Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka może być różnica w opłatach za ogrzewanie elektr i gaz.

skarpy 24 Lut 2010 23:01 4338 12
  • #1 24 Lut 2010 23:01
    skarpy
    Poziom 9  

Witam,

Mam mieszkanie na poddaszu starej kamienicy. Jest to jednak bardzo nowe mieszkanie (jakieś 8 lat). Jakieś 3 lata temu został wymieniony piecyk grzewczy Vailant. Jednak... Chyba jest to zły piecyk, niewystarczający (chyba). Jest to dla mnie bardzo istotne, ponieważ właściciel mieszkania, który dotychczas sam opłacał rachunki chce byśmy teraz sami je opłacali. Niestety jeśli będą one tak wysokie to będę musiał się wyprowadzić. Oczywiście on podejmie jakieś działania by naprawić piecyk lub doprowadzić by były rachunki niższe. ale do rzeczy.

Chodzi o to, że na mieszkaniu około 80m2 w którym jest 6 kaloryferów i utrzymywana temperatura zawsze na poziomie około 21 stopni, rachunki za gaz za miesiąc przychodzą około!!!! 900 zł!!! Dodam, że mieszkają u mnie 4 osoby wraz ze mną. Wiadomo, tegoroczna zima była sroga więc i rachunki wyższe ale czy powinny być aż tak wysokie? W zeszłym roku za 3 miesiące grudzien styczeń luty rachunek przyszedł 2050 zł. Teraz za listopad, grudzień, styczeń przyszło już 2400 zł!!!

Na gaz jest ogrzewanie i oczywiście woda.

Czy nie wydaje się wam, że te rachunki są jednak za wysokie? I pytanie główne - Czy gdyby w mieszkaniu o takiej powierzchni zamontowane byłoby ogrzewanie elektryczne to wyszłoby wszystko taniej?

Dziekuje

0 12
  • #2 24 Lut 2010 23:53
    adamjur1
    Poziom 39  

A jak jest z izolowaniem cieplnym ścian i sufitu ?
    Ja za dom ok 180 m² przy podobnych parametrach i 6-ciu osobach płaciłem za grudzień-styczeń ok 1300 zł...
    Piec - dość prosty Junkers
    Coś jest nie tak - może ogrzewasz jeszcze kogoś :cry: .
    Pozdr.J.

0
  • #3 25 Lut 2010 00:01
    skarpy
    Poziom 9  

adamjur1 napisał:
    A jak jest z izolowaniem cieplnym ścian i sufitu ?
    Ja za dom ok 180 m² przy podobnych parametrach i 6-ciu osobach płaciłem za grudzień-styczeń ok 1300 zł...
    Piec - dość prosty Junkers
    Coś jest nie tak - może ogrzewasz jeszcze kogoś :cry: .
    Pozdr.J.

tzn, wiem na pewno, że drzwi wejściowe są do uszczelnienia. mają uszczelkę ale czuć na około, że trochę zimna się stamtąd dostaje. i w jednym z 4 pokoi jest także coś nie tak na łączeniu ściany z sufitem. w sensie czuć że tam jakby leci zimno.

wiem jeszcze, że w tym piecyku powinien być komin typu turbo ale pozostał inny, jeszce po starym piecyku... jakiś zwykły. może to mieć wpływ na to?

0
  • #4 25 Lut 2010 08:09
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Najpierw uszczelnij mieszkanie, żeby ciepło nie uciekało.
    Ogrzewanie prądem ZJE Ciebie na śniadanie.

0
  • #5 25 Lut 2010 08:53
    sqpien
    Poziom 15  

oj racja, zje na śniadanie i nawet na obiad nic nie zostanie!

co do sprawdzenia co lepsze prąd czy gaz to zobacz moc kotła i pobór gazu (tabliczka znamionowa)
    Wyjdzie ile m^3/h i ile kW (tak średnio pewnie coś 2,5m^3 GZ50/h dla 24kW) i zobacz ile Cie kosztuje 1m^3 gazu, potem zobacz ile płacisz za 1kWh.

Porównanie proste - przez godzinę zużyjesz odczytaną wartość gazu - lub zgodnie z mocą kotła ilość kWh energii elektrycznej - przelicz na złotówki i gotowe. Oczywiście to pewne uproszczenie ale masz szacunkową cenę nośnika energii, bo czy dostarczysz 20kw/h z prądu czy z gazu to ciepło to samo.

A przypuszczalnie to jak Ty wyczuwasz zimno przy łączeniu ściany z sufitem, to Ci przez dach ucieka potężna ilość ciepła.

0
  • #6 25 Lut 2010 09:18
    cirrostrato
    Poziom 36  

Słuszna uwaga, w trakcie nadbudowy zastała mnie zima i miałem kiepsko ocieplone nad głową, piec gazowy szalał a żona spała pod trzema kołdrami...ale chociaż cały czas się do mnie w nocy tuliła...tylko naprawdę dużo to kosztowało. Obecnie Junkers, regulator pokojowy, w dachu 20cm styropianu w dwóch warstwach i grudzień/styczeń 1106zł za ogrzewanie ponad 200metrów. Jeśli właściciel mieszkania czegoś nie zadziała to wyprowadzić się...

0
  • #7 25 Lut 2010 11:51
    skarpy
    Poziom 9  

Mała poprawka - Zimnym miejscem przez które najprawdopodobniej wlatuje powietrze jest łączenie ściany i podłogi, chociaż sufit też jest zimny. . Do tego sytuacja wygląda tak, że pod nami nikt nie mieszka więc pewnie też nie ogrzewa.

My tez mamy regulator ustawiony na 21 stopni zawsze.

0
  • #8 25 Lut 2010 12:25
    sqpien
    Poziom 15  

hm....

przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło oblicza się przenikanie ciepła przez przegrody (ściany, podłogi sufity) gdy różnica temperatur jest większa niż 4 stopnie......

Czyli po ludzku co z tego wynika - ano, że w normalnych warunkach to przy mieszkaniach to ma się pod sobą sąsiada i nad sobą, a tu widać, że grzejesz nie dość, że łapy ptakom jak siedzą na dachu (meldujesz zimny sufit) to jeszcze pomieszczenie poniżej, zobacz ile to dodatkowej powierzchni przenikania ciepła! A kolega powyżej napisał jakie efekty dało nie docieplenie dachu...

Takoż nie dziw się że to tyle kosztuje, a cena nośników energii jest odwrotnie proporcjonalna do wygody ich użycia, czyli jedyna droga do obniżenia opłat bez ocieplenia to węgiel brunatny

0
  • #9 25 Lut 2010 19:14
    zidane
    Poziom 12  

skarpy napisał:
    Jaka może być różnica w opłatach za ogrzewanie elektr i gaz

900 zł na rachunku to znaczy, że za gaz zapłaciłeś 840 zł. Wg mojej taryfy, pewnie u Ciebie jest podobna cena, to 538m3 gazu, tyle zużyłeś przez ten niby miesiąc. M3 gazu GZ50 ma ok. 10 kWh energii, oznacza to, że aby ogrzać to mieszkanie musiałeś dostarczyć 5380 kWh energii. Zakładając, że źródła energii elektr. zanajdowałyby się w ogrzewanych pomieszczeniach można przyjać, że straty w przesyle ciepła wynoszą 0%, a sprawność urządzeń elektr. jest 100%. Sprawaność tego kotła gaz. Vaillant ok. 90%, straty w przesyle ciepła ok. 5%. Można więc założyć, że sprawność ogrzewania gazowego jest niższa o ok.15% od elektr. Oznacza to, że ogrzewając prądem musiałbyś dostarczyć 5380 – 15% czyli 4573 kWh energii elektrycznej. Wg moich cen w taryfie dziennej jest to kwota 2515 zł. Stosując taryfę nocną można by sporo zaoszczedzić, ale musisz wziąć pod uwage, że wtedy taryfa dzienna jest droższa, czyli koszt używania urządzeń dzienych w domu jest wyższy. Tak więc opłaca się to tylko wtedy, jeżeli znaczna część energii do ogrzewania pobierana jest w taryfie nocnej (a w praktyce nie zawsze tak jest).
    Wynika z tego, że ogrzewanie elektr. w Twoim przypadku byłoby 3 razy droższe.
    Do podobnych wniosków dojdziesz stosując metodę porównawczą kolegi Sqpien.
    Można jeszcze wspomnieć o poborze prądu przez kocioł gazowy i o większej opłacie abonamentowej za gaz niż za prąd, co przemawia trochę na korzyść ogrzewania elektr., ale w całościowym koszcie ogrzewania te opłaty są niewielkie, więc można je pominąć.

Co do zużycia gazu, to nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, czy to jest dużo, czy mało. To że mieszkanie jest nowe, czy stare nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o zapotrzebowanie mieszkania na ciepło, co w bezpośredni sposób zależy od zapotrzebowania na ciepło całej kamienicy. Istnieje cała masa budynków, których zapotrzebowanie na ciepło to ok.350-400/kWh/m2/rok. U Ciebie w ciągu jednego miesiąca poszło 67 kWh/m2. Czy to jest dużo? Uwzględniając 21 st. w mieszkaniu, zimę jaka była w styczniu, pewnie kiepsko ocieplony budynek – wg mnie nie. Jest to jeszcze w normie, mogłoby być duzo gorzej.

Reasumując,
    mirrzo napisał:
    Najpierw uszczelnij mieszkanie, żeby ciepło nie uciekało.
    Ogrzewanie prądem ZJE Ciebie na śniadanie.

A tak już na marginesie
    cirrostrato napisał:
    grudzień/styczeń 1106zł za ogrzewanie ponad 200metrów

Nie za mało trochę;-) ? 630m3 za 2 miesiące na ponad 200m2 w taką zimę?
    A może to nie o tę zime chodzi, albo nie o 2 miesiące, albo nie o ponad 200m2...

0
  • #10 11 Mar 2011 19:32
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

zidane napisał:
    M3 gazu GZ50 ma ok. 10 kWh energii, oznacza to, że aby ogrzać to mieszkanie musiałeś dostarczyć 5380 kWh energii. Zakładając, że źródła energii elektr. zanajdowałyby się w ogrzewanych pomieszczeniach można przyjać, że straty w przesyle ciepła wynoszą 0%, a sprawność urządzeń elektr. jest 100%. Sprawaność tego kotła gaz. Vaillant ok. 90%, straty w przesyle ciepła ok. 5%. Można więc założyć, że sprawność ogrzewania gazowego jest niższa o ok.15% od elektr. Oznacza to, że ogrzewając prądem musiałbyś dostarczyć 5380 – 15% czyli 4573 kWh energii elektrycznej. Wg moich cen w taryfie dziennej jest to kwota 2515 zł. Stosując taryfę nocną można by sporo zaoszczedzić, ale musisz wziąć pod uwage, że wtedy taryfa dzienna jest droższa, czyli koszt używania urządzeń dzienych w domu jest wyższy. Tak więc opłaca się to tylko wtedy, jeżeli znaczna część energii do ogrzewania pobierana jest w taryfie nocnej (a w praktyce nie zawsze tak jest).

1m3 gazu ziemnego wysokometanowego to 11kWh energii elektrycznej, czyli ogrzewanie elektryczne wyjdzie jeszcze drożej od powyższej kalkulacji.

0
  • #11 12 Mar 2011 13:07
    hilzie
    Specjalista - systemy grzewcze

Według portalu ładnydom.pl koszt wytworzenia jednostki ciepła wynosi
    pln/kWh :grzejniki elektryczne taryfa dzień/noc 50/50% - 0,42 zł.
    kocioł gazowy kondensacyjny (sprawność średnioroczna 104%)-,20zł
    kocioł gazowy starego typu (spr 70%) -,29 zł. Ceny z listopada 2010.

0
  • #12 12 Mar 2011 18:06
    berga
    Poziom 18  

Witam.

Zbigniew Rusek napisał:

1m3 gazu ziemnego wysokometanowego to 11kWh energii elektrycznej, czyli ogrzewanie elektryczne wyjdzie jeszcze drożej od powyższej kalkulacji.

Skąd masz takie dane, wg kompetentnego źródła czyli PGNiG:
    http://www.pgnig.pl/dladomu/gaz_ziemny
    minimalna wartość opałowa jest grubo poniżej 9kWh/m³ (31MJ/m³).
    Pozdrawiam.

0
  • #13 15 Mar 2011 14:30
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Była kiedyś reklama (albo w prasie, albo na banerach), gdzie napisano: "Gaz jest tańszy niż myślisz. 1m3 gazu ziemnego to 11kW energii elektrycznej). Może to być prawdą (oczywiście, jeśli jest to gaz WYSOKOMETANOWY).

0