Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wirtualny komputer w sieci

Czaczi 23 Lut 2010 23:27 4319 10
  • #1 23 Lut 2010 23:27
    Czaczi
    Poziom 2  

Witam serdecznie, chcialbym sie dowiedziec czy wiecie cos na temat wirtualnego komputera w sieci do ktorego mozna sie polaczyc za pomoca pomocy zdalnej??

Mam siec wifi a w niej komputer ktory jest niezbedny, jednak gdy robie cos innego chcialbym zeby moj brat mial dostep do tych danych ktore sie ciagle zmieniaja. Czy jest mozliwe aby je wrzucic w jedno miejsce i miec caly czas do tego dostep, a z tego mojego komputera zrobic server, z komputerem wirtualnym na ktorym sa te dane ?

Czy mozna taki komputer stworzyc? samemu? jak? za darmo :P?

0 10
  • #2 24 Lut 2010 02:08
    wgruza
    Poziom 21  

Musisz sprecyzować o co Ci dokładnie chodzi.
    Pomoc Zdalna to po prostu wirtualny pulpit, symuluje Twoją obecność na oddalonym komputerze. Widzisz pulpit, możesz korzystać z zainstalowanych programów. Jako środek na wymianę danych nie sprawdza się dobrze. Zdecydowanie lepiej jest na takim komputerze zainstalować serwer FTP, udostępnić wybrane foldery, stworzyć użytkowników (login i hasło) i nadać im odpowiednie prawa dostępu.
    Aby można było cokolwiek takiego zrobić komputer musi mieć adres IP publiczny, musi być widoczny z Internetu - mówiąc prościej.
    Napisz więcej o sposobie jakim się łączysz z Internetem, to jest ważne.

1
  • #3 24 Lut 2010 09:40
    machacz102
    Poziom 14  

Podpinam się do przedmówcy: dane! Dane! Mało danych aby udzielić zadowalającą odpowiedź!

Czy chodzi o udostępnianie informacji w Internecie, czy tylko w sieci lokalnej? Czy te informacje mają być jakoś mocno chronione, czy są to np. mp3, i nic się nie stanie jak ktoś podsłucha muzyczkę Eltona Johna, ściąganą przez brata? Jaka jest topologia sieci? Jakie łącze z Internetem? Jakie Windowsy na komputerach?

Czy nie wystarczy po prostu "po windowsowsku" udostępnić plik w sieci lokalnej? Wszystkie potrzebne ustawienia są we właściwościach katalogu (np. chcesz udostępnić dany katalog -> Prawe kliknięcie na nim -> Właściwości - > zakładka udostępnianie), dodatkowo trzeba na komputerach serwerze i kliencie mieć jednakową grupę roboczą (Mój komputer -> prawokliknięcie -> Właściwości -> nie pamiętam nazwy, może nazwa komputera? identyfikacja? sieć?)

Do bardziej zaawansowanego udostępniania (np. na internet) potrzebny będzie program spełniający rolę serwera FTP (albo lepiej SFTP) - zapytaj googla o jakiś prosty i darmowy, jest ich sporo. W takiej sytuacji najprawdopodobniej będziesz zmuszony do zmiany konfiguracji routera (jeśli masz w domu router), tj. przekierowania odpowiednich portów na swój komputer. Dodatkowo, jeśli masz zmienne IP zewnętrzne, to trzeba zainteresować się usługami oferowanymi np. przez DynDNS albo NoIP. I oczywiście trzeba mieć adres publiczny ;)

Podaj więcej szczegółów a otrzymasz bardziej szczegółowe odpowiedzi.

0
  • #4 24 Lut 2010 09:41
    Czaczi
    Poziom 2  

wgruza napisał:

Pomoc Zdalna to po prostu wirtualny pulpit, symuluje Twoją obecność na oddalonym komputerze. Widzisz pulpit, możesz korzystać z zainstalowanych programów.

O cos takiego mi chodzi, tyle ze nie chcialbym zeby mozna bylo polaczyc sie do mojego realnego komputera. Tylko wlasnie do wirtualnego ktory istnieje tylko na dysku moim. Widzialem czesto takie cos w urzedach skarbowych itp.

ftp, odpada potrzebuje korzystac z programow w ktorych gromadza sie dane na biezaco

0
  • #5 24 Lut 2010 09:50
    machacz102
    Poziom 14  

hm.

Może qemu? Umożliwia postawienie wirtualnej maszyny, na niej dowolnego systemu operacyjnego, na nim dowolnego oprogramowania. Można tak skonfigurować, żeby wirtualna maszyna miała własny adres w sieci IP, a zainstalowanie serwera VNC załatwia sprawę zdalnego dostępu.

Cały czas nie wiemy, czy chcesz to udostępniać do Internetu czy do sieci lokalnej. Cały czas nie wiemy, jaka jest topologia sieci, jakie masz Windowsy itd itp.

0
  • #6 24 Lut 2010 10:11
    Czaczi
    Poziom 2  

Chcialbym go udostepnic do internetu, tak abym mogl z tej wirtualnej maszyny korzystac w kazdym miejscu. Mam Win 7 u siebie na komputerze, a na laptopie w sieci wifi ktory bedzie najczesciej z niej korzystal windows xp.

Jak za to sie zabrac ?

0
  • #7 24 Lut 2010 10:39
    Manfred48
    Poziom 17  

Stawiasz na swoim komputerze dowolną wirtualną maszynę - w google wiele tego znajdziesz. Po zainstalowaniu nań systemu nadajesz maszynie adres IP "wpinasz" ją do swojej sieci, tworzysz użytkowników, nadajesz im prawa. Musisz mieć ustawioną możliwość łączenia się ze zdalnym pulpitem tylko na wirtualnej maszynie, w systemie tą funkcje wyłączamy i ... nic więcej nie mogę pomóc bo nie wiem:

1. Jak łączysz się z Internetem (modem, LAN)
    2. Jak wygląda topologia sieci (routery switche itd.)

Odpowiedz na te dwa pytania, a postaramy się pomóc.

0
  • #8 24 Lut 2010 12:01
    ciastex
    Poziom 24  

Według mnie sprawa jest prosta. Zakładasz konto na stronie www.logmein.com . Możesz zdalnie logować się do komputera poprzez login i hasło a czy zrobisz na nim ftp czy serwer to już od Ciebie zależy. Nie widzę większego sensu instalowania wirtualnej maszyny bo tam masz wirtualne dyski ;)

0
  • #9 24 Lut 2010 12:10
    Czaczi
    Poziom 2  

Mam dialog 2mb + router wifi + laptop + komputer. A ten log me in jest za darmo ? w sumie wolalbym miec to u siebie na komputerze bede pewny ze zawsze bedzie dzialac

0
  • #10 25 Lut 2010 08:38
    machacz102
    Poziom 14  

Hehe, i właśnie dlatego żeby być pewnym że to zawsze będzie działać warto to mieć na zewnątrz.

Jeszcze dopiszę w tym poście więcej szczegółów o qemu (jak będę miał czas), a kolegę od "log me in" sam również poproszę o więcej szczegółów.

[do moderatorów: post podlega edycji, cały czas dopisuję nowe rzeczy]

Qemu jest to bodaj najprostsza maszyna wirtualna, jaka istnieje. Nie jest najwydajniejsza, ale zdecydowanie najszybsza w konfiguracji i uruchomieniu. Aby postawić na niej wirtualny system, będziesz potrzebował samego qemu, obrazu ISO płyty systemowej, oraz, jeśli pracujesz pod Windows, sterownika TUN/TAP - aby podpiąć maszynę do sieci. W Twoim przypadku instalujesz na Windowsie TAP [? sprawdzę], po czym pojawia się dodatkowy interfejs sieciowy. Mostkujesz ten interface w oknie Połączenia sieciowe z interfejsem, na którym masz internet, bądź włączasz Udostępnianie połączenia internetowego na tym interfejsie - zależy, jak masz sieć, czy z routerem (mostek) czy np. modem Neostrady (udostępnianie). Wymiana plików z systemem - gopodarzem może zachodzić na drodze takiej samej, jak między dwoma komputerami w sieci: udostępnianie plików i folderów.

Zarys howto:
    - tworzysz plik, który będzie dyskiem maszyny wirtualnej, np. 8 GB, czy ile uznasz za potrzebne,
    - uruchamiasz qemu, w konsoli (parametry wywołania) podajesz informacje o sposobie dostępu do sieci, ilości pamięci RAM, jaką otrzyma maszyna wirtualna, pliku który utworzyłeś powyżej (może być np. kilka dysków - jeden na dane, drugi na system itp), oraz o położeniu obrazu płyty z systemem, który chcesz instalować,
    - najnormalniej w świecie instalujesz w okienku maszyny wirtualnej system operacyjny, jaki chcesz,
    - po ukończeniu dostajesz wirtualną maszynę z własnym adresem IP. Ściągasz i instalujesz potrzebne oprogramowanie, np. jakiś serwer VNC.

Notka prawna: nie wiem, czy licencja Windows zezwala na stawianie dwóch instancji systemu na tej samej maszynie fizycznej.

Szczegółowe HowTo w drodze.

0
  • #11 14 Paź 2011 11:05
    dgolf
    Poziom 15  

Właśnie uruchomiłem XP Home pod Ubuntu 10.10 na VirtualBox. W ustawieniach karty sieciowej w VirtualBox wystarczy ustawić opcję na "bridge". Wirtualny komputer jest widoczny w sieci jako normalna stacja robocza. działa udostępnianie plików, pobiera sobie adres IP z routera itp. Bajka. Polecam VirtualBox.

0
  Szukaj w 5mln produktów