Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdział internetu na dwa PC. sieć LAN

24 Lut 2010 20:08 2789 14
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam internet od gościa poprzez sieć LAN. Wiadomo, poprzez antenie na dachu i kabel (podobny do satelitarnego, z pinem w środku) podłączam się do karty sieciowej. Chciałbym mieć internet na drugim kompie w innym pokoju. Mogli byście mi wytłumaczyć co musiałbym dokupić, co gdzie zainstalować i jak skonfigurować żeby to działało. Chciałbym też abym nie musiał informować o tym mojego dostawcę internetu bo od razu podwyższy abonament. Fajnie by było gdyby to działało bezprzewodowo. Dodam że w tym kompie w którym mam internet jest zainstalowana karta sieciowa PLANET WL 8310.
    Pozdrawiam
  • flexghzflexghz
  • Poziom 21  
    Najtaniej to chyba wyjdzie zakup AccessPointa, który będzie pracował jako Wirelless client. Ja osobiście 2 dni temu kupiłem używanego D-Link`a na allegro za 50zł z przesyłką. Port Lan AccessPoint`a łączysz z rakimś routerem wifi z portem WAN typu RJ45. On odebrany sygnał rozdzieli ci na komputery po kablu (zazwyczaj mają 4 portowy switch) i po wifi jak zajdzie taka potrzeba. Koszt takiego routera typu TP-Link do 100zł.

Co do konkretnej konfiguracji to możemy poklikać jak nabędziesz konkretne modele, bo teraz to jak wróżenie z kart.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 16  
    Czyli rozumiem że przewód od anteny podłączam do routera. W routerze jest taka "mała antenka" (Access point) która wysyła sygnał. W tych dwóch kompach mam podłączone do karty sieciowej również Access Point'y które odbierają sygnał z routera. Ponieważ jest to komunikacja bezprzewodowa to nigdzie nie stosuję przewodu typu skrętka. Czyli wychodzi że muszę kupić: router, dwa Access Point'y i jedną kartę sieciową do drugiego kompa. Czy dobrze rozumiem ? (przepraszam za kolokwializm).
  • Poziom 16  
    OK trochę o tym poczytałem co nieco zrozumiałem. Ale jedna myśl mnie dręczy. Mianowicie jak podłączyć internet odbierany z anteny na dachu do routera poprzez złącze RSMA ? Jak przeglądam różne routery na allegro to niestety nie posiadają takiego gniazda a jedynie RJ45 lub RJ11. Jak to podłączyć ??
  • Poziom 13  
    RSMA-to złacze antenowe, do tego złącza podłączasz router z WiFi i odpowiednio go konfigurujesz. Router musi pracować w trybie Client.
    Następnie wymieniasz w komputerze kartę z tej WiFi na karte sieciową LAN i łączysz wszystko ze sobą.

Drugim rozwiązaniem jest instalacja karty sieciowej w komputerze w którym zainstalowana jest karta WiFi i łączysz dwa komputery ze sobą skrętką z tzw przeplotem. Następnie w Win ustawiasz funkcje udostępniania połączenia sieciowego i masz na drugim komputerze internet.
    - Minusem takiego połaczenia jest to, że aby drugi komputer miała internet cały czas ten pierwszy musi być włączony.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Do rozdzielenie internetu potrzebujesz dwóch urządzeń.
    Jedno pracujące w trybie Access Point Client(np. Ovislink WL-5460 ~120 zł - nowy z gwarancją) oraz drugiego urządzenia pracującego jako router(np. Ovislink WL-1600GL ~120 zł, jak wyżej).
    Pierwsze podłączasz do anteny na dachu(odkręcasz antenkę z zestawu i przykręcasz kabelek idący z dachu), konfigurujesz poprzez kabel sieciowy(skrętka), następnie przystępujesz do konfiguracji drugiego urządzenia, również przez skrętkę. Po konfiguracji spinasz oba urządzenia kablem sieciowym prostym(LAN z APC do portu WAN routera).

W komputerach potrzebujesz karty sieci bezprzewodowej bądź przewodowej, w zależności czy WiFi czy standardowy LAN.
  • Poziom 30  
    Tylko jak tak czytam, to nikt nie zapytał czy dostawca internetu stosuje jakieś zabezpieczenia, a już są polecane sprzęty do zakupu.
  • Poziom 24  
    Jakie zabezpieczenia?
    Jak po adresie MAC to klonujemy adres z karty obecnej w komputerze na urządzenie pracujące w trybie routera.
    Jeśli stosuje zabezpieczenie po TTL-u, to zaproponowany przeze mnie router Ovislink WL-1600GL wspiera oprogramowanie alternatywne(Tomato) które, to pozwala na podbicie TTL-a.

Pozostałe zabezpieczenia szyfrujące są obsługiwane przez każdy sprzęt zgodny z standardami.
  • Poziom 30  
    Tomato rzeczywiście idealna sprawa dla początkującego...
    AP w trybie klienta nie zawsze jest tak przezroczysty jak się wydaje i wtedy nici z klonowania MAC na routerze.
  • Poziom 24  
    Urządzenia które zaproponowałem, są z powodzenie stosowane do rozdzielania sieci WLAN. W konfiguracji, jakiej potrzebuje autor wątku sprawdzą się w 100% bezproblemowo.

IMHO
    Lepiej kupić router do którego można wgrać alternatywne oprogramowanie(w razie potrzeby), niż kupić router do którego nie można wgrać go, a okaże się że musimy zwiększyć TTL i będziemy skazani na zakup kolejnego urządzenia.
  • Poziom 16  
    Ostatecznie wybrałem produkty:
    Router TL-WR543G + AP TL-WA500G.
    I teraz moje pytania odnośnie instalacji.
    1)
    W tej chwili mam w PC1 kartę sieciową do której jest podłączona antena z dachu. W protokole internetowym TCP/IP mam wpisane jakieś tam wartości które wpisują za każdym razem gdy instaluję net.
    I teraz tak: Z PC1 przełożę tę kartę sieciową do PC2. Do PC1 podłączę router poprzez RJ45 (karta sieciowa zintegrowana z płytą główną. Więc te parametry z protokołu TCP/IP to gdzie wpisuję w PC1 czy PC2 ? Przejrzałem instrukcję tych urządzeń i tam jest napisane że wprowadzam ich ustawienia. Więc gdzie wprowadzić te swoje żeby łączył mi się z dana siecią ?
    2)
    PC2 będzie odbierał net bezprzewodowo z AP. Więc gdzie klonować adres MAC ?
    3)
    Rozumiem że router ustawiam w tryb pracy AP Client a Access Point w jaki tryb ?
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    dingo148 od.3
    ==antena>ap (access point) jako klient > router > pc1 przez wifi
    ja skonfigurowałem na sztywnych IP ( z tej samej puli ) i wbiłem DNS-y dostawcy
    a MAC to sprobój edytować w konfiguracji ( WL-5460AP v2)
  • Poziom 10  
    a ja chciałabym się podłączyć do tematu, choć mój problem jest troszkę inny.

Przez kilkanaście miesięcy miałam internet na dwóch komputerach (laptop, Vista+ stacjonarny, XP),w wyglądało to tak, że jeden modem (netia ADSL) miałam podłaczony do laptopa, w miedzy lapkiem i PC sieć LAN (skrosowany kabel, obydwa kompy mają karty sieciowe). Wszystko było cacy, dopóki nie zachciało mi się zainstalować bluetootha (adapter USB, zainstalowałam na obydwu komputerach), który jak się potem okazało, przekonfigurował mi dotychczasowe połączenia sieciowe i od tej chwili nie mam pojęcia jak przywrócić internet tak żeby był udostępniany na drugim komputerze:/ nie chcę żadnych routerów i innych rzeczy dokupywać, chcę tylko odzyskać tę konfiguracje jaką miałam przedtem, ale nie wiem jak to zrobić.. po odinstalowaniu bluetootha niby ta sieć bluetooth z "Centrum sieci i udostępniania" zniknęła, ale pozostały "poprzestawiane" sieci... bardzo proszę o pomoc i łopatologiczne wytłumaczenie jak znowu zrobić aby dzielić internet z lapka na peceta, tak jak miałam to dotychczas.
    Co do sieci LAN udało mi się ją przestawić do pierwotnej konfiguracji, tak że gry i programy miedzy dwoma kompami działają bezproblemowo, no ale tam internetu nie ma i to jest jeden jedyny problem z którym nie wiem jak sobie poradzić...
    mam nadzieję, że dobrze określiłam problem, w razie czego odpowiem na wszelkie pytania
    proszę Was, pomóżcie!
  • Poziom 24  
    Jeżeli LAN działa dobrze, to jest problem z DNS-em na komputerze który jest pozbawiony internetu, lub jest jeszcze wyłączona opcja udostępniania internetu na komputerze który jest podłączony do modemu.
  • Poziom 10  
    a jak mam ustawić DNS na pececie? co mam wpisać? co podać?
    oraz opcja udostępniania internetu w viście to jak się nazywa? w centrum sieci i udostępniania, jezeli chodzi o to, mam włączone udostępnianie sieci, plików, udostępnianie chronione hasłem, a reszta wyłączona, z resztą tutaj nic nie zmieniałam w ustawieniach, wcześniej miałam tak samo, a jednak internet był na dwóch komputerach. więc jednak DNS może? jak mam to zrobić? :(
    \
    aha dodam jeszcze że we właściwościach sieci netia ADSL w zakładce udostepnianie mam zaznaczone: zewalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera a niżej jest wpisane "połaczenie sieci bezprzewodowej" ale nie mogę tego zmienić:/ w sensie delete i wpisać "połaczenie lokalne" --> już rozwiązałam tak, że wyłaczyłam połaczenie bezprzewodowe i wtedy pozwolił mi zaznaczyć połaczenie lokalne, ale to nic nadal nie zmienia, internetu na PC z xp jak nie było tak nie ma... a chodził mi bez problemu wcześniej, no ale że było to z pół roku temu za nic nie pamietam jakie wtedy miałam ustawienia...

Dodano po 23 [minuty]:

na obydwóch komputerach i tym co udostępnia i tym co odbiera internet, mają być takie samo DNS wpisane? bo tak mam

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

dodam, że już ustawiałam tak jak radzili w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8072638#8072638 bo miał dośc podobny problem,nawet tam się wpisałam, ale jednak mi nic nie działa choć zrobiłam identyco, ale wpisałam dns netii oraz ip próbowałam takie samo a także z 1 (czyli 192.168.1.1). Błagam pomóżcie, siedzę nad tym już kilkanaście godzin...