Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary kabel w ziemi, jak sprawdzić czy jest pod prądem?

sebaele22 25 Feb 2010 10:54 15830 16
Testo
    sebaele22
    Level 30  
    Witam, w czasie kopania dziury w ogrodzie trafiłem na bardzo gruby kabel który jest w ołowiu oraz owinięty blachą. Czy pod prądem tego nie wiem, jak można w bezpieczny sposób to sprawdzić nie uszkadzając kabla?
  • Testo
    adamjur1
    Level 41  
    Oj .. to może być kabel telekomunikacyjny ( wojskowe nie były nanoszone na plany geodezyjne) i to że wygląda na stary wcale nie znaczy że że jest nieczynny...
    Dla bezpieczeństwa powinieneś odwiedzić :
    1. Bajbliższą centralę telefoniczną ( ale z TPSA jako spadkobiercy Poczty)
    2. Rejon energetyczny - niech sprawdzą na planach
    3. Wydział geodezji - niech sprawdzą na mapach
    4 Wróżkę - ta najpewniej powie co to jest :D :D
    Pozdr.J.
  • Testo
    sebaele22
    Level 30  
    Nie mam zamiaru wykopywać kabla tylko chciałbym wiedzieć dla swojego bezpieczeństwa. Dodam jeszcze że parę lat temu jakieś 100-150m ode mnie stała kopalnia która oczywiście już nie istnieje.
    adamjur1
    Level 41  
    Miernikiem cęgowym to sobie można .....
    Jeżeli to jest kabel energetyczny pod napięciem a bez pobooru prądu cęgi nie pokażą niec
    Jeżeli to jest kabel jw ale obciążony, cęgoi też nic ( albo prawie nic nie pokażą) bo pola blisko siebie idących żył się znoszą.
    O ekranowaniu kabla siatką stalowych drutów nie wspominając....
    TA kopalnia w pobliżu to jest pewien trop ale i tak trzeba skonsultować z jednostkami wymienionymi w mojej pierwszej odpowiedzi.
    Pozdr.J.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    adamjur1 wrote:
    Oj .. to może być kabel telekomunikacyjny ( wojskowe nie były nanoszone na plany geodezyjne)

Chyba są już naniesione, przynajmniej w moim regionie.
    A informacji powinien udzielić dział geodezji w Starostwie.
    grzecz
    Level 12  
    1. Najlepiej pójść do katastru i poprosić o Mapę Opiniodawczą swojej parceli, weź taką małą formatu A4 w skali 1:500 (jeśli chcesz możesz w większej skali, tylko po co). Mała mapa nie powinna być droga (przynajmniej takie zasady panują w moim mieście). Potem poszukaj tego kabla i literek na nim na mapie.
    eN, eNA - kabel energetyczny niskiego napięcia (230-400V)
    eS, eSA - kabel energetyczny średniego napięcia
    t, tA - telekomunikacyjny
    2. Jeśli nie pasuje Ci metoda nr 1 masz drugie wyjście.
    Zgadzam się z adamjur1
    Miernik cęgowy - nic nie pokaże, ponieważ pośrednio wartością przez niego pokazywaną jest suma wektorowa prądu przez niego płynącego, musiałbyś mieć pojedynczą żyłę, żeby zastosować miernik cęgowy.
    W domowych warunkach możesz popróbować z kompasem, bardziej profesjonalnie to musiałbyś sobie kupić taki bezdotykowy miernik obecności napięcia (wygląda np. jak gruby flamaster) i po odkopaniu i osuszeniu powierzchni kabla przykładając wskaźnik sprawdzić, czy kabel jest pod napięciem (wynik pewny na jakieś 90%). W zaciszu domowym możesz co najwyżej wskoczyć do wykopu z kompasem. Jeśli igła ustawi się pod kątem 90 stopni do kabla (na podstawie zasady prawej dłoni-to taka zasada z zakresu elektrotechniki o kształtowaniu się linii sił pola wokół pojedynczego przewodnika) to płynie przez niego prąd. Ale jaki, tego Ci nie powiem. Pozatym piszesz, że kabel jest owinięty stalowa blachą , więc ten kompas też może ci się nie przydać, ale spróbowac warto.
    Odpowiedz proszę na poniższe pytania:
    1. Na jakiej głębokości jest zakopany ten kabel.
    2. Czy sa na nim jakieś znaczniki (płytki z metalu, opaski, napisy itp.)
    3. Jakiego typu grunt był w wykopie (był piasek czy też nie ?)
    4. Czy kabel był przykryty taśmą foliową a jeśli tak to w jakim kolorze ? (jeśli to kabel energetyczny to być może będzie nad nim folia czerwona- aczkolwiek kiedyś takich folii się nie kładło).
    5. Czy w pobliżu jest bądź była jednostka wojskowa, poligon ?

Prześlij zdjęcie kabla i zmierz średnicę, czasami po samym wyglądzie można poznać co to za kabel.
    Co do sąsiedztwa kopalni, to pewnie była zasilana linia napowietrzną (linia na słupach). Z twojego opisu wynika że kabel jest zbrojony (ta blacha to raczej taka taśma stalowa owinięta spiralnie wzdłuż kabla), a to ze względu na możliwe ruchy gleby w której jest ułożony. Takie ruchy mogą występować np. w terenach górzystych, okolicach kopalni itp.
    uff - ale wypracowanko :)
    panowie od złośliwych opinii dadzą sobie spokój i tak nie będę odpowiadał na ich docinki :P
    sebaele22
    Level 30  
    Czy istnieje jeszcze jakiś inny domowy sposób na sprawdzenie tego kabla? Nie chodzi mi o to skąd jest ten kabel tylko czy jest zasilany.
    User removed account
    User removed account  
    sebaele22
    Level 30  
    Niestety ale kompasu nie posiadam :-(, pozostaje zakopanie dziury zostawiając kabel w spokoju :-).
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    maryjandx wrote:
    Można sprawdzić zwykłym kompasem. Tylko w przypadku kiedy płynie prąd.

Nie można, to kabel ekranowany - szczelny płaszcz ołowiany, pancerz z taśmy stalowej, ponadto są to 3 symetrycznie obciążone żyły - pola ich się znoszą.
    EAndrzej
    Level 21  
    Witam.
    Radzę nie bawić się tym kablem.
    O ile to kabel energetyczny - to nie żarty.
    Wobec braku elementarnej wiedzy z dziedziny elektrotechniki jaka wykazuje autor postu to porady na forum choć by najlepsze mogą wywołać nieszczęście.
    Badryk
    Level 13  
    Ja bym zamówił mapę swojej działki w urzędzie geodezyjnym i będziesz wiedział co jeszcze znajdziesz grzebiąc w swoim ogródku
    sebaele22
    Level 30  
    Nie mam zamiaru nic innego robić z kablem, chciałem dla swojego bezpieczeństwa sprawdzić tylko czy jest po napięciem nie uszkadzając go.
    User removed account
    User removed account  
    luke-z
    Level 16  
    A nie ma w sąsiedztwie jakiegoś warsztatu/domu. Może akurat w kierunku tego budynku idzie ten kabel.
    sebaele22
    Level 30  
    Dziękuję wszystkim za wypowiedz, zostawię kabel w spokoju zasypię ziemią.

Temat zamykam, pozdrawiam sebaele22