Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizacja Temperatury - dokładność 0.5 st

rmajda 24 Lut 2010 09:18 1457 5
  • #1 24 Lut 2010 09:18
    rmajda
    Poziom 20  

Witam,

Zrobiłem sterownik temperatury który włacza i wyłącza grzałkę. Grzałki mogą być różnej mocy. Problemem jest stabilizacja temp. Chciałbym aby zadana temp. mieściła się w histerezie przykładowo 0.5 stopnia. Obecnie mam soft zrobiony tak że jak temp. jest poza histerezą to wyłączam przekaźnik i wszystko jest OK tylko że grzałka/grzejnik po wyłączeniu jeszcze sie grzeje co powoduje wzrost temperatury powyżej zadanej.

Pytanie: Jak sterować przkaźnikiem aby temperatura oscylowała w założonej histerezie (moc grzejnika i pomieszczenie ogrzewane może być różne)? Jak w miarę prosto podejść do tematu?

Pozdrawiam,

0 5
  • Relpol
  • #2 24 Lut 2010 09:46
    mklos1
    Poziom 25  

Proponuję spróbować włączać przekaźnik na krótki czas a potem badać przyrost temperatury z czasem i estymować ile jeszcze razy należy łączyć przekaźnik aby dojść do zadanej temperatury.

0
  • Relpol
  • #4 24 Lut 2010 10:11
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Lut 2010 14:02
    rmajda
    Poziom 20  

No właśnie kupić "ODPADA", bo regulator mam już zrobiony. Problem tkwi w sofcie i dlatego pytam czy ktoś może się już spotkał z podobnym problemem i jakoś go rozwiązał. Stosowanie algorytmów PID to chyba troche armata na wróbla. Ale może sie myle?

0
  • #6 24 Lut 2010 14:07
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów