Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Clio II problem z bezpiecznikami świateł pozycyjnych

23 Lut 2010 22:46 5558 7
  • Poziom 10  
    Witam,

mam problem z bezpiecznikami w Clio II 99r 1,2 8V. Przestało działać podświetlenie regulatorów ogrzewania/nawiewu, a kilka dni później zgasło podświetlenie tablicy rozdzielczej i lewych świateł pozycyjnych. Okazało się spalony jest bezpiecznik 10A, gdy włożyłem nowy też odrazu się spalił. Pomyślałem więc, że to może te żarówki od nawiewów to powodują i wymontowałem jedną (bo drugiej nie mogłem dać rady). Okazało się, że po wyjęciu i podmianie bezpiecznika jest OK. Następnego dnia przejechałem 30 km i nagle spod deski rozdzielczej nawiewami zaczął wydobywać się dym. Okazało się, że spalił się znowu bezpiecznik 10A i dodatkowo 20A (ogólny od oświelenia) i 5A (multitempo).
    Jak troche ochłonołem wymieniłem bezpieczniki 5A i 20A, a 10A całkiem wyjąłem i udało mi się dojechać do domu. Zauważyłem, że bez bezpiecznika od "multitempo" świrują wycieraczki, wskażnik temperatury i stanu paliwa. Co to w ogóle jest to multitempo? Może miał ktoś podobne doświadczenia?? Teraz wygląda, że wszystko działa (oczywiście poza światłami). Zastanawiam się z czego mógłbyć ten dym - czy muszę rozbierać całą deskę rozdzielczą i czy coś tam mogło się spalić ?
  • Poziom 35  
    rozebrac deske i wyeliminowac zwarcie
  • Poziom 10  
    a co to jest to multitempo i jaki ma związek ze światłami pozycyjnymi ?
  • Poziom 18  
    Bezpiecznik "multitempo" to bezpiecznik zasilający tkz.multi-timer-unit,czyli jest to moduł sterujący kabiny(immo,wycieraczki,centralny zamek itp.)-niestety nie widzę związku z postojówkami.A bezpiecznik 20A to od oświetlenia wnętrza?Może coś ostatnio było montowane? Chyba czeka cię głębsze kopanie w instalacji.

Dodano po 2 [minuty]:

doktor333 napisał:
    Bezpiecznik "multitempo" to bezpiecznik zasilający tkz.multi-timer-unit,czyli jest to moduł sterujący kabiny(immo,wycieraczki,centralny zamek itp.)-niestety nie widzę związku z postojówkami.A bezpiecznik 20A to od oświetlenia wnętrza?Może coś ostatnio było montowane? Chyba czeka cię głębsze kopanie w instalacji.
    Może zalana skrzynka połączeń(od strony kierowcy,koło skrzynki bezpieczników, pod deską)

Dodano po 19 [minuty]:

doktor333 napisał:
    Może zalana skrzynka połączeń(od strony kierowcy,koło skrzynki bezpieczników, pod deską)
  • Poziom 10  
    Okazało się, że zwarcie nastąpiło w tylnym zderzaku w lampie oświetlającej tablice rejestracyjną. Na całej długości wiązki od kierownicy do tylnego zderzaka jest przepalona izolacja kabla. Teraz pytanie - macie namiary na jakiś sklep z takimi rzeczami jak wiązki z kostkami czy raczej samemu trzeba sklecić coś takiego ?

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    A może ma ktoś do sprzedania wiązki przewodów od Clio II ?
  • Poziom 1  
    witam mam podobny problem ale nie wiem jak mam sie zabrać do naprawy tego poże ktoś mi pomoże plisss .Jest tak nie działa podświetlenie deski rozdzielczej i podświetlenie pokręteł od nadmuchów również nie działą (patrząć na samochód z przodu) prawe światło postojowe lewe tylne światło i podświetlenie tablicy rejestracyjnej pomocy plisss nie wiem jak mam sie do tego zabrać
  • Poziom 10  
    Wszystkie lampy, o których wspominasz są na jednym bezpieczniku. Zacznij od sprawdzenia bezpiecznika. Jeżeli okaże się, że wina leży po stronie instalacji to proponuję na początek wymontować lampę oświetlającą tablicę rejestracyjną i sprawdzenie czy nie skorodowała powodując zwarcie (to podobno jest częste w tym aucie). Tak było w moim przypadku - musiałem ją wymienić z fragmentem instalacji.
    Powodzenia