Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia elektryczna produkowana z nanocząstek złota

lukasker 25 Lut 2010 12:13 3196 7
 • Energia elektryczna produkowana z nanocząstek złota Złoto wygląda ładnie, ale poza tym ma wiele innych zastosowań. Naukowcy z Nano/Bio Interface Center na Uniwersytecie w Pensylwanii, odkryli nowatorski sposób generowania energii poprzez oświetlanie nanocząstek złota. Choć technologia zamiany światła na energię elektryczną nie jest nowa, odkrycie będzie miało duże następstwa w nanotechnologii, może otworzyć drogę do produkcji samo-zasilających się obwodów molekularnych lub super-wydajnych pamięci.


  Do produkcji prądu, zostały użyte wrażliwe na światło nanocząstki złota na podłożu ze szkła, które zostały potraktowane promieniowaniem. To powoduje przepływ wolnych elektronów tworząc "PlazmonPowierzchniowy" i powodując powstanie prądu elektrycznego.

  Póki co technologia jest bardzo mało wydajna, ale jak twierdzi Professor Bonne, odpowiedzialny za odkrycie "(...) możemy osiągnąć zasilanie 1A, 1V z powierzchni wielkości ludzkiego włosa".


  Źródła

 • #2 25 Lut 2010 14:58
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Po prostu genialne! Będziemy produkować energię elektryczną z energii elektrycznej! (laser z obrazka trzeba zasilać, jak ktoś nie rozumie)
  Lukasker, zlituj się i nie cytuj tego portalu. Zachowajmy jakiś poziom Elektrody.

 • #3 25 Lut 2010 15:10
  Filip
  Poziom 23  

  Kolejny przykład manipulacji niedouczonego UEkologa:
  'zapomniał' przetłumaczyć istotny fragment: 'jeśli sprawność systemu mogłaby by być przeskalowana bez żadnych dodatkowych, nieprzewidzianych ograniczeń to moglibyśmy...'

  Niestety zjawiska z mikroskali (kwantowe i nano) NIE są skalowalne do skali makro, kiedyś uczyli o tym na fizyce w liceum.
  Przykładzik: elektryzując laskę ebonitową można przyciągnąć drobiny papieru. Spróbujcie to samo zrobić z książką, bez względu na grubość pały.

  Ciekawe, kto jeszcze da się na to nabrać...

 • #4 25 Lut 2010 16:24
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  W przyrodzie jest zasada zachowania energii.

  Czy złoto magazynuje w sobie duże ilości energii? Nawet, jeżeli, to musi się w jakiś sposób zużywać.

  Laser musi być zasilany, czyli dostarczamy energię elektryczną, zamieniamy ją na światło, przy okazji trochę energii przepada, bo nie istnieje urządzenie przekształcające energię z jednej formy, na drugą, czyli o sprawności 100%. Potem energia w formie światła umożliwia uzyskanie energii elektrycznej ze złota.

  Tak na logikę, to uzyskana energia będzie mniejsza niż energia dostarczona, co czyni ten pomysł bezsensowny w kontekście baterii i akumulatorów. A jeżeli złoto miałoby oddawać więcej energii niż dostarczona, to musi się zużywać, bo przy wykorzystaniu części energii do zasilania lasera byłoby perpetuum mobile.

  Jedyne zastosowanie, jakie przychodzi do głowy, to zasilanie urzadzeń trudnodostępnych, np. na dachu jakiegoś wieżowca, wtedy nie trzeba ciągnąć przewodów, tylko skieruje się silną wiązkę lasera do góry i urządzenie z tej wiązki uzyska energię elektryczną do zasilania.

  W ogóle, to wydaje mi się, że od jakiegoś czasu obserwuję jakby wysyp pomysłów technologii uzyskiwania energii elektrycznej. Tylko ciekawe, czemu nie zbudowali akumulatora opartego na uranie, czy plutonie, którego trwałość i ilość energii na jednym naładowaniu liczyłaby się w latach.

 • #5 25 Lut 2010 18:03
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Bo zieloni boją się czegokolwiek związanego z promieniotwórczością jak samego diabła. W dodatku zbyt trwałych urządzeń nie opłaca się robić, bo rynek szybko by się nasycił.

  A bardziej ogólnie, to jestem za tym, żeby od razu kasować wszystkie newsy oparte na stronach związanych z ekologią. Albo lepiej ich nie pisać ;-) Powód: pseudotechniczny bełkot (np. bardzo popularne ostatnio połączenie nano-cokolwiek) i zwykłe brednie, jak np. "żrący metal".

 • #6 25 Lut 2010 23:06
  lukasker
  Tłumacz Redaktor

  lukasker napisał:
  ...Choć technologia zamiany światła na energię elektryczną nie jest nowa, odkrycie będzie miało duże następstwa w nanotechnologii, ....

  To przejdźmy do samego źródła, w którym jest napisane, że technologia jest bardzo podobno do zwykłych ogniw słonecznych i po dopracowaniu ma być zasilana energią słoneczną.

  lukasker napisał:

  Do produkcji prądu, zostały użyte wrażliwe na światło nanocząstki złota na podłożu ze szkła, które zostały potraktowane promieniowaniem. To powoduje przepływ ...
  Schemat na rysunku, ma tylko przedstawiać zasadę działania. Może w laboratorium tak właśnie zaczęli a teraz pracują nad przekształceniem tej technologi do użycia ze zwykłym światłem słonecznym? Nigdzie w tekście nie jest napisane, że chodzi o laser, stąd ten mylący rysunek, wprowadził niektórych w błąd.

  lukasker napisał:

  Póki co technologia jest bardzo mało wydajna, ale jak twierdzi Professor Bonne, odpowiedzialny za odkrycie "(...) możemy osiągnąć zasilanie 1A, 1V z powierzchni wielkości ludzkiego włosa".


  w wiadomości chodzi, że Professor Bonne twierdzi ,ze jest to wykonalne, najważniejsze natomiast w tym odkryciu jest użycie w procesie plazmonu.

 • #7 26 Lut 2010 00:47
  lukasdev
  Poziom 12  

  Samo złoto nie jest światłoczułe, większość roboty odwala związek organiczny o nazwie porfiryna (porphirin na obrazku jest napisane), nie musi być to koniecznie światło lasera, może to być światło słoneczne przy odpowiedniej syntezie łańcuchów porfiryny.

 • #8 26 Lut 2010 18:28
  671797
  Usunięty  
 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson