Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary kabel w ziemi, jak sprawdzić czy jest pod prądem?

25 Lut 2010 10:54 12995 16
  • Poziom 30  
    Witam, w czasie kopania dziury w ogrodzie trafiłem na bardzo gruby kabel który jest w ołowiu oraz owinięty blachą. Czy pod prądem tego nie wiem, jak można w bezpieczny sposób to sprawdzić nie uszkadzając kabla?
  • Poziom 39  
    Oj .. to może być kabel telekomunikacyjny ( wojskowe nie były nanoszone na plany geodezyjne) i to że wygląda na stary wcale nie znaczy że że jest nieczynny...
    Dla bezpieczeństwa powinieneś odwiedzić :
    1. Bajbliższą centralę telefoniczną ( ale z TPSA jako spadkobiercy Poczty)
    2. Rejon energetyczny - niech sprawdzą na planach
    3. Wydział geodezji - niech sprawdzą na mapach
    4 Wróżkę - ta najpewniej powie co to jest :D :D
    Pozdr.J.
  • Poziom 30  
    Nie mam zamiaru wykopywać kabla tylko chciałbym wiedzieć dla swojego bezpieczeństwa. Dodam jeszcze że parę lat temu jakieś 100-150m ode mnie stała kopalnia która oczywiście już nie istnieje.
  • Poziom 39  
    Miernikiem cęgowym to sobie można .....
    Jeżeli to jest kabel energetyczny pod napięciem a bez pobooru prądu cęgi nie pokażą niec
    Jeżeli to jest kabel jw ale obciążony, cęgoi też nic ( albo prawie nic nie pokażą) bo pola blisko siebie idących żył się znoszą.
    O ekranowaniu kabla siatką stalowych drutów nie wspominając....
    TA kopalnia w pobliżu to jest pewien trop ale i tak trzeba skonsultować z jednostkami wymienionymi w mojej pierwszej odpowiedzi.
    Pozdr.J.
  • Moderator
    adamjur1 napisał:
    Oj .. to może być kabel telekomunikacyjny ( wojskowe nie były nanoszone na plany geodezyjne)

Chyba są już naniesione, przynajmniej w moim regionie.
    A informacji powinien udzielić dział geodezji w Starostwie.
  • Poziom 12  
    1. Najlepiej pójść do katastru i poprosić o Mapę Opiniodawczą swojej parceli, weź taką małą formatu A4 w skali 1:500 (jeśli chcesz możesz w większej skali, tylko po co). Mała mapa nie powinna być droga (przynajmniej takie zasady panują w moim mieście). Potem poszukaj tego kabla i literek na nim na mapie.
    eN, eNA - kabel energetyczny niskiego napięcia (230-400V)
    eS, eSA - kabel energetyczny średniego napięcia
    t, tA - telekomunikacyjny
    2. Jeśli nie pasuje Ci metoda nr 1 masz drugie wyjście.
    Zgadzam się z adamjur1
    Miernik cęgowy - nic nie pokaże, ponieważ pośrednio wartością przez niego pokazywaną jest suma wektorowa prądu przez niego płynącego, musiałbyś mieć pojedynczą żyłę, żeby zastosować miernik cęgowy.
    W domowych warunkach możesz popróbować z kompasem, bardziej profesjonalnie to musiałbyś sobie kupić taki bezdotykowy miernik obecności napięcia (wygląda np. jak gruby flamaster) i po odkopaniu i osuszeniu powierzchni kabla przykładając wskaźnik sprawdzić, czy kabel jest pod napięciem (wynik pewny na jakieś 90%). W zaciszu domowym możesz co najwyżej wskoczyć do wykopu z kompasem. Jeśli igła ustawi się pod kątem 90 stopni do kabla (na podstawie zasady prawej dłoni-to taka zasada z zakresu elektrotechniki o kształtowaniu się linii sił pola wokół pojedynczego przewodnika) to płynie przez niego prąd. Ale jaki, tego Ci nie powiem. Pozatym piszesz, że kabel jest owinięty stalowa blachą , więc ten kompas też może ci się nie przydać, ale spróbowac warto.
    Odpowiedz proszę na poniższe pytania:
    1. Na jakiej głębokości jest zakopany ten kabel.
    2. Czy sa na nim jakieś znaczniki (płytki z metalu, opaski, napisy itp.)
    3. Jakiego typu grunt był w wykopie (był piasek czy też nie ?)
    4. Czy kabel był przykryty taśmą foliową a jeśli tak to w jakim kolorze ? (jeśli to kabel energetyczny to być może będzie nad nim folia czerwona- aczkolwiek kiedyś takich folii się nie kładło).
    5. Czy w pobliżu jest bądź była jednostka wojskowa, poligon ?

Prześlij zdjęcie kabla i zmierz średnicę, czasami po samym wyglądzie można poznać co to za kabel.
    Co do sąsiedztwa kopalni, to pewnie była zasilana linia napowietrzną (linia na słupach). Z twojego opisu wynika że kabel jest zbrojony (ta blacha to raczej taka taśma stalowa owinięta spiralnie wzdłuż kabla), a to ze względu na możliwe ruchy gleby w której jest ułożony. Takie ruchy mogą występować np. w terenach górzystych, okolicach kopalni itp.
    uff - ale wypracowanko :)
    panowie od złośliwych opinii dadzą sobie spokój i tak nie będę odpowiadał na ich docinki :P
  • Poziom 30  
    Czy istnieje jeszcze jakiś inny domowy sposób na sprawdzenie tego kabla? Nie chodzi mi o to skąd jest ten kabel tylko czy jest zasilany.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Niestety ale kompasu nie posiadam :-(, pozostaje zakopanie dziury zostawiając kabel w spokoju :-).
  • Moderator Samochody
    maryjandx napisał:
    Można sprawdzić zwykłym kompasem. Tylko w przypadku kiedy płynie prąd.

Nie można, to kabel ekranowany - szczelny płaszcz ołowiany, pancerz z taśmy stalowej, ponadto są to 3 symetrycznie obciążone żyły - pola ich się znoszą.
  • Poziom 21  
    Witam.
    Radzę nie bawić się tym kablem.
    O ile to kabel energetyczny - to nie żarty.
    Wobec braku elementarnej wiedzy z dziedziny elektrotechniki jaka wykazuje autor postu to porady na forum choć by najlepsze mogą wywołać nieszczęście.
  • Poziom 13  
    Ja bym zamówił mapę swojej działki w urzędzie geodezyjnym i będziesz wiedział co jeszcze znajdziesz grzebiąc w swoim ogródku
  • Poziom 30  
    Nie mam zamiaru nic innego robić z kablem, chciałem dla swojego bezpieczeństwa sprawdzić tylko czy jest po napięciem nie uszkadzając go.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    A nie ma w sąsiedztwie jakiegoś warsztatu/domu. Może akurat w kierunku tego budynku idzie ten kabel.
  • Poziom 30  
    Dziękuję wszystkim za wypowiedz, zostawię kabel w spokoju zasypię ziemią.

Temat zamykam, pozdrawiam sebaele22