Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterujący wentylatorem z 2 ubikacji

24 Lut 2010 12:44 1187 7
 • Poziom 28  
  Witam,
  mam do wykonania prosty układ sterujący pracą silnika od wentylacji. Sprawa wygląda tak: są 2 ubikacje obok siebie i maja wspólny kanał wentylacyjny i 1 wspólny silnik wyciągowy. Ma on się załączać w momencie włączenia światła w jednej lub drugiej ubikacji. Myślałem żeby zrobić 2 przekaźniki ze stykami połączonymi równolegle i one włączały by wentylator a do przekaźników jako zasilanie taki mini zasilacze beztransformatorowe z kondensatora diody rezystora i paru innych elementów. Właściwie jest to konstrukcja bardzo prosta, ale zawsze istnieje możliwość ze coś w niej strzeli, a układ będzie schowany pod sufitem z karton gipsu i nie będzie do niego dostępu. Może ktoś ma pomysł na jeszcze prostszy -czyli mniej awaryjny układ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Prościej będzie chyba użyć przekaźników z cewkami na 230VAC ?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  [p.10.2]Istnieją ogólnie dostępne łączniki świecznikowe, które posiadają jedno wspólne podwójne we i dwa wyjścia.Do jednego wy podłączamy oświetlenie nr1 a do drugiego wentylator.Analogicznie drugie pomieszczenie.

  Usunąłem nieregulaminowe treści.
  /prezeswal/.
 • Poziom 28  
  z przekaźnikami bylo by prościej jeśli takie dostane, a jeśli chodzi o podwójne łączniki to odpadają - ma byc pojedynczy wyłącznik i wentylator włączać zawsze ze światłem
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Istnieją pojedyńcze jedno klawiszowe łączniki takie jak opisałem .
 • Poziom 18  
  a Wentylator jest na jakie zasilanie tak ogólnie?

  Posłuchaj kolegi prezeswala, a jak pogłówkujesz to zrobisz to nawet z jednym przekaźnikiem
  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  wentylator jest na 230V AC ale propozycja tomaszgab jest genialna. Przemyślałem to i załapałem o co Ci chodzi - kwestia tylko kupienia podwójnego wyłącznika z pojedynczym klawiszem i można zrezygnować z wszelkich układów. Dzieki za pomoc
 • Poziom 27  
  Nie wszyscy producenci mają to w ofercie.Ale mozna kupic podwójny i pojedyńczy łącznik.Zamienić klawisze ,zrobić jeden mostek i po kłopocie.