Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne - problem podstawowy.

24 Lut 2010 11:13 4520 2
 • Poziom 23  
  Witam!
  Jeden z moich znajomych wszedł w posiadanie 8 szt. paneli fotowoltaicznych 36,2V i 7,68A 200W w pełnym słońcu bez obciążenia (28,9V i 9,93A pod obciążeniem). Twierdzi on, że po szeregowym, podłączeniu da radę podłączyć bezpośrednio grzałkę bojlera (1500W) do podgrzewania wody. Z matematycznego punktu widzenia 8x200W=1600W, 8x28,9V=231,2V, wszystko się zgadza. Z tym, że nie chce stosować ani falownika ani innych urządzeń dodatkowych.
  Ja twierdzę, że nie będzie to wcale takie proste. Celowo nie piszę nic o ekonomicznych aspektach bo ta sprawa teraz jak by jest mniej istotna.
  Czy ktoś czuje się na tyle mocny, aby wyjaśnić mi temat przedstawiony tak aby rozwiać wszelkie wąpliwości?.
  Pozdrawiam
  Antoni
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Witam!
  Nielogiczność: " ... 36,2V i 7,68A ... bez obciążenia ..." - otóż bez obciążenia prąd jest równy zero, a nie 7,68A!
  Grzałka jest opornikiem, a opornik przekształca całą dopływającą do niego energię elektryczną w ciepło, niezależnie od tego, czy to jest prąd stały, czy zmienny, zatem falownik nie jest do niczego potrzebny.

  Użycie paneli fotovoltaicznych do grzania wody jest absurdem technicznym. 1 m2 panela daje moc elektryczną max. 200W przy pełnym słońcu (zachmurzenie powoduje drastyczny spadek wydajności), natomiast słońce w postaci ciepła daje ponad 1kW na 1m2 - w postaci podczerwieni, która przenika nawet przez chmury.
  Wydajność energetyczna instalacji w stosunku do kosztów jest prawie 100 razy korzystniejsza dla bezpośredniego ogrzewania słonecznego, niż dla kombinacji fotovoltaiczno - grzałkowej.

  Polska nie jest krajem "zasobnym" w Słońce: statystycznie mamy ok. 1500 godzin słonecznych rocznie, średnio 4 godziny dziennie, w tym 6 godzin w lecie, a 2 godziny w zimie. Przechowywanie energii elektrycznej w akumulatorach też nie jest tanie, koszt przechowania jest kilkakrotnie wyższy, niż wartość tej energii. I znów licząc koszt i sprawność instalacji, taniej jest przechowywać energię w postaci ciepła wody w bojlerze.
  Kalifornia ma prawie 2 razy tyle słońca ...
 • Poziom 23  
  Dzięki za szybką odpowiedź.
  Oczywiście masz kolego rację z tym pradem. Chodzi o prąd zwarcia. Myśląc nad tym o mam napisać popełniłem błąd.
  A co do reszty tak jak napisałem - kwestia ekonomiczna mnie akurat, nie interesuje.
  Pozdrawiam