Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak czytać krzywą ogrzewania kotła?

25 Lut 2010 12:55 30030 8
 • Poziom 11  
  Witam.
  Zastanawiam się nad kupnem czujnika zewnętrznego pogodowego
  do kotła gazowego.
  Nie wiem co to da i jak czytać krzywą ogrzewania?
  Szczegolnie o co chodzi z tę linia nr 2 od 15 do 25 stopni.

  Jak czytać krzywą ogrzewania kotła?

  Pozdrawia.
  Marceli
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  najogólniej rzecz biorąc zależność temperatury wody w kotle zależy od temperatury zewnętrznej. Ta zależność jest opisana dwoma parametrami: nachyleniem krzywej oraz jej poziomem.
  Chodzi o to do jakiej temperatury będzie kocioł grzał wodę przy określonej temp zewnętrznej. Linia, o którą pytasz właśnie określa poziom, czyli przesunięcie wszystkich charakterystyk w górę i w dół.
  Wybierasz sobie na sterowniku określoną krzywa oraz jej podniesienie do góry o zakładany poziom. Na wykresie poziom jest ustalony na 0 czyli na 20st C.
 • Poziom 11  
  Czyli praktycznie powinienem przesuwac równolegle krzywą zgodnie ze zmiana temperatury wedle 20 stopni.
  To 20 stopni to temperatura jaka ma byc w pomieszczeniu z regulatorem pokojowym ?
  Ale tym COD 7 ustawia sie te temperature. Jak ustawie np. 18 stopni to co to daje ?
  Na regulatorze pokojowym mogę mieć 17 stopni w nocy i 20 stopni w dzien.
  Własnie rozumiem jak sie wybiera krzywą ustawieniem COD.6 bo od tego bedzie zależała temperatura wody wchodzącej do kaloryferów, ale z tą krzywą druga to mi sie jakos to miesza.
  Marceli
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam, tzw. "krzywa grzewcza" ustala temperaturę zasilania w zależności od temperatury na zewnątrz i regulator pokojowy nie ma nic do tego.
  Regulacja "2" powoduje przesuniecie krzywej a więc i zmianę temperatury bez zmiany jej nachylenia. Powtarzam to co napisał krzysztofh ale inaczej tego wyjaśnić nie można.
 • Pomocny post

  Moderator na urlopie...
  Wybierasz sobie krzywą grzania. Przy określonej temp. zewn. (ta na dole wykresu) prowadzisz pionową do tej krzywej i w miejscu przecięcia z tą krzywą na lewej skali wykresu odczytujesz jaką temp. zasilania kocioł będzie ogrzewał Twój dom.
  Np.: -15 temp. zewn, na krzywej 1,0, temp zasilania będzie na poziomie ok 62stC. Jeżeli to starczy do osiągnięcia tych zadanych przez Ciebie np. 20stC w dzień, to masz ok. Jeżeli nie, to wskakujesz na krzywą wyższą. Zmieniasz ją nie częściej niż raz na dobę. W zależności od docieplenia Twojego domu, krzywa może być inna.
  Czerwona kreska na Twoim schemacie:
  Jak czytać krzywą ogrzewania kotła?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Dodam jeszcze jak organoleptycznie dobrać parametry.
  Jeżeli w pomieszczeniu jest za ciepło przy dużym mrozie i przy temp dodatnich to obniż poziom. Jeżeli natomiast np. jest przy odwilży OK a przy mrozach za ciepło to wybierz krzywą grzania z mniejszym indeksem, czyli w dół od aktualnie ustalonej.
 • Poziom 11  
  Witam,
  Własciwie to temat zamykam bo odpowidzi są wyczerpujące.
  Marceli
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Czujnik zewnętrzny pogodowy uwzględnia zmiany temperatury na dworze. Jak jest cieplej na dworze to temperatura na piecu jest niższa jak zimniej to temperatura na piecu jest wyższa.I teraz cały "myk" polega na dobraniu właściwej krzywej grzewczej do właściwości Twojego domu.
  Linia nr 2 przedstawia przesunięcie całej krzywej grzewczej w górę lub w dół. jeżeli przesuniesz krzywą grzewczą w górę uzyskasz odpowiednio wyższą temperaturę na długości całej krzywej

  Dodano po 10 [minuty]:

  A teraz masz przykład jak czytać krzywą grzewczą. Po prawej stronie masz szare kółka z cyframi, są to numery krzywych grzewczych. Wybierzmy krzywą 1.5 a z lini nr2 parametr 20 ( ten parametr możesz zmieniać od 15 do 25 jest to dodatkowe przesuniecie ) Teraz z krzywej grzewczej możesz odczytać że np dla temperatury na dworze 0 stopni masz temperaturę na wyjściu z pieca ~58 stopni, dla -10 stopni na dworze masz już temperaturę na wyjściu z pieca 70 stopni.