Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne - problem podstawowy.

birband 24 Feb 2010 11:13 5996 2
 • #1
  birband
  Level 23  
  Witam!
  Jeden z moich znajomych wszedł w posiadanie 8 szt. paneli fotowoltaicznych 36,2V i 7,68A 200W w pełnym słońcu bez obciążenia (28,9V i 9,93A pod obciążeniem). Twierdzi on, że po szeregowym, podłączeniu da radę podłączyć bezpośrednio grzałkę bojlera (1500W) do podgrzewania wody. Z matematycznego punktu widzenia 8x200W=1600W, 8x28,9V=231,2V, wszystko się zgadza. Z tym, że nie chce stosować ani falownika ani innych urządzeń dodatkowych.
  Ja twierdzę, że nie będzie to wcale takie proste. Celowo nie piszę nic o ekonomicznych aspektach bo ta sprawa teraz jak by jest mniej istotna.
  Czy ktoś czuje się na tyle mocny, aby wyjaśnić mi temat przedstawiony tak aby rozwiać wszelkie wąpliwości?.
  Pozdrawiam
  Antoni
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Nielogiczność: " ... 36,2V i 7,68A ... bez obciążenia ..." - otóż bez obciążenia prąd jest równy zero, a nie 7,68A!
  Grzałka jest opornikiem, a opornik przekształca całą dopływającą do niego energię elektryczną w ciepło, niezależnie od tego, czy to jest prąd stały, czy zmienny, zatem falownik nie jest do niczego potrzebny.

  Użycie paneli fotovoltaicznych do grzania wody jest absurdem technicznym. 1 m2 panela daje moc elektryczną max. 200W przy pełnym słońcu (zachmurzenie powoduje drastyczny spadek wydajności), natomiast słońce w postaci ciepła daje ponad 1kW na 1m2 - w postaci podczerwieni, która przenika nawet przez chmury.
  Wydajność energetyczna instalacji w stosunku do kosztów jest prawie 100 razy korzystniejsza dla bezpośredniego ogrzewania słonecznego, niż dla kombinacji fotovoltaiczno - grzałkowej.

  Polska nie jest krajem "zasobnym" w Słońce: statystycznie mamy ok. 1500 godzin słonecznych rocznie, średnio 4 godziny dziennie, w tym 6 godzin w lecie, a 2 godziny w zimie. Przechowywanie energii elektrycznej w akumulatorach też nie jest tanie, koszt przechowania jest kilkakrotnie wyższy, niż wartość tej energii. I znów licząc koszt i sprawność instalacji, taniej jest przechowywać energię w postaci ciepła wody w bojlerze.
  Kalifornia ma prawie 2 razy tyle słońca ...
 • #3
  birband
  Level 23  
  Dzięki za szybką odpowiedź.
  Oczywiście masz kolego rację z tym pradem. Chodzi o prąd zwarcia. Myśląc nad tym o mam napisać popełniłem błąd.
  A co do reszty tak jak napisałem - kwestia ekonomiczna mnie akurat, nie interesuje.
  Pozdrawiam