Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania i porady do przetwornicy impulsowej na ir2153

arek59 25 Feb 2010 11:43 5350 5
    arek59
    Level 29  
    Witam. Buduję przetwornicę wg schematu do zasilania końcówki mocy 400W. Z zasilaczami klasycznymi mam już dosyć.

Pytania i porady do przetwornicy impulsowej na ir2153

Chcę was doświadczonych w przetwornicach zapytać parę rzeczy by więcej wiedzieć niż błądzić. O to parę pytań:
    1 - Jaka jest sprawność tej przetwornicy?
    2 - czy układ IR2153 ma czas martwy?
    3 - czy z tego schematu da się osiągnąć moc ok 600W na rdzeniu ETD44 i 2 tranzystorach IRF840 i po zastosowaniu mocniejszych elementów, diod?
    4 - czy potrafił by mi ktoś policzyć i oraz wykonać nawinąć rdzeń ETD44 do tej przetwornicy, napięcie wyjściowe ma być ok 2x80V DC i moc wyjściowa ok 600W.
    Ciągle liczę ale coś mi cuda wychodzą i z matematyki jestem słaby ;/

Dużo się naczytałem o tych przetwornicach ale prosił bym o moje konkretne pytania i porady.

PS. Sorki za pytania bo dopiero robię pierwszą przetwornicę impulsową ale mam gość duże doświadczenie na wykonywaniu sprzętu audio i nagłośnieniowego więc problemu z wykonaniem i bezpieczeństwem nie będzie.
    Qwet
    Level 33  
    IR2153 nie nadaje się do takich mocy. Moc ponad 600W to bardzo duża moc i trudno ją osiągnąć, zwłaszcza na IR2153. Ten sterownik nie ma soft startu, więc będzie problem z ruszaniem. O ile przy 350W nie ma tak dużych kondensatorów do naładowania, to przy ponad 600W będą one o wiele większe i mogą już wywalać bezpieczniki. No i jeszcze jedna sprawa - to co chcesz zbudować wybuchnie momentalnie gdy zrobisz nawet małe zwarcie na wyjściu.

Czas martwy układu to około 1us, nie pamiętam dokładnie. Może być problem z przeładowaniem dodatkowych bramek mosfetów, będziesz musiał sam sprawdzić czy sterownik sobie poradzi.

Transformatora nikt nie będzie ci nawijał, chyba że mu to zlecisz odpłatnie. Ilość zwojów uzwojenia pierwotnego policz z drugiego wzoru z tego artykułu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html
    dla napięcia kwadratowego przyjmij współczynnik 4 zamiast 4,44.

Ilość drutów i ich grubość policz dla gęstości prądu 5A/mm^2.
    arek59
    Level 29  
    Aha, dobrze wiedzieć niż błądzić. Więc decyduję się na przetwornice kociątka. Właśnie transformator chcę żeby mi ktoś nawinął i ja zapłacę za to. Rdzeń też mógł bym wysłać albo ktoś na własnym rdzeniu nawinął i też kupię.
    Ten na ir2153 zrobię wstępnie o mocy 300W z transformatora od ATX a 2x600W zrobię na przetwornicy kociątka. Sądzę że ta przetwornica kociątka jest już odpowiednia do takich mocy.

EDIT

Właśnie mam również problem ze wzorem bo podobno trzeba również uwzględnić materiał rdzenia i coś tam jeszcze. Może ktoś ma przykład obliczonego wzoru bo było by łatwiej mi liczyć wzorując sie lub niech ktoś policzy mi.
    Chcę policzyć ilość zwoi na pierwotnej i wtórnej.
    Dane; przetwornica kociątka ma pracować ok 30khz, napięcie na wyjściu 2x80V DC i moc ok 600-700W, rdzeń ETD44. Wszystko sie da bez problemu ale dla mnie problem z wykonaniem i obliczeniem transformatora.
    Czy można transformator impulsowy pojedynczym drutem nawijać?
    Qwet
    Level 33  
    Nie trzeba uwzględniać materiału rdzenia, bo większość nasyca się przy indukcji 350mT, a nawet 360mT. Wystarczy że jest to ferryt mocy. W obliczeniach możesz przyjąć dowolną wartość indukcji nie przekraczającą 360mT (3600Gs), ale ponieważ przetwornica kociątka ma modulację PWM, bezpiecznie jest przyjąć 180mT (1800Gs) do obliczeń. Napięcie zasilające oczywiście 160V. Częstotliwość podawaj w hercach (1kHz=1000Hz). Przekrój rdzenia możesz policzyć ze wzoru na pole koła, znając średnicę kolumny środkowej rdzenia ETD44, lub poszukać w nocie katalogowej:
    http://www.ferroxcube.com/prod/assets/etd44.pdf

Gdy już policzysz ilość zwojów uzwojenia pierwotnego, ilości zwojów uzwojeń wtórnych policz z przekładni transformatora, tak samo jak dla transformatorów sieciowych.
    -RoMan-
    Level 42  
    arek59 wrote:
    Właśnie transformator chcę żeby mi ktoś nawinoł i ja zapłace za to.

http://www.feryster.pl/polski/pytania.php?lang=pl

Przy okazji: przed wysłaniem postów używaj przycisku "Pisownia" - masz spory problem z ortografią. Popraw również błędy w poprzednich postach w tym wątku.