Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krańcówki mechaniczne vs czujnik indukcyjny

fafiks 23 Lut 2010 21:51 5948 9
 • #1 23 Lut 2010 21:51
  fafiks
  Poziom 17  

  Witam

  Znam działanie jednego i drugiego /w.w/ ale nie bardzo wiem jak sie + i - jednego i drugiego. Czy jedno z nich jest moze bardziej niezawodne? zauważyłem że u nas firmie /prod.mat.budowlanych/ w urządzeniach jest użyte jedno i drugie, tylko czemu ? ....

  fafiks

  0 9
 • Pomocny post
  #2 23 Lut 2010 22:23
  Pittt
  Poziom 31  

  Jak sterowanie oparte jest na aparatach telemechanicznych, to prościej stosować krańcówki mechaniczne ze względu na obecność styków COM, NC, NO, i nie trzeba dostawiać przekaźników do czujników. Stosuję się je również w obwodach zabezpieczający np. skrajne pozycje napędów, ze względu na pewne rozłączenie. Ponadto krańcówki mechaniczne mogą mieć większą tolerancję zadziałania od czujnika, np. wykrywanie szczebli w bujającym sie łańcuchu łatwiej zrealizować na krańcówce z antenką niż chociażby największym czujniku indukcyjnym.
  Odwrotnie czujniki indukcyjne, te precyzyjniej określają osiągnięcie położenia. Jeśli sterowanie jest na PLC sygnały zbierane są poprzez czujniki. Jednak w zależności od koncepcji i warunków panujących w maszynie mogą być stosowane zamiennie i równocześnie np. sygnalizacja położenia krańcowego poprzez czujnik indukcyjny, a rozłączanie obwodu napędu po jego przekroczeniu przez krańcówkę mechaniczną.

  1
 • #3 23 Lut 2010 22:29
  fafiks
  Poziom 17  

  Potrzebuję umieścić czujniki/krańcówki do małej platformy podnoszonej motoreduktorem - ma zatrzymywać się na dole i na górze, co wybrać.... ?

  fafiks

  0
 • #4 23 Lut 2010 22:29
  bartas666
  Poziom 18  

  Może jeszcze warto tutaj dodać kwestię użytkowania danych elementów i czasu ich żywotności, raczej czujnik wytrzyma większą częstość/ilość załączeń wykrywanych elementów i nie ma bezpośredniego styku elementów narażonych na wycieranie się itp jakieś mikrusy /krańcówki ewentualnie stosuje się przy czujnikach gdy ten zmieniłby czułość, został zabrudzony, uszkodzony, strefa czułości byłaby za duża dla wykrycia danego obiektu/elementu. To należy głęboko czasami przeanalizować co, jak, kiedy, ile itp, czasem sprawa nie wydaje się taka prosta. pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #5 24 Lut 2010 09:26
  piotr_krak
  Poziom 24  

  fafiks napisał:
  Potrzebuje umieścić czujniki/krańcówki do małej platformy podnoszonej motoreduktorem , ma zatrzymywać się na dole i na górze, co wybrac....

  fafiks


  Czujnik indukcyjny ma pewną barierę zadziałania ma np zakres 5mm +- ta bariera więc nie daje precyzyjny wynik, czujnik krańcowy zadziała zawsze dla tej samej pozycji. Oczywiście czujnik krańcowy jest mechaniczny więc jego częstość zadziałania jest mniejsza niż czujnika indukcyjnego, ale chodzi o bezpieczeństwo.


  W Twojej sytuacji radziłbym zastosowanie jak dla serw. Dojście do granicznych pozycji ma podwójne zabezpieczenie.
  czujnik krańcowy - osiągnięta pozycję np górna, którego zadziałanie powoduje zablokowanie ruchu w dalsza pozycje
  czujnik indukcyjny - zatrzymanie ruchu.

  podobnie dla dolnych krańcowek

  0
 • #6 24 Lut 2010 20:24
  Ryszard49
  Poziom 34  

  piotr_krak napisał:

  Cytat:
  Czujnik indukcyjny ma pewną barierę zadziałania ma np zakres 5mm +- ta bariera więc nie daje precyzyjny wynik, czujnik krańcowy zadziała zawsze dla tej samej pozycji. Oczywiście

  Nie bardzo rozumiem co Masz na myśli pisząc o barierze +- 5 mm i niedokładności zadziałania czujnika indukcyjnego (zbliżeniowego).
  Raz ustawiony czujnik indukcyjny ma dużą precyzję powtarzalności i jest niezawodny w działaniu.

  0
 • #7 24 Lut 2010 22:41
  bartas666
  Poziom 18  

  Pewnie się kolega określił mniej fachowo i chodziło mu o strefa czułości danego czujnika :) (tylko te +-5 to bardzo razi) zresztą wiemy o co chodzi, ale fakt faktem warto by było wyrażać się precyzyjnie i zgodnie z terminologią. No chyba, że mu chodziło o jakiś czujnik indukcyjny z wyjściem analogowym choć takich nie stosowałem to o takich słyszałem. Ogółem najczęściej stosowane rozwiązanie z jakim się spotkałem to czujniki plus do tego na zabezpieczenie krańcówki gdyby np czujnik uległ uszkodzeniu itp

  0
 • #8 25 Lut 2010 07:59
  piotr_krak
  Poziom 24  

  Nie napisałem +-5mm a 5mm +- bariera

  "5mm" - to zakres działania czujnika
  "+- bariera" - to strefa czułości tzw histereza załączenia i wyłączenia się czujnika

  może teraz jest zgodnie z terminologią :)

  np: dla Indukcyjne czujniki zbliżeniowe PRĄD STAŁY DC IS IS 45-02):
  - powtarzalność < 5% Sn
  - Histereza przełączania 5 % Sn
  - Współczynniki korekcji: Al: 0,45 Cu: 0,4 Ms: V2A: 0,85 CrNi: 0,9

  Jeśli chodzi o czujniki indukcyjne to może mają dużą powtarzalność, małą histerezę, dużą częstotliwość ale ze względu na histerezę i współczynnik korekcji czujniki krańcowe dokładniej pokażą moment osiągnięcia szukanej pozycji. Czujniki krańcowe mają za to mniejszą powtarzalność i dużo mniejszą częstotliwość.

  0
 • #9 25 Lut 2010 08:38
  Pittt
  Poziom 31  

  piotr_krak napisał:
  Nie napisałem +-5mm a 5mm +- bariera

  "5mm" - to zakres działania czujnika
  "+- bariera" - to strefa czułości tzw histereza załączenia i wyłączenia się czujnika

  może teraz jest zgodnie z terminologią :)

  np: dla Indukcyjne czujniki zbliżeniowe PRĄD STAŁY DC IS IS 45-02):
  - powtarzalność < 5% Sn
  - Histereza przełączania 5 % Sn
  - Współczynniki korekcji: Al: 0,45 Cu: 0,4 Ms: V2A: 0,85 CrNi: 0,9

  Jeśli chodzi o czujniki indukcyjne to może mają dużą powtarzalność, małą histerezę, dużą częstotliwość ale ze względu na współczynnik korekcji czujniki krańcowe dokładniej pokażą moment osiągnięcia szukanej pozycji.


  oraz w kontekscie poprzedniego kolegi postu:

  5% z 5 mm to jest 0,25 mm i to max. Jest to na pewno lepiej niż dokładność krańcówki, która dodatkowo, zmienia swój punkt załączenia z powodu zużywania się, oraz w zależności od dynamika załączenia.
  Wspomniany współczynnik można sobie darować bo zawsze będziesz załączał czujnik tym samym elementem metalowym, raz dobranym. Błąd z histerezy też można sobie darować bo zawsze istotne jest jedno zbocze w przypadku nad którym rozprawiamy. Aby jeszcze poprawić powtarzalność i pewność wykrywania obiektu, jest on z reguły przemieszczany w równoległej płaszczyźnie do płaszczyzny detekcji czujnika a nie w prostopadłej. Co również poprawia precyzję wykrywania obiektu.

  W sterowaniu prostej platformy w zupełności wystarczą i dobrze się sprawdzą krańcówki mechaniczne, bo jak sądzę i sposób sterowania nie będzie wyszukany.
  W tym przypadku nie można zapomnieć o bezpiecznym funkcjonowaniu urządzenia i elementach za nie odpowiedzialnych.

  0
 • #10 25 Lut 2010 09:17
  niutat
  Poziom 37  

  Witam, ja dodam jeszcze że czujniki indukcyjne nie bardzo nadają się do urządzeń w których występuje pył żelazny (np. piece, prasy itp) gdyż osiadający pył powoduje ich blokowanie.

  0