Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mata dotykowa - platforma zał/wył silnika

Willy Coyote 23 Lut 2010 21:45 1140 7
  • #1 23 Lut 2010 21:45
    Willy Coyote
    Poziom 13  

Witajcie,

Na automatyce znam się jak "pies na gwiazdach" ale choć chęci mam i pewnie z Waszą pomocą swój cel osiągnę.

Potrzebuję wykonać platformę (prostokąt 15x15cm), która po naciśnięciu, może nawet obciążeniu czymś co waży np. 10-20g przekazała sygnał na silnik (220V)
    i on się wtedy uruchomi.

Tak łopatologicznie (prototypowo) myślałem coś na wzór wagi takiej elektronicznej. Jest jakaś płyta na np. sprężynkach i jak coś na nią położę to np. pod nią umiejscowiony taki el. jak np. krańcówka pod wpływem obciążenia załączy się i przepuści przez siebie prąd (fazę). Silnik w tym czasie będąc pod "zerem" otrzyma tą fazę i zacznie pracować. Kiedy element zostanie usunięty z platformy silnik stanie i nic a nic nie będzie pobierał prądu. Chodzi o to by w momencie kiedy platforma była w górze silnik nie pobierał nic a nic prądu, ale po jej opadnięciu pracował już normalnie.

Taki mam pomysł ale jak go zrealizować po skończonych studiach ekologicznych to już tylko Wasza tajemnica ;) (jeśli pomożecie)

A, szczytem by było jeszcze gdyby po położeniu tego przedmiotu na tej macie/platformie kiedy popłynie prąd zapaliła się jeszcze kontrolka/dioda aby było wiadomo, że silnik pracuje.

uff, może chaos - ale liczę na pomoc

pozdrawiam

0 7
  • Relpol
  • #2 25 Lut 2010 14:25
    Willy Coyote
    Poziom 13  

chmm...

nie wiem czy temat za trudny czy za banalny....
    ale zależy mi na takim urządzonku, jeśli ktoś chciałby mi pomóc
    to jestem tez w stanie pokryć jakoś finansowo jego wiedzę.

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 25 Lut 2010 15:19
    MAN Electronics
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najprostszą metodą to zrób 2 płyty połączone ze sobą 4 punktami poprzez prowadnice a na środku mikrowłacznik załączający triaka lub przekaźnik wszystko zależy od mocy silnika i jak dokładny ma być pomiar oraz w jaki sposób ma się znajdować element na platformie są również w sprzedaży przetworniki analogowo-cyfrowe mierzące wagę

0
  • Relpol
  • #4 26 Lut 2010 03:09
    Willy Coyote
    Poziom 13  

dzięki @ serwisantscani1 za chęć pomocy,

1. dwie płytki np. z cienkiej plexi mam
    2. prowadnice to jakieś poszukam, myślałem nad takimi słupkami ze sprężynką, lub zrobię coś z długopisów
    3. mikrowłącznik, o to zapytam w sklepie - coś mi doradzą ;)
    4. triak lub przekaźnik - moje laictwo wychodzi ;(

Bardziej rzeczowo:
    cały widz polega na tym, że ta platforma jeśli się obniży pod ustalonym naciskiem to włączy ten mikrowłącznik (jak nacisk ustanie to się wyłączy)
    silnik jest zasilany na 5V ale już znalazłem stary zasilacz do golarki więc z grubsza to mam. W sumie chciałem jeszcze aby gdy platforma się obniży i załączy to zapali się jakaś kontrolka - na razie, jak uda mi się to wykonać to może jakiś napis na wyświetlaczu!

Najważniejsze!!!
    chciałbym aby na 100% nie "ciągnęło" to prądu jeśli platforma jest w górze!
    Tak po chłopsku to:
    platforma się obniża (na sprężynie) blaszka platformy zwiera przerwę na zasilaniu (220V) z gniazdka, prąd dopiero wtedy płynie do zasilacza a ten steruje silnikiem. Platforma się unosi, powstaje przerwa - prąd z gniazdka nie płynie do zasilacza, nic nie pobiera prądu!!! Jedyny ból to stykanie przy 220V - chyba jest niebezpieczne, jakieś iskrzenie - jeśli by brać np. blaszki.
    Co da mi ten triak lub przekaźnik?

Jakby ktoś wspomógł co konkretnie powinienem kupić i czy sam sens aby urządzenie nie pobierało prądu jest realne?

jeszcze raz THX za ruszenie mojego problemu

0
  • #5 26 Lut 2010 03:31
    MAN Electronics

Rozumiem to co chcesz zrobić z platforma ale napisz co ma napędzać ten silnik po tym jak go uruchomi platforma na której coś się połozy ? bardziej szczegółowo opisz swoja konstrukcje jej plan.

Dodano po 15 [minuty]:

Jeśli w żaden sposób ma to nie ciągnąc prądu gdy platforma będzie w górze to musisz zrobić poprzez ten mikro włącznik przerywanie jednego z przewodów na zasilaniu 230V do zasilacza po obniżeniu się platformy mikro włącznik załączy dopływ prądu do zasilacza a ten zasili i tym samym uruchomi silnik.... nie rozumiem tylko w czym masz aż takie trudności z rozwiązaniem tak prostego układu pod linkiem masz przykład mikro włączników , jeżeli płyta platformy będzie z materiału metalowego musisz dobrze zabezpieczyć połączenia przy mikro wyłączniku

http://components.omron.eu/en/products/catalogue/switches/microswitches/unsealed/default.html

0
  • #6 26 Lut 2010 11:16
    Willy Coyote
    Poziom 13  

Witam,

skąd trudności? ano jak wspomniałem znam się na elektronice jak "pies...."
    aczkolwiek (sam się dziwię) zrobiłem już płytkę wraz z programatorem phenix - sam, nie znając, która nóżka to np. emiter. Wszystko w necie wyszperałem i działa - z czego jestem niebywale dumny!

Właśnie tak jak napisałeś, tak by to miało wyglądać, zero prądu pobieranego z sieci gdy platforma jest w górze!

Moje "prace" opieram na wiedzy Was (tu Twojej) a ja tylko macham transformatorówką ;)

Odnośnie projektu, może i jest on prosty ale nie mając wiedzy łatwo gdzieś popełnić głupi błąd.
    Myślałem kupić w elektroniku pudełko 10x15x4cm z dekielkiem, w narożach zamocować te prowadnice - tu pierwszy zonk bo nie znam rynku i może zbyt kombinuję nad czymś co jest dostępne - może są jakieś takie teleskopki czy coś co zapewni mi poprawne działanie mechaniczne platformy. Do wnętrza poprowadzę kabelek z sieci i zrobię przerwę na mikrowłączniku, reszta pójdzie do zasilacza i ew. gdzieś tam umiejscowię diodę tak aby w momencie obniżenia zespołu zasygnalizowała dopływ prądu do zasilacza.
    Myślałem już kupić Chińska wagę elektroniczna aby wykorzystać zastosowany tam element mechaniczny, ew. jakby z mechaniki bardziej zabrnąć w elektronikę to połączyć tą wagę a dokładnie jej odczyt z wyświetlacza. Tak aby np. gdy waga wskaże 20g to uruchomi procedurę z silnikiem - tu jednak zasilanie wagi było by constant.

Może jak już wiesz pewnie i więcej o moim projekcie mógłbyś wskazać mi co konkretnie powinienem kupić?
    1. mechanizm platformy, może siłownik, może sprężyna - o co pytać w sklepie
    2. mikrowłącznik - to chyba jakoś mi się uda ;) zdobyć
    3. dioda i jej umiejscowienie, chyba dam radę ew. może sam zasilacz ma w sobie, to ją ew. przeniosę wyżej.

Reasumując, nie mam wiedzy co można dziś wykorzystać przy takiej nieskomplikowanej "budowie" a zależało by mi na pewności i skuteczności działania projektu. Mam już swoje lata i zdaję sobie sprawę, że nie jestem na bieżąco.

pozdr i cały czas wielkie dzięki

trudność też widzę w tej mechanice platformy... jak dobrać te prowadnice/teleskopy aby reagowały obniżeniem układu pod niewielkim ciężarem, jeszcze do tego będą 4 aby było stabilniej...

0
  • #7 26 Lut 2010 11:39
    MAN Electronics

trudno podać konkretny typ ,model mikro włącznika to jedynie była moja sugestia bo w rzeczywistości jest ze skoro piszesz ze waga przedmiotu ma być ok 10-20 g to jest to mała waga i nie wiem czy uda się to zrobić na takich elementach, a nie można zastosować bariery podczerwieni ? trudno pisać co by było najlepsze bo nie piszesz paru kwestii:
    1 jakie dokładnie przedmioty maja zostać położone na macie ?
    2 w jaki sposób one się tam znajda ?
    3 w jaki sposób zostaną zdjęte ? (bo po położeniu na macie i załączeniu silnika, silnik będzie pracowała do czasu aż nie zostanie przedmiot zdjęty)

0
  • #8 26 Lut 2010 12:06
    Willy Coyote
    Poziom 13  

chmm,

Ma to być możliwe tanie rozwiązanie, ale i tez pewne w działaniu.
    Przedmioty to cokolwiek, np. jabłko,
    kwestia położenia go na platformie ręcznie i w ten sam sposób zabranie go.
    no później może coś się wymyśli aby zdjęcie było wykonywane przez jakieś ramie czy coś podobnego. Na razie przedmiot kładziemy i podnosimy ręcznie, a czy to będzie jabłko, ziemniak czy budzik to chyba nie ma większego znaczenia.

co się stało z tym triakiem czy przekaźnikiem - jest tu nie potrzebny już?

gdzie szukać takich elementów w necie, pod hasłem amortyzator czy teleskop, nie to o co mi chodzi wyskakuje ;), może jakiś sklep dla majsterkowiczów takiego działu...?

0