Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

statecznik 4x18W T8 stopniowe zapalanie świetlówek Wsch-Zach

25 Lut 2010 00:15 3292 4
  • Poziom 13  
    Witam zakupiłem statecznik elektroniczny do świetlówek t8 o mocy 4x18W i problem tkwi w tym że chciałem zrobić tak aby można było zapalać dwie świetlówki a potem kolejne dwie. Takim sposobem stymulował bym wschód i zachód słońca w akwarium.
    Myślałem o dołożeniu przełączników w szereg ze świetlówkami ale nie jestem pewien czy statecznik się nie uszkodzi w ten sposób. Jak wiadomo statecznik ma czujnik czy świetlówka jest podłączona do niego czy nie. Także proszę o poradę jak to rozwiązać. statecznik ma możliwość podłączenia 3 lub 4 świetlówek. producent statecznik to Vossloh-Schwabe 4x18W T8. Chyba że będę musiał zastosować dwa stateczniki 2x18W t8. Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    W statecznikach elektronicznych nie ma znaczenia ile jest wlaczonych swietlowek. Jest calkowita dowolnosc wlanczania, jedynie musza byc tej samej mocy. Jedynie trzeba wiedziec , ze napiecie na koncowkach przewodow nie wlaczonej swietlowki dochodzi do 750-1000V. Trzeba stosowac odpowiednie przekazniki, a sterowac wylacznikami.
  • Poziom 26  
    Chyba kolega pisze o tanich chińskich statecznikach... . W przypadku markowych stateczników obsługujących więcej niż jedna świetlówka, takie odłączanie raczej nie przejdzie. Takie odłączanie lamp zostanie zinterpretowane jako awaria i statecznik z automatu "odłącza" resztę przyłączonych do niego lamp.
    To takie info dla potomnych.

To żadna informacja tylko wprowadzanie w błąd. A widział kolega markowy statecznik nie produkowany w Chinach.

Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Moderator Elektrotechnika
    mdm150 napisał:
    Takie odłączanie lamp zostanie zinterpretowane jako awaria i statecznik z automatu "odłącza" resztę przyłączonych do niego lamp.

Kolega tu dziwne teorie wieści. Problem polega w typie statecznika . Są stateczniki gdzie świetlówki są połączone szeregowo a inne nie . i dlatego jedne można rozdzielić drugie nie. Tu schematy takich połączeń.
  • Poziom 26  
    Krzysztof Reszka napisał:
    mdm150 napisał:
    Takie odłączanie lamp zostanie zinterpretowane jako awaria i statecznik z automatu "odłącza" resztę przyłączonych do niego lamp.

Kolega tu dziwne teorie wieści. Problem polega w typie statecznika . Są stateczniki gdzie świetlówki są połączone szeregowo a inne nie . i dlatego jedne można rozdzielić drugie nie. Tu schematy takich połączeń.

Fakt, nie doprecyzowałem swojej wypowiedzi. Niestety niektóre stateczniki nawet z tym pierwszym układem połączeń (rys.ST1)wyłączają pozostałe świetlówki. Sprawdzone tow praktyce.