Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillant eco tec 630 jednofunkcyjny skoki cisnienia F-75

jans4700 13 Sty 2018 11:47 20850 38
    BUCKS
    Poziom 35  
    dario1965 napisał:
    Ciekaw jestem jakie masz zużycie, powierzchnie domu, ilość osób, temperature i parametry pieca i czym grzejesz(jaki piec)? czy dogrzewasz kominkiem podobnie jak ja? Też masz widzę przyzwoite wyniki spalania,

Jestem na pograniczu limitu, więc go kontroluję ale mam mieszkanie 100m2, a nie dom. Ciągle szukam złotego środka. Kocioł atmosferyczny Vaillanta modulujący od ok. 9,5kW (wg danych technicznych 9,1kW). Dotychczas zmodernizowałem instalację zwiększając wielkość grzejników średnio o 50% oraz zwiększając średnice rurek miedzianych. Testowo w jednym oknie zrobiłem demontaż i ponowny montaż ale wg zasad "ciepłego montażu" i efekty są na plus, więc modernizacja czeka kolejne okna. Jak padnie stary kocioł to będzie kondensacyjny, więc robię zmiany stopniowo.
    Obecnie utrzymuję całodobowo 20-20,8 stopni.
    W najzimniejszym pokoju wychodzi mi, że musiałbym mieć grzejnik 3-płytowy ale celowo takiego nie chcę, a opcja dołożenia drugiego grzejnika też odpada, więc liczę, że modernizacja okna rozwiąże problem. Docelowo chciałbym, aby wszystkie pokoje wychładzały się mniej więcej równo.
    Swoje obecne mieszkanie traktuję jako poligon doświadczalny na którym się uczę i zdobywam wiedzę, która będzie procentowała jeśli będę miał nowe mieszkanie albo nowy dom, bo życie mnie nauczyło, że lepiej samemu spróbować ogarnąć pewne kwestie niż powierzać je całkowicie "specjalistom". Przynajmniej ja wychodziłem jak Zabłocki na mydle, gdy zawierzałem w 100% zawodowcom, a że mam zmysł techniczny to takie sprawy mnie interesują.
  • MetalWork
    kaaarol77
    Poziom 2  
    Dołączam się do wątku który był podjęty w 2010r.
    Kocioł który posiadam pochodzi z Anglii, to jdnofunkcyjny EcoTec Plus 618 vc GB 186/3-5 (podobno odpowiednik polskiego kotła Vaillant EcoTec Plus VC PL 186/3-5). Z tego co wiem kocioł w Anglii służył do centralnego ogrzewania oraz grzał zasobnik z ciepłą wodą użytkową. W chwili obecnej kocioł został uruchomiony i służy do centralnego ogrzewania domu o pow. 140m2 (sprawuje się rewelacyjnie). Do pieca zastosowałem bezprzewodowy sterownik pokojowy m-ki Salus (nie posiada funkcji sterowania ciepłą wodą). Posiadam dodatkowo 110 l zasobnik wody
    i chciałby żeby kocioł grzał mi dodatkowo wodę użytkową. Moje pytanie to: jaki mam zastosować zawór trójdrogowy ew. inne urządzenia
    (pompy), jakie sterowanie dodatkowe, czujniki itp. żeby piec ten grzał mi dodatkowo wodę użytkową. ps. proszę o możliwie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. W załączeniu vaillant eco tec 630 jednofunkcyjny skoki cisnienia F-75vaillant eco tec 630 jednofunkcyjny skoki cisnienia F-75vaillant eco tec 630 jednofunkcyjny skoki cisnienia F-75vaillant eco tec 630 jednofunkcyjny skoki cisnienia F-75przesyłam zdjęcia mojego kotła gazowego i proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.
  • MetalWork
    ls_77
    Poziom 33  
    Można próbować bo już ktoś tutaj na elektrodzie pytał o coś takiego - możesz poszukać.

Tutaj masz uproszczony schemat:
    Proponuję podłączyć się z zasobnikiem do rur zasilania i powrotu. Zamontować zawór przełączający ~230V 3-drogowy - np.:
    Na powrocie zawory zwrotne.
    W zasobniku umieścić termostat z kapilarą, którą będzie mierzył temp. w zasobniku i załączał styki termostatu jak temp. spadnie i wyłączał jak temp. wzrośnie w stosunku do nastawionej.
    Styk termostatu musi zasilać zawór 3-drogowy przełączający i zmienić kierunek przepływającej wody wychodzącej z kotła i kierować ją na zasobnik.
    Do styku termostatu zasobnika trzeba też podłączyć cewkę przekaźnika na ~230V i jego styk zwierny podłączyć do wtyczki w kotle oznaczone C1-C2 taka duża wtyczka którą trzymasz w ręku - zaznaczona na zdjęciu.
    Zasada działania jest taka, jak grzejesz centralne to zawór przełączający kieruje wodę z kotła na grzejniki. Zwarcie styków C1-C2 powoduje wymuszenie w kotle pracy na CWU, czyli podniesienie temp. wody w kotle do temp. max 75/80/85° w zależności od ustawień w programach diagnostycznych d.78. Zwarcie styków C1-C2 jest wtedy gdy w zasobniku CWU temp. wody spadnie poniżej temp. nastawionej na termostacie z kapilarą. Gdy już w zasobniku woda osiągnie wymaganą temp. termostat przerywa styki i zawór 3-drogowy przełącza się z powrotem na obieg wody na grzejniki i styk C1-C2 jest rozwierany i kocioł wraca do normalnej pracy na CO.
    kaaarol77
    Poziom 2  
    Bardzo dziękuje za tak błyskawiczną pomoc, pokażę te sugestie mojemu serwisantowi i dam znać jak uda się to uruchomić. Jeszcze raz dziękuje.
    dario1965
    Poziom 6  
    Witam ponownie.

Kontynując temat. Po wymianie pompy i po 2 tygodniach powolny spadek ciśnienia w instalacji i znów błąd F-75. Węszę drobny przeciek i będę powoli go namierzał. Jak duży lub mały musi on być aby w ciągu 2 tygodni spadło mi ciśnienie o. 1,5 bar?
    BUCKS
    Poziom 35  
    Jeśli na kotle masz 1,5 bar i w ciągu 2 tygodni spada Ci do 0 bar i chcesz sprawdzić ile wody musi wylecieć to zrób test.
    Spuszczaj z kotła z zaworu spustowego wodę ale małym strumieniem, gdy ciśnienie spadnie do zera zamknij zawór i zmierz ile wody wpadło Ci do wiadra, wtedy masz odpowiedź ile mniej więcej wody musi Ci uciekać w ciągu tych 2 tygodni, wtedy możesz wyliczyć średnią na godzinę to może Ci coś pomoże i da podpowiedź, gdzie szukać.

Ja miałem ubytek na poziomie 0,2 bar w ciągu kilku tygodni. Przy częściowej modernizacji instalacji po smugach na rurce okazało się, że wyciek był zlokalizowany w kolanku, które było zamurowane w ścianie, więc szanse na jego namierzenie były niemal zerowe. Wyciek był na tyle mały, że w normalnych okolicznościach nie dawał żadnych śladów widocznych gołym okiem.
    dario1965
    Poziom 6  
    Słusznie. Tak zrobię. Spuszczę na odpowietrzaczu na grzejniku w kotłowni obserwują manometr na kotle. Tak na marginesie. Czy w lato jak centralne nie działa to tez będzie spadek i piec się wyłączy?
    BUCKS
    Poziom 35  
    instalacja c.o. razem z grzejnikami i kotłem tworzy jeden, wspólny duży obieg wody kotłowej c.o..
    Dlatego stały wyciek z instalacji c.o. będzie robił problemy nawet latem jeśli będziesz korzystał tylko z c.w.u.
    Jeśli wyciek jest gdzieś poza kotłem to jeśli masz zawory odcinające to na lato wystarczy odciąć kocioł od instalacji c.o., wtedy woda kotłowa z obiegu c.o. na kotle pozostanie nietknięta i będziesz mógł spokojnie grzać c.w.u.
    Chyba, że teoretycznie wyciek masz na kotle to nie pomoże nawet odcięcie kotła do reszty instalacji c.o.
    Chociaż mogą być też wycieki, które ujawniają się dopiero gdy pompa pompuje wodę, więc latem jeśli pompa będzie pompowała wodę na kotle tylko w małym obiegu na potrzeby c.w.u. to może nie będzie ten wyciek uciążliwy.
    Musisz porobić testy, aby zawęzić krąg poszukiwań.
    dario1965
    Poziom 6  
    Witam po dłuższej przerwie. Kontynując temat winowajcą okazał sie wymiennik. Po jego wymianie wszystko wróciło do normy. Od jesieni 2018 był spokój do 28.02 kiedy to znów pojawił sie błąd F.75 jak zły szeląg. Zdębiałem i postanowiłem odpowietrzyć układ. Ruszył i pracował dobę, a potem znów błąd F75. Dodam, że ciśnienie było (strzałka) w połowie skali, przez sezon grzewczy nieznacznie spadło. Postanowiłm dopuścić troszkę wody i podnieść ciśnienie. Od tego czasu (2 tygodnie jest OK). Czy ktoś mi może podpowiedzieć gdzie może być przyczyna, aby zawczasu ją wyeliminować? Pompę wymieniałem na jesieni 2018(silnik). Może czujnik ciśnienia się przypchał lub ....?