.fdd
    map --mem /boot/images/win98se.fdd (fd0)
    map --hook
    chainloader (fd0)+1
    rootnoverify (fd0)
    map --floppies=1

Nie może być win98se.fdd ponieważ ma być to obraz. Nic nie pomaga zmiana na win98se.iso a tym bardziej zmiana rozszerzenia obrazu na .fdd. Czegoś brakuje w tym kodzie.
    Generalnie chcę zrobić tą metodą że wystartuję z obrazu dyskietki a później ręcznie uruchomię instalację. Pierwsza opisywana metoda nie działa (czyli od razu instalacja z obrazu). Oczywiście odpowiednio plik z obrazem nazwany i zmienione w menu.lst .
  • Poziom 19  
    Asterix 27 troszkę już przekonbinowałeś :) zrób tak jak pisał Matuzalem sformatuj partycję D na FAT32, Win98 będzie ją widział jako C ale nie ustawiaj jej na aktywną.

Przygotuj narzędzia a mianowicie będziesz potrzebował HPUSBFW.EXE do formatowania penów plus dyskietka startowa Win98.
    W Opcjach HPUSBFW.EXE wybierasz quick format i create a Dos startup disk, system plików fat16 jeżeli twój pendrive jest mniejszy od 2 GB a jeżeli większy to FAT32.
    Po sformatowaniu i wgraniu dyskietki startowej masz już bootowalnego pendriva, należy jeszcze wgrać ( przekopiować) całą zawartość płytki z win98 na pena.

Restartujesz komputer i odpalasz z usb, powinien uruchomić się tak samo jak z dyskietki startowej, wchodzisz do katalogu SYSTEM na pendrivie (dysk D: ) i wklepujesz SETUP lub SETUPCORE i instalujesz system.

A jeżeli twój stary :) komputer nie potrafi uruchomić z urządzeń usb to Tutaj masz rozwiązanie swojego problemu.

Po instalacji Win98 musisz zmienić MBR dysku za pomocą płyty instalacyjnej XP.W konsoli odzyskiwania jest opcja która przeszuka dyski i wpisze na listę startową win98.

I to wszystko, pozdrowienia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    asterix27, skąd weźmiesz sterowniki do wszystkiego co jest w tym netbooku dla Windows 98?