Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerowanie pamięci w mikrokontrolerze

aspero 25 Lut 2010 01:13 4110 15
  • #1 25 Lut 2010 01:13
    aspero
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

To mój pierwszy wpis, więc w razie faux pas proszę o wyrozumiałość.

Przypłynęło do mnie z Chin urządzenie o nazwie tk-103 - jest to moduł GPS połączony z GSM. Po włożeniu karty sim można nim sterować za pomocą sms, np. zapytać gdzie jest auto, w odpowiedzi przychodzi wiadomość z geolokalizacją.
    Urządzenie ma wiele klonów, kontaktu z producentem brak.

Choć pierwsze komendy były akceptowane, po pewnym czasie urządzenie przestało reagować na smsy (funkcja alarmu przyciskiem i alarmu odcięcia napięcia wysyła poprawny sms z alertem i geolokalizacją). Przed jego wyrzuceniem mogę założyć, że to wina programu, który np. wszedł w tryb gprs (ma taką opcję do wysyłania danych prosto na serwer) i nie rozumie już komend sms. Problem może polegać także na ustawieniu numerów administracyjnych. Tylko te numery (max 4) dostają smsy zwrotne. Zastanawiam się czy "+" w numerze +48111111111 nie mógł spowodować problemu, to zapewne zależy od programu.

Czy istnieje możliwość wyzerowania (nie skasowania) w tej sytuacji pamięci flash mikrokontrolera?
    Wiem, że istnieją programatory, które mają taką opcję. Niestety nie poradzę sobie z takim rozwiązaniem ponieważ mikrokontroler jest już na płytce.

Port micro usb okazał się być wyłącznie dostarczycielem 5V (w dodatku oryginalnie zamieniony był +/-)

Mikrokontroler ma opis: IAP, 11L60XE, 35c LQFP44G.
    Załączam manual, który być może jest do niego (STC11F60XE) - niestety w języku chińskim oraz zdjęcia i sam mikrokontroler (to tylko moje przypuszczenie).

Byłbym wdzięczny za jakąś wskazówkę.
    Pozdrawiam

Zerowanie pamięci w mikrokontrolerzeZerowanie pamięci w mikrokontrolerzeZerowanie pamięci w mikrokontrolerze

0 15
    Załączniki:
  • #2 25 Lut 2010 01:29
    atom1477
    Poziom 43  

Co rozumiesz przez pojęcie "wyzerowania (nie skasowania)"?
    Bo dla mnie to to samo.
    Może chodzi Ci o zresetowanie ustawień?
    Jak przestało działać to ja raczej bym stawiał na zimne luty niż na uszkodzenie programu w mikrokontrolerze

0
  • #3 25 Lut 2010 01:44
    aspero
    Poziom 9  

atom1477 napisał:
    Co rozumiesz przez pojęcie "wyzerowania (nie skasowania)"?
    Bo dla mnie to to samo.

Nowy, nieużyty moduł miał wgrany program, nie miał jednak zapisanych takich danych jak np. nr telefonu administracyjnego czy tryb działania. Pierwsze użycie wymagało wysłania komendy "begin". Komenda odpowiedziała poprawnie smsem i zainicjowała urządzenie. Nie chcę skasować programu, ale informacje zapisane w pamięci mikroprocesora. Liczę, że znowu zadziała komenda begin i wtedy będę mógł bardziej ostrożnie spróbować skonfigurować to urządzenie (numer administratora, tryb działania itd.).

Posłanie stanu wysokiego na pin rst resetuje urządzenie, nie czyści jednak pamięci flash (nadal pamięta numer, na który wysyła alert, który zawsze mogę wywołać przyciskiem "napadowym").

Moja wiedza elektroniczna jest minimalna i bardzo hobbystyczna, stąd przepraszam za ewentualne, może zadziwiające, oznaki niewiedzy.

0
  • #4 25 Lut 2010 02:01
    mirekk36
    Poziom 42  

To panie kolego aspero nie jest zapisane w żadnej pamięci flasch tylko w pamięci EEPROM tegoż procesora bądź jakiejś zewnętrznej pamięci EEPROM. Reasumując z minimalną wiedzą ciężko ci będzie to sobie zrobić.

0
  • #5 25 Lut 2010 02:16
    aspero
    Poziom 9  

To miało być moje kolejne pytanie. Potrafię czytać schematy, lutować i dosyć szybko się uczę. Dziękuję za wskazanie kierunku, zgłębię temat. Będę zobowiązany za ewentualne podpowiedzi.

0
  • #6 25 Lut 2010 10:01
    mirekk36
    Poziom 42  

No jeśli to zewnętrzna pamięć EEPROM to zapewne jakaś mała kosteczka 8 nóżkowa którą zapewne łatwiej będzie wylutować i podłączyć do jakiegoś programatora aby wyedytować i zmienić wartości czy też wykasować. Gorzej z prockiem, który może mieć wszystko poblokowane przed odczytem

0
  • #7 25 Lut 2010 11:38
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 25 Lut 2010 16:22
    aspero
    Poziom 9  

Tak, próbowałem wszystkich komend w przeróżnych kombinacjach. Problem jest ten sam - sms na 100% dochodzi - moment jego przyjścia sygnalizuje dioda, odpowiedzi jednak brak. SMSy nie tylko nie zwracają komunikatu, ale raczej także nie wykonują swojego zadania bo np. noadmin123456 +numer, nie powoduje, że mój numer telefonu traci status administracyjnego.

Od momentu kiedy wymuszony przeze mnie wysoki stan na jednym z pinów mikrokontrolera spowodował odesłanie smsa z wiadomością "annunciator open" +dane geolokalizacyjne, opadły mi ręce, gdyż taki komunikat nie widnieje nigdzie w instrukcji. Obawiam się, że instrukcja to jedno, program to drugie. Poza tym wg. instrukcji alarm "napadowy" wysyła sms co 3 minuty aż do jego odwołania przez zadzwonienie na urządzenie. U mnie jednak wysyła tylko 3 sztuki (odstępy czasowe się zgadzają).

Na płytce ośmionogie są tylko 2 układy mosfet (4435), więc obawiam się, ze eeprom jest częścią mikrokontrolera.

W chińskim manualu do mikrokontrolera w wielu miejscach pojawia się "eeprom". pdf niestety jest zabezpieczony, więc google translate też na razie nie jest pomocny.

Znalazłem stronę producenta: http://www.mcu-memory.com - STC11L60XE
    Poniżej zdjęcie przykładowego smsa.

Zerowanie pamięci w mikrokontrolerze

PS. Przeczytałem ciekawy artykuł tutaj: http://www.esacademy.com/en/library/technical-articles-and-documents/8051-programming/using-flash-memory-in-embedded-applications.html Wynika z niego, że pewien obszar pamięci flash został wydzielony do trzymania danych, które chciałbym wyczyścić. Marnie widzę moje dalsze poczynania. Podłączenie usb w windowsie powoduje wykrycie urządzenia, które ma awarię (vendor_id i product_id są równe 000). Kabel usb->rs232 (PL2303) nie może działać w drugą stronę, prawda? (usb do urządzenia - rs232 do komputera)
    Czy lepiej wylutować układ i pomyśleć o programatorze?

0
  • #9 26 Lut 2010 12:00
    atom1477
    Poziom 43  

No właśnie miałem napisać że może też być tak że część pamięć programu robi za cześć pamięci ustawień. Bo to wygląda na jakiegoś ARMa a tam tak się robi.
    Programator mógł by pomóc, ale skąd weźmiesz wsad do zaprogramowania mikrokontrolera? A po za tym to pewnie nie trzeba wylutowywać mikrokontrolera. Na 90% da się go zaprogramować w układzie. Oczywiście gdy się posiada wsad.

0
  • #10 06 Kwi 2010 16:53
    geerlof
    Poziom 2  

Sir, excuse for writing in english. My name is Geerlof and I am living in the Netherlands. I did read your message concerning the locked cartracker software. I used the google translate service to translate your mesaage and I think I have the same device with the same problem. Did you find a solution?.

thanks beforehand, Geerlof

0
  • #11 06 Kwi 2010 17:05
    aspero
    Poziom 9  

No, I didn't. What's worse - my car has been stolen! This sounds like a silly story but it is true... :(

0
  • #12 06 Kwi 2010 19:59
    Dexter77
    Poziom 28  

A moze poprostu karta SIM stracila waznosc lub brak srodkow na niej ? I poprostu urzadzenie nie moze nic wyslac.

0
  • #13 06 Kwi 2010 20:11
    aspero
    Poziom 9  

Sprawdzałem również ten wariant. Niestety to nie to. Karta SIM w telefonie działa doskonale.

0
  • #14 07 Kwi 2010 15:24
    geerlof
    Poziom 2  

Car stolen?. That is bad!. thank you for your reply. I will try further.

0
  • #15 01 Wrz 2010 23:08
    AVRowiec
    Poziom 18  

Pewnie już nikt tego nie przeczyta ale odkryłem pewną rzecz w tych zabawkach (chińskich lokalizatorach i ich klonach, troche tego mam..), otóż urządzenia te nie czytają smsów kodowanych w UNICODE na które domyślnie nastawione są telefony. Przełączcie alfabet na GSM, powinno pomóc. Miałem identyczne problemy jak kolega wyżej i to zadziałało...

0
  • #16 16 Gru 2013 20:02
    49Zbyszek
    Poziom 9  

Witam mam podobny problem z TK106car mam płytkę CD z programem oraz kabel mikro usb podwójny lecz mój PC z XP nie widzi lokalizatora . W programie jest tabelka ,domyślne ustawienie tryb telefonu,platformy 5-u telefonów.może wspólnie rozgryziemy problem.

0