Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altium Designer - pytania

24 Lut 2010 11:57 53768 93
  • Poziom 15  
    Witam

mam kilka pytań odnośnie Altium:
    1) czy da się wyeksportować bibliotekę pcb do pdf-a/odb++ lub innego nieedytowalnego formatu dającego się przeglądać?
    2) czy da się zdefiniować atrybut komponentu jako PTH lub SMD? Przy generacji rysunków montażowych/ pick&place, bom, itp wybierałoby się tylko rodzaj komponentów: przewlekane lub SMD. Wiem, że można tworzyć warianty, ale to nie załatwia problemu. Przy kilku różnych wariantach obsadzenia pcb musiałbym powielić warianty 2x dla komponentów pth i smd.
    3) czy istnieje opcja, dzięki której podczas rysowania ścieżek polygony na warstwach elektrycznych byłyby automatycznie rozsuwane? Czy też za każdym razem trzeba odrysować polygon na nowo?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    1) Tak, jest opcja smart PDF ;)
    3) Musisz za każdym razem odświeżać, z tego co mi wiadomo. Tools->polygon->repour all polygons
  • Specjalista EDA
    Przepraszam, że się wtrącę, interesuje mnie pytanie 3. Rzeczywiście nie ma takiej funkcjonalności? Dziwne.
  • Poziom 15  
    hmm... smart pdf powiadasz... używam tego, ale w mojej edycji Altium Winter 09 można exportować jedynie schematy i pcb. Bibliotek się nie da:(

ad 3. miejmy nadzieję, że w kolejnych edycjach ten feler zostanie poprawiony. To jest bardzo irytujące.
    Inna rzecz to online drc, które działa tak sobie. Zaznaczone błędy często znikają same z siebie.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Drukowanie bibliotek-> Reports->Library Reports (oczywiście w zakładce edytora biblioteki). Drukuje footprinty do dokumentu WORD lub do HTML'a

Płaszczyzny miedzi nie rozsuwają się (może i dobrze bo raczej większość automatów Altium i tak nie działa zgodnie z oczekiwaniem :-) użytkowników)

Pytania pierwszego nie rozumiem. Jeżeli zmieni się footprint fizycznie (np. na przewlekany z SMD) to przecież na płytce przestaną "pasować" też ścieżki. Może jakiś przykład oczekiwań (jakieś wyjaśnienie tego co chcesz zrobić).

Napisz też co Ci nie działa w DRC (bliższe szczegóły). Rozumiem, że chodzi Ci o kontrolę ONLINE? (zwróć tylko uwagę, że możesz kasować, ukrywać błędy)
  • Specjalista EDA
    [quote="kemot55"]

Płaszczyzny miedzi nie rozsuwają się (może i dobrze bo raczej większość automatów Altium i tak nie działa zgodnie z oczekiwaniem :-) użytkowników)

Nie rozumiem, nie ma czegoś takiego?

2 minuta, 17 sekunda filmu.

• Poziom 30  
    Niestety jakoś nie chce mi się ten film wyświetlić. Spróbuję wieczorem.
    Z tego co mi wiadomo to nie ma zmian na siatce poligonów online, natomiast można ją ukryć (Tools->Polygon Pours->Shelve lub Polygon Manager) i wtedy robić zmiany w innych ścieżkach a na końcu odkryć i przebudować poligon. W sumie nie przeszkadza, aż tak bardzo za to na pewno przerysowywanie online nie spowalnia komputera. Wszystko zależy od preferencji użytkownika.
  • Specjalista EDA
    Film jest tu:

Link

Dziwne, powinien się wyświetlić, u mnie jest. Może brakuje jakiś kodeków u kolegi?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Kemot55

dzięki, za opcje tools => polygon... Warto wiedzieć, że coś takiego instnieje. W Altium jest multum opcji, dopiero je odkrywam, niedawno przesiadłem się z Protela.
    Tak na marginesie: ukrywanie polygona może być, tylko mogli zostawić przynajmniej krawędzie, by było wiadomo o położeniu polygonów.

Drukowanie do doc Reports->Library Reports działa, niestety tylko nie wkleja footprintów. Do html eksportuje, tylko by oglądać trzeba klikać w linki, trochę to utrudnia podgląd.

Odnośnie pytania 2 Kemot55. Selekcja komponentów pth/smd jest potrzebna w przygotowaniu dokumentacji produkcyjnej. Chciałbym w output job mieć możliwość drukowania rysunków montażowych, bom, pick&place (smd) osobno dla montażu automatycznego smd i przewlekanego ręcznie. Teraz używam Variant, który w zasadzie nie służy do tego celu, ale obchodzi problem. Przy projekcie złożonym, np. 500 el. smd i 50 el. pth ręczna edycja plików pick&place, bom, robienia rysunków montażowych jest bardzo żmudna i uciążliwa. Niepotrzebna robota. W mnie w firmie przygotowujemy dok. konstrukcyjno-produkcyjną do naszej fabryki, więc czas pracy inżyniera niezbędny do przygotowania plików powinien być jak najkrótszy.
  • Poziom 30  
    U mnie Raport załącza wszytko. Tyle, że biblioteka na której to sprawdzałem na pewno nie ma błędów i była dołączona do projektu (a projekt skompilowany). To ostatnie nie powinno mieć znaczenia. ale... Sprawdź opcje przed wykonaniem polecenia.
    Co do tej ostatniej kwestii to muszę pomyśleć. W Altium jest wiele ścieżek dojścia do celu (zwykle nie wprost :-))
    A ta na marginesie zawsze możesz dopisać do elementu swój własny parametr i na podstawie jego wartości robić różne operacje.

Filmik obejrzałem. Nie wiem czy jest to jakieś super zjawisko, żeby się można było zachwycać. Tak jak napisałem wcześnie dobrze jest poznać kilka programów CAD i wybrać taki, który najbardziej się podoba. Podobnie jest w każdej dziedzinie nauki (np. w PLC najczęściej wybierają Siemensa a wcale nie jest to sterownik pozbawiony wad)
    Każdy ma swoje podejście do tematu i to tyle.
  • Specjalista EDA
    Pytam, bo chciałem to wiedzieć. Dawno nie testowałem Altiuma. Filmik zamieściłem, żeby sprawdzić, czy o tym samym mówimy. Dziekuje za informację, mam rozumieć, że tej funkcji jeszcze nie zaimplementowano.

P.S. W filmie jest stara wersja pokazana, w nowym po wjechaniu ścieżką na obszar polygonu, ten pokazuje tylko swój obrys i staje sie przeźroczysty.
  • Poziom 2  
    Witam,
    nie chce zakładać nowego tematu dla mojego malutkiego problemu, więc spytam się tutaj.
    Czy w programie altium w czasie prowadzenia ścieżek można wybrać sobie tylko jeden potencjał (np. gnd), aby był pokazywany w postaci cienkiej białej elastycznej linii (nitka pomocnicza pokazująca połączenie pomiędzy padami). Reszta pomocniczych połączeń w czasie prowadzenia sygnału gnd była by ukryta. Po prowadzeniu ścieżki gnd, wyświetlał bym kolejny pomocniczy potencjał. Jest taka możliwość w programie altium/protel?

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ja mam pytanie następujące. Czy da się w Altium zrobić tak aby automatycznie dostosowywał szerokość ścieżki? Tam gdzie nie ma możliwości to prowadziłby ścieżkę powiedzmy 1mm w tam gdzie już jest taka możliwość to wymiar zwiększany byłyby automatycznie do np. wcześniej zdefiniowanych 3mm.
  • Poziom 30  
    Możesz kliknąć na daną sieć z naciśniętym klawiszem CTRL. Wtedy podświetlą się wszystkie punkty (i ścieżki) związane z siecią. Wygodne, ponieważ w kilka sekund zobaczysz rozdzielone (nie połączone) sieci. Ale trzeba to trochę skonfigurować "pod siebie". Chodzi mi głównie o podświetlenie i wyciemnienie -> prawy dolny róg aplikacji "Mask Level" oraz preferencje PCB Edytor->Display -> Highlighting Option.
    Z tym, że w Altium domyślnie powinna być włączona taka konfiguracja, w której przy rozpoczęciu prowadzenia ścieżki dla danej sieci przyciemni wszystkie inne elementy. Sprawdzę to w najbliższej przyszłości.

A co do zmiany szerokości ścieżki w czasie "routingu", to przyznam, że nie spotkałem się z takim mechanizmem. Oczywiście zrobi to Autorouter. Ale nie sądzę żeby w trybie ręcznego prowadzenia było to możliwe.
    Swoją drogą to była by całkiem przydatna funkcja :-).
  • Poziom 38  
    kemot55 napisał:
    A co do zmiany szerokości ścieżki w czasie "routingu", to przyznam, że nie spotkałem się z takim mechanizmem. Oczywiście zrobi to Autorouter. Ale nie sądzę żeby w trybie ręcznego prowadzenia było to możliwe.

Naciśnij TAB jak rozpoczniesz prowadzenie ścieżki. Działa także jak rysujesz poszczególne segmenty. Niestety nie działa to automatycznie, ale i tak efekt będzie podobny.
  • Poziom 30  
    W temacie ręcznej zmiany szerokości (po rozpoczęciu prowadzenia ścieżki) można też kliknąć tyldę lub SHIFT+W (można wtedy wybrać szerokość z tablicy preferowanych szerokości)
    Ale tak czy inaczej automatu nie widziałem (w Altium). To samo dotyczy przewężeń (neck-down przy połączeniach z nogami układów scalonych.
    Mnie to nie przeszkadza, ale może było by użyteczne. Zwykle wszystko wychodzi dopiero przy użyciu.
  • Specjalista EDA
    kemot55 napisał:

Spectra u Cadence i Cadstar (P.R. Editor) posiadają tą funkcję. W czasie trasowania przy zbliżaniu do np przeszkody w postaci dwóch blisko położonych padów np.układu scalonego program sam zmieni szerokość ścieżki do określonej wartości ustawionej w tabeli reguł dla pozycji Necked (przewężenie), po wyminięciu przeszkody szerokość wraca do wartości Optimal czyli standardowej. Można ustawić odległość od przeszkody, gdy program dokona zmiany szerokości.
  • Poziom 17  
    Wracam do pytania 2) Mirko.Prawie wszystkie firmy produkujące oprogramowanie EDA twierdzą ,że ich programy są przygotowane do tworzenia dokumentacji wykonawczej.W mojej opinii jest dokładnie odwrotnie.Nie spotkałem się z programem , który pozwalałby przygotować w miarę sprawnie dokumentację.W Altium znalazłem tylko taką drogę jak Ty.Teoretycznie przeznaczony wyłącznie do tego program BluePrint PCB pozwoli Ci się "zaziubać" na śmierć ( chociaż dokumentacje wynikowe są w pełni profesjonalne).Możesz spróbować jeszcze Unisoft ProntoVIEW-MARKUP czy BOM Builder - jednak nie wiem czy nakład pracy w ich obsługę jest wart wyników.
    Pozdr.
  • Poziom 29  
    To może i ja dołączę się z pytaniem.
    Gdzie można w Altium ustawić, aby podczas, kolejnej aktualizacji pcb ze schematu, np po zmianie fotoprinta danego elementu nie ginęły ustawienia routingu.
    Prowadząc ścieżki ręcznie ustawiam szerokość ścieżki i po aktualizacji pcb wszystko znika i muszę ponownie ustawiać warunki np dla szerokości ścieżek.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    A ja mam takie pytanie, czy jest jakiś sens stosowania BUS, poza tym że projekt jest bardziej czytelny? Przecież i tak trzeba używać net labeli, których nie da się ukryć. Myślałem że mogę w dwóch rożnych busach dać dwie takie same etykiety a program da im jakiś przedrostek, niestety tak się nie dzieje. A może są jakieś fajne ficzersy które to busy dają, a ja o nih nie wiem?:)
  • Poziom 30  
    Nie wiem czy można się zgodzić, ze stwierdzeniem, że program jest czytelniejszy przy użyciu BUS'ów. Może ładniej wygląda a zamieszania przy tym strasznie dużo. Już bardziej przyjazne są "wiązki" (Harness), chociaż też są w fazie "rozwoju" i sposób stosowania zmienia się z wersji na wersję niestety.
    Bus'y mają zastosowanie w projektach wielokanałowych, budowanych z użyciem polecenia REPEAT. Ja jednak unikam stosowania tego wynalazku. Jakoś zawsze z tym było więcej kłopotów (błędy kompilacji projektu) niż zysku.
  • Poziom 15  
    Witam

Odnośnie pytania 3:
    Altium Designer Summer 09 rozsuwa automatycznie polygony podczas prowadzenia sciezki.Na płytce PCB:
    Tools>Preferences>PCB Editor>General>Zakładka PolygonRepour>

Zaznaczyć repour=always
  • Poziom 10  
    Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tu:
    Gdzie i co zmienić żeby położenia elementów które są wstawiane na PCB były w wartościach które są np wielokrotnościami 5 milsów?
    Obecnie mam tak, że po skompilowaniu schematu i po update PCB, elementy są wstawiane np tak:
    X-location: 734.546 milsów
    Y-location: 453.765 milsów
  • Poziom 33  
    Ja też się dorzucę do pytań a co:) Czy jest jakiś sposób aby zaznaczyć i przesunąć opisy elementów, ale bez ruszania samych elementów?
  • Poziom 38  
    Łapiesz za napis i ciągniesz gdzie chcesz.
  • Poziom 10  
    ZbeeGin napisał:
    Ustaw sobie siatki.

Siatki ustawione przed dodaniem elementów a mimo to nadal są takie wartości jak podałem. Coś jeszcze może to powodować?
  • Poziom 33  
    ZbeeGin napisał:
    Łapiesz za napis i ciągniesz gdzie chcesz.

Hehe, tak to jest jak się nie precyzuje;) Chodzi o masowe przemieszczanie opisów kilku elementów. Zaznaczam dwa opisy, przeciągam to tylko jeden się rusza. Drugie podejście, zaznaczam dwa opisy daję kliam a->t i ruszają mi się napisy, ale z elementami. Jakiś ficzersik pomocny w rozmieszczaniu opisów byłby bardzo wskazany:)
  • Poziom 38  
    A którą siatkę kolega ustawił?