Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat i fotografie prostownika 12V

Żak Czesław 26 Feb 2010 16:18 66223 51
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  cefaloid
  Level 32  
  Pominę milczeniem większośc wypowiedzi oprócz tej technicznej:
  pitsky wrote:
  Wracając do tematu, wartość napięcia ładowania 14.4V jest prawidłowa ale odnosi się do ładowania w pojeździe, wartości o których wspomina producent w cytowanej instrukcji odnoszą się do warunków ładowania prostownikiem, czyli w sytuacjach awaryjnych typu głębokie rozładowanie, wtedy osiągnięcie progu 15-16V przy PODŁĄCZONYM prostowniku będzie oznaką pełnego naładowania akumulatora.
  Pozdrawiam teoretyków i praktyków :)


  Czemu to akumulator w aucie miał by mieć inne parametry jak poza nim?
  Ja bym się nawet i w klasycznych akumulatorach "bezobsługowych" obawiał utraty wody przez gazowanie elektrolitu ładując go do napięcia 16V. A w większości nawet nie żelowych a bezobsługowych nie ma jej jak dolać i mamy "oops, no to klops".

  Natomiast należy wyjaśnić sobie jedno: to, że taki najprostszy prostownik bez obciążenia daje na wyjściu 16 czy bawet i 19V samo z siebie nic nie oznacza. A już na pewno nie oznacza to że prostownik jest zły i nie wolno go używać. Nie nie!!

  Wszystko zależy od rezystancji wewnętrznej prostownika która nie jest wcale pomijalna i decyduje dość istotnie o prądzie ładowania. Jeśli napięcie "jałowe" prostownika będzie 14,5V to pod koniec ładowania prąd spadnie bardzo znacznie i ładowanie pod koniec cyklu będzie trwało i trwało.

  Jak temu zaradzić i przyspieszyć ładowanie i mieć duży prąd ładowania aż do końca cyklu? Bo się nam w końcu spieszy...
  A no właśnie napięcie "jałowe" ładowarki może być wyższe i wówczas prąd ładowania ustalony przez regułę I = (U Prostownika - U aku)/(R prostownika + R aku) będzie duży nawet przy 14,5V na aku.

  Niesie to jednak ze sobą ryzyko przeładowania akumulatora i takiej ładowarki trzeba już niestety pilnować i wyłączyć ją jak akumulator się naładuje. W odróżnieniu od takiej co ma napięcie jałowe 14,5V - takiej nie trzeba pilnować.

  Autor projektu ma w swojej ładowarce woltomierz do kontroli napięcia więc napisałem że bym się tylko _obawiał_ przeładowania a nie że konstrukcja jest zła i coś uszkodzi! Konstrukcja jest bardzo dobra jak użytkownik wie jak jej używać.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  krzysztof660211
  Level 10  
  A jak się ma sprawa przypadkowego zwarcia ,leci tranzystor 9540? Wykonałem kilka prostowników ,także na tranzystorze 9540 (układ z Praktyczny elektronik),ale przy przypadkowym zwarciu padał 9540. Teraz mam wykonaną ładowarkię z edw i jest idioto odporną na wszystko.Skończyło się wymienianie tranzystora ,gdy sąsiad zrobił przez nieuwagię zwarcie.
 • #33
  flubber.trip
  Level 27  
  cefaloid, dobrze piszesz. Tak łoptologicznie rzecz ujmując, chodzi o to,aby ładowarka utrzymała takie napięcie, aby uzyskać wyznaczony prąd. Takie trochę "inteligentniejsze" ładowarki mierzą napięcie na zaciskach akumulatora i wyłączają ładowanie, lub zmniejszają prąd do wartości "konserwującej" po osiągnięciu określonego napięcia, które oznacza naładowanie akumulatora. Nie wspominam tutaj o innych metodach, np ładowanie stałym napięciem (buforowe), lub ładowanie szybkie, które np mierzy temperaturę ogniw (ale to przy akumulatorach niklowych, np w baterii w laptopie)
 • #34
  MAN Electronics
  VIP Meritorious for electroda.pl
  flubber.trip wrote:
  cefaloid, dobrze piszesz. Tak łoptologicznie rzecz ujmując, chodzi o to,aby ładowarka utrzymała takie napięcie, aby uzyskać wyznaczony prąd. Takie trochę "inteligentniejsze" ładowarki mierzą napięcie na zaciskach akumulatora i wyłączają ładowanie, lub zmniejszają prąd do wartości "konserwującej" po osiągnięciu określonego napięcia, które oznacza naładowanie akumulatora. Nie wspominam tutaj o innych metodach, np ładowanie stałym napięciem (buforowe), lub ładowanie szybkie, które np mierzy temperaturę ogniw (ale to przy akumulatorach niklowych, np w baterii w laptopie)


  Witam o tym samym pisałem dokładnie i ja tylko ujmowałem to jako "nowsze ładowarki" które stabilizują napięcie ładowania aby nie przekroczyło maksymalnego napięcia które będzie szkodliwe, często są mikroprocesorowe mierząc tez rezystancje wewnętrzna akumulatora.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #35
  livekiller
  Level 16  
  zainteresował mnie ten układ i chciałbym go wykonać, więc mam parę pytań do autora:
  - jakich wymiarów jest płytka z układem i czy masz może ją w jakimś pliku graficznym w lepszej jakości
  - Potencjometr P1 służy do regulacji napięcia do jakiego akumulator ma być ladowany podczas "wolnego" ładowania?
  - mam trafo ze starego prostownika o napięciu wtórnym 24 V, z odczepem na środku, czyli 2x12V. Pół uzwojenia mogę wykorzystać do wolnego ładowania, a pełne uzwojenie 24 V mógłbym wykorzystać do szybkiego. Pytanie co powinienem wtedy zmienić w układzie, oprócz rezystora który jest szeregowo z diodą niebieską?
 • #36
  Żak Czesław
  Level 10  
  Odpowiadam koledze Livekiller transformator masz dobry zrób sobie kilka od czepów na 1 zakres 12v potem zrób na 16v np.18v i 24v będziesz miał możliwość zrobić 2 zakres jak ci będzie odpowiadać .Ja zalecam ci na 16v jest najbardziej ekonomicznie ja testowałem przy wyższych napięciach i przy 18v i przy dość mocno rozładowanym akumulatorze wydziela się dużo ciepła na T-I i dławiku L8 a już przy 16v pracuje jak najbardziej poprawnie i te elementy są tylko lekko ciepłe. Prostownik naprawdę bardzo dobrze ładuje zarówno na 1z. jak i na 2 zakresie jeśli mamy baterie gdzie w instrukcji obsługi jest napisane ładowanie 14.4v np.Centra Futura to ładujemy na 1 zakresie . Ale są również baterie które można ładować do 16.8v np. Centra Standard i Plus . A więc jest to prostownik uniwersalny co do potencjometru P1 to nim się ustala granice przy jakiej ma być wyłączane mocne ładowanie a potem przechodzi w doładowanie niewielkim prądem .Co do płytek to rysowałem w programie demo gdzie niema możliwości bo są funkcje zablokowane tylko to co podałem 7cm na 11cm powinieneś wszystko zmieścić .
 • #37
  livekiller
  Level 16  
  Problem w tym, że właśnie nie mogę nic z trafa odwinąć bo jest w czymś "zalane". Ale z tego co widzę na tych 24V też powinien wyższy zakres pójśc, dać lepsze chłodzenie tranzystora, zmienić rezystor diody niebieskiej i ustawić napięcie wyłączenia na potencjometrze. Rozumiem, że ustawienie potencjometru nie wpływa na napięcie na 1 zakresie, cały czas nie przekracza 14,4 V?
  W sumie to zakresu 2 rzadko bym używał, raczej bym korzystał z funkcji doładowywania. Wiadomo nieraz się jeździ na krótkich trasach albo samochód długo stoi nieruszany, ale staram się na tyle pilnować naładowanie akumulatora, że nigdy mi nie pada całkowicie, że nie mogę odpalić. A mam centre plus 40Ah.
 • #38
  Żak Czesław
  Level 10  
  No cóż to będzie stanowczo za wysokie napięcie będzie się to strasznie grzać T1 może mieć około -100 c nie mówię już o dławiku. Chyba że zrobisz jakieś dobre chłodzenie ale nie będzie to ekonomiczny prostownik? będzie dużo strat Energi w postaci wydzielanego ciepła. Pierwszy zakres tak ładuje do 14.4v P1 służy tylko do drugiego zakresu ale możesz przecież wyciąć wtórne i nawinąć odnowa nawijasz teraz kilka zwojów ile trzeba na 1v i nawijasz sobie jaki chcesz.
 • #39
  livekiller
  Level 16  
  Ale właśnie wspomniałem, że trafo jest w czymś zalane, coś w rodzaju powiedzmy betonu, z uzwojeń wystają tylko końcówki, a do reszty nie można się dostać, trzeba by uszkodzić trafo i skuć to w czym jest umieszczone, w piątek jak będę miał do niego dostęp to zrobię zdjęcia. Może uda mi się wykombinować jakieś inne trafo.
 • #40
  tomasz_wilko
  Level 14  
  Witam
  Z góry przepraszam, że nie przeczytałem całego tekstu- tylko go przejrzałem.
  Mam pytanie do "Żak Czesław" gdzie zrobiłeś/jak? te nadrukowane(?) napisy na obudowie.
  pozd/
 • #41
  Żak Czesław
  Level 10  
  Robiłem je w programie Paint-NET na papierze samo przylepnym i na wierzch folia samo przylepna.
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  pawel_x
  Level 13  
  Generalnie zasada jest prosta podłączmy do akumulatora 12V, źródło zasilania o napięciu 12V i w szereg dajmy amperomierz. Co zaobserwuje odczytujący wartość prądu na amperomierzu? Jakąś niewielką wartość prądu adekwatną do stanu akumulatora (rozładowania itp.). Co się dzieje jak zwiększamy wartość napięcia ładowania akumulatora? wzrasta prąd ładowania no i wszystko już jasne. Panowie akumulator jak podczas ładowania osiąga 16V po podłączeniu do zacisków prostownika to możemy go z powodzeniem oddać do punktu przyjmowania zużytych akumulatorów. Dlaczego? Rezystancja wewnętrzna akumulatora jest na tyle duża, że podłączenie prostownika o napięciu większym niż napięcie znamionowe akumulatora nie powoduje wzrostu prądu ładowania tylko wzrost napięcia. Zatem taki akumulator zachowuje się jak źródło napięciowe o bardzo dużej rezystancji wewnętrznej. To tak w skrócie. Akumulatory ołowiowe, żelowe i LiPo ładujemy metodą CC-CV. Na początku procesu ładowania inicjujemy jego proces w zależności od stopnia rozładowania akumulatora i startujemy małym prądem ładowania, następnie zwiększamy prąd ładowania i utrzymujemy go na stałej wartości. W chwili gdy napięcie na akumulatorze np: 12 woltowym podczas ładowania osiągnie próg 14,4V - 15V max zmniejszamy prąd ładowania w taki sposób aby utrzymywać na zaciskach napięcie ok 14,4-15V max. Za końcowy etap ładowania należy uznać moment w którym prąd ładowania spadnie do wartości ok 1/8 C - parametr ten zależy od kilku czynników. Dlatego napisałem około 1/8 C, gdzie C to pojemność akumulatora wyrażona w Ah. Zaleca się ładować akumulatory samochodowe prądem nie większym niż 1/10 C.
 • #44
  jannaszek
  Level 39  
  Nigdy nie dyskutuj z głupim, bo cię sprowadzi do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem - takie coś mi wpadło na jakimś forum, ale bardzo to mądre.

  Krater28, nie powiem że to adresowane do ciebie, czy do innych kolegów, którzy wytaczają odwrotnie proporcjonalną do swojej wiedzy i kompetencji ilość jadu i docinków.

  Naładowana bateria nie powinna mieć na zaciskach większego napięcia niż 14,4 V i to przy podłączonym źródle ładowania, które gdy odłączymy spowoduje w relatywnie krótkim czasie spadek napięcia na zaciskach do ok 12,9-13,2 V, ulegając ciągłemu procesowi samorozładowania w czasie (kilkanaście do kilkadziesiąt mA). To tak wygląda z grubsza, bo należy uwzględnić dryft temperatury.
  Ładowarka,która musi mieć 17 v na wyjściu,jest prostym i tanim urządzeniem,a stabilizująca napięcie do wartości 14,4v. nie wymaga nadzoru,ale dobrze aby też miała możliwość ograniczenia prądu, właśnie w pierwszej fazie ładowania,pod koniec,prąd zmaleje do kilkuset mA.Nie widzę powodu do stabilizacji prądu.
  Wiem to nie z wikipedii:)


  Nie mylmy napięcia ładowarki z napięciem ładowania, które ściśle zależy od prądu. Korzystne jest ładowanie 1/10 znamionowej pojemności.

  Zatem życzę długotrwałej radości z korzystania z tej biednej baterii traktowanej 16 V w trakcie ładowania.

  Zdrowej baterii nawet nie zmusisz aby takie napięcie się odłożyło, chyba że ładujesz prądem 70 A i wygotujesz dosłownie 1/3 elektrolitu.

  Dodam jeszcze że mam Seycento 900 z 2000 roku,i bateria nie ładowana od nowości,żadnymi kombajnami itp.
  Przy - 26 st.zapalałem tej zimy bez problemu.
 • #45
  Żak Czesław
  Level 10  
  Zgadzam się z panem kolegą jeśli układ ładowania w samochodzie jest sprawny to nam podładuje te straty prądu które zostały pobrane przez rozrusznik ale jeśli bateria jest rozładowana w 70% to ciągle będzie bo alternator nie będzie wstanie naładować do pełna. Bo większość prądu pobierają odbiorniki np.światła i tym podobne podam na własnym przykładzie mam centre futura i też nie była ładowana przez 4 lata prostownikiem i świetnie działała .Samochód odpalał nie obracając nawet pełnego obrotu bo nie miałem go czym doładować ale kontrolka bo takąż ma była czarna a powinna być zielona oznacza to że był ciągle nie doładowany .A teraz kiedy zrobiłem prostownik i podłączyłem na 12h.na 1zakrez na ładowanie 14.4v od razu pojawiła się kontrolka zielona.A jeśli chodzi o ładowanie to na 16v które tak sprawia wiele kontrowersji to proszę się ustosunkować do tej instrukcji obsługi.
  Schemat i fotografie prostownika 12V Schemat i fotografie prostownika 12V
 • #46
  Tom_tom_tom
  Level 2  
  Panowie!
  posłuchajcie się i wyłączcie agresję!!!

  A merytorycznie to należy uczuć się fizyki, żadne instrukcje jej nie zmienią.
  Ogniwo kwasowe ma 2,2V, czyli x6 daje 13.2V
  Aby nie trzeba było ładować aku tygodniami, producent tak projektuje aku
  aby czas trwania ladowania był ok. 10godz. i nie powodował krzywienia płyt.
  Dlatego optymalnym ładowaniem jest takie napięcie, które daje prąd ładowania
  1/10 pojemności aku.
  Każdy Wam powie, że ładowanie małym prądem jest bardziej zdrowe dla aku.
  Ale kto by chciał ladować 1A aku 120Ah? Trwałoby to ok.120 godz, czyli 5 dni.
  Kto to wytrzyma?
  Trzeba znależć kompromis. Aku zasiarczone(stare) ładujemy 1A, a zdrowe 1/10Q.
  Jak zechcecie utrzymać te parametry to zobaczycie, że inne napięcie należy
  przyłożyc do sprawnych aku, a inne do częściowo zużytych (oporność wewnętrzna)
  a dalej to już tylko prawo Ohma.

  serdecznie pozdrawiam
  i namawiam do większej życzliwości
 • #47
  jannaszek
  Level 39  
  Instrukcji było wiele i różnych,nawet wyróżniane złotą czcionką w teleexpresie.Taki problem może się pojawić,gdy autko jeżdzi na trasie 3 km rano i wraca tą samą drogą,razem 6km,podaję przykładowo.Alternator jest w stanie dostarczać ciągle 30A prądu i więcej,w ciężarówkach 50,w autobusach, pewno ze sto.
  Auto zapalone na popych,(wyładowana bateria do zera) po przejechaniu 20 km następnego dnia odpali samodzielnie-jeśli nie jest już zajechana.Dalsza jazda i następne dni, zapewnia 100% naładowania.Nie mówimy tu o maluchu ,który miał prądnicę.Współczesne samochody mają tak zaprojektowaną instalację,dobrany alternator, oraz akumulator,że bilans jest dodatni i nie ma możliwości ,aby brakowało prądu,o ile jakiś fan nie zamontuje przetwornic 4,5KW,i odpowiednich wzmacniaczy,akustycznych.
  Sądzę że ten temat można by już zamknąć,bo odpowiedzi się dublują.Bicie piany
  Pozdrowienia
 • #48
  waljo
  Level 21  
  Przyłączam sie do poprzednika myślę, że natężenie prądu dostarczanego do ładowanego akumulatora ma duży wpływ na jego prawidłowe naładowanie. Rzadko spotyka się tez prostowniki, które trzymają cały czas określony prąd ładowania. Zwykle sa one robione ze zmiennymi napięciami, jakieś odczepy na uzwojeniu pierwotnym itp. Może ktoś z kolegów pokusi się o opracowanie takiego prostownika?. Co do sprawdzania czy akumulator jest naładowany to najlepszym sposobem to pomiar gęstości elektrolitu w trakcie ładowania. Metoda na "bąbelki" jest bardzo orientacyjna.
 • #49
  livekiller
  Level 16  
  Trochę jest nieścisłości w tym co napisał kolega jannaszek. Nie da się odpalić samochodu na popych przy akumulatorze rozładowanym do zera, właściwie to nigdy on nie jest on rozładowany do zera - przecież wciąż nam działa komputer silnika, zapłon, kontrolki świecą. W przeciwnym wypadku samochodu by się nie odpaliło, a alternator musi być początkowo wzbudzony, żeby sam wytwarzać prąd i samemu potem się wzbudzać. Alternatory w osobówkach mają nawet większe prądy znamionowe (wspomniane SC 900 ma alternator 55A - sam taki model posiadam :)), ale to nie oznacza, że takimi ładują akumulator. Jak akumulator padnie to pomimo, że się odpaliło samochód i przejechało nawet długą trasę to on się tak szybko do pełna nie naładuje. Tylko z początku ładuje się dużym prądem, a potem on spada do niskich wartości bo cały czas jest trzymane napięcie 14,4 V, nie więcej. Bardzo dużo trzeba by jeździć, żeby go naładować do pełna. Czy będziesz miał alternator 50 czy 100 A to akumulator będzie doładowywany takim prądem jaki normalnie przyjmuje przy podaniu na jego zaciski napięcia 14,4 V. Przebieg prądu jest taki sam jak przy ładowaniu kondensatora stałym napięciem, tylko że bardzo rozciągnięty w czasie. Oczywiście mówię tu o prądzie jaki jest pobierany na samo ładowanie akumulatora, a nie na pobór przez urządzenia elektryczne zamontowane w samochodzie. Dlatego nawet producenci samochodów zalecają co jakiś czas doładować akumulator - jakim napięciem? To już kwestia sporna - najwygodniej i najbezpieczniej napięciem nie przekraczającym 14,4 V, mamy wtedy ładowanie jak w samochodzie, tyle, że nie tracimy paliwa :)
 • #50
  jannaszek
  Level 39  
  No tak jak wspomniałem, to ciągłe bicie piany.Alternator,jaki-100 A,czy 50 ,wymusza moc zainstalowana na pokładzie ,aby zapewnić w każdych warunkach ładowanie-autobus może mieć alternator 300A akurat nie wiem jakie są maksymalne,ale nie chcę wiedzieć, bo idzie tylko o istotę tematu. Każdy chyba siedział w autobusie turystycznym i wie o co chodzi,widzę że nie jestes z pierwszej łapanki,to i ty wiesz,tylko piszesz aby też dodać.
  Nie traktuj tego tak dokładnie,-rozładowany do zera ,w sensie że po przekręceniu startera nie usłyszymy nic ,co najwyżej zgaśnięcie kontrolek.Praktycy dokładnie wiedzą o jaki stan tu chodzi. kolego-zresztą są silniki z zapłonem samoczynnym,które wogule nie muszą posiadać instalacji elektrycznej,tym samym żadnego ładowania a tym bardziej baterii:) Zaraz też dodałeś, że akumulator nigdy się nie rozładuje do zera..Co też akurat jest prawdą.więc widzisz, zawsze ktoś coś doda ,wymyśli i odkryje,obali,zakwestionuje,przytoczy,zacytuje.No to i ja też :są prądnice SAMOWZBUDNE!
  Najważniejszym konsensusem jest to,że zakończyłeś wypowiedż : nie należy przekraczać 14,4v,i tego się trzymajmy,bo w całym sporze o to chodziło.Jest sporo teoretyków, którzy tu głos zabrali,ale dzięki wątkowi, podniosą niewątpliwie swoje kwalifikacje.
  pozdrawiam.
  Ps. Nigdy nie ładowałem swojej baterii(bezobsługowa)od 2000r. ostatnio 4 lata jeżdżę na trasie 6km do pracy w jedną stronę i czasem raz w miesiącu jadę 300km a raz w roku nad może.I nie chodzi o to aby mieć czy nie mieć ładowarkę.Chociaż te 10 lat coś mówi.Większym problemem wydają się być początki korozji nadwozia,ale to inny temat.

  Dodano po 22 [minuty]:

  waljo wrote:
  Przyłączam sie do poprzednika myślę, że natężenie prądu dostarczanego do ładowanego akumulatora ma duży wpływ na jego prawidłowe naładowanie. Rzadko spotyka się tez prostowniki, które trzymają cały czas określony prąd ładowania. Zwykle sa one robione ze zmiennymi napięciami, jakieś odczepy na uzwojeniu pierwotnym itp. Może ktoś z kolegów pokusi się o opracowanie takiego prostownika?. Co do sprawdzania czy akumulator jest naładowany to najlepszym sposobem to pomiar gęstości elektrolitu w trakcie ładowania. Metoda na "bąbelki" jest bardzo orientacyjna.


  nie ten dział, ale tu masz idealną konstrukcję, którą zamieścił autor https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21461.html
  Zrobiłem taki w pracy, lecz zmodyfikowałem , mndz.inn.zamieniając tyrystor na przekażnik, który włącza uzwojenie pierwotne trafo i tak to stoi przez rok czasu, monitorując i dbając o baterie rozruchowe.  Moderated By joy_pl:

  Z tym postem proszę zakończyć "offtopic".

 • #51
  Polaris
  Level 17  
  Witam

  Panowie. kilka faktów:

  1. Akumulator ołowiowo kwasowy z płynnym elektrolitem uznaje się za naładowany gdy jego gęstości oraz napięcie nie zmieniają się podczas pomiarów w ostatnich 2 godzinach ładowania, dla akumulatorów samochodowych gęstość elektrolitu nominalna to 1.28kg/l
  2. Do 14.4 V ładowanie zasadnicze, powyżej zaczyna się gazowanie które potrzebne jest do wymieszania elektrolitu który ulega rozwarstwieniu podczas ładowania zasadniczego. Ładowanie do 16.2V jest jak najbardziej wskazane jednak faza gazowania nie powinna trwać długo.
  3. Trudno mi sobie wyobrazić ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora przy użyciu alternatora (pewnie naładuje się jak nie będziemy gasić auta przez tydzień)
  4. Ponieważ w samochodach tylko doładowywujemy akumulator dlatego tam jest 14.4V max.

  Jeśli akumulator jest zasiarczony należy ładować go długo i niskim prądem (tj 2A na każde 100Ah pojemności)

  Akumulatory z elektrolitem związanym w żelu lub typu agm ładujemy tylko do 14.4V aby nie gazować - trzeba wiedzieć jaki ma się akumulator i do niego dobreać sposób ładowania


  Pozdrawiam  Moderated By joy_pl:

  Czy kolega nie zauważył mojego wpisu powyżej? Ostrzeżenie.