Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROSTA ŁADOWARKA AKUMULATORÓW NiMH

31 Lip 2004 14:55 22446 10
  • Poziom 24  
    Witam!

Potrzebuję schemat prostej ładowarki do akumulatorków R6 z funkcją szybkiego ładowania. Mam dwa rodzaje akumulatorków :

pierwsze: 2400 mAh, na których jest napisane, że można ładować 15 godzin prądem 240 mA, lub 1,2 godziny prądem 2400 mA.

drugie: 1850mAh, jest napisane na nich aby ładować 14 godzin prądem 185 mA lub 3 godziny 720 mA.

Bardzo proszę o schemat szybkiej, a za razem prostej ładowarki do tych akumulatorków.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Jeśli można, to poproszę o ten schemat.

Z góry dziękuję.
  • Poziom 11  
    a czy moge mój akumulatorek ni-cd 600mAh ładować z zasilacza 500mA
    i czy to normalnie podłączyć?? + do + - do -??
  • Poziom 10  
    Witam,
    Posiadam dwa akumulatorki 2400 mAh, chcialbym je naladowac zwyklym zasialczem 300mA(jak radzi ~Wojtek Płonka) i w tej kwestii mam kilka pytan:

1. Najmniejsze napiecie jakie daje mój zasilacz wynosi 4,5 V , czy moge nim ładowac akumulatorki ktore maja 1,2V.?(ile to napiecie powinno wynosic)

2. Jak mam je podlaczyc zeby ładowac parami: szeregowo czy równolegle.?

3. I trzecie, wiem ze głupie pytanie: +(zasilacza) do +(baterii) czy + do -, (wole sie upewnic ;) )?

4. Ile takie ladowanie powinno trwac? (wydaje mi sie ze ok 12 h ( 2400/[300*(2/3)] ))

5. Sa to akumulatorki Ni-MH, ktore podobno nie maja 'efektu pamieci', wolalbym jednak je rozladowac,jak to zrobic najsprawniej.?
  • Poziom 24  
    Mam 2 akumulatorki 2400 mAh i 2 akumulatorki 1850 mAh. Chcę ładować parami, po 2 takie same.
  • Poziom 2  
    Akumulatory można ładować szybko ale tylko w ładowarkach sterowanych Microprocesor gdzie jest na bierząco kontrolowany stan akumulatora. Najlepsze szybkie są ładowarki które są wyposarzone w DU. Przy innych metodach ładowania zaleca sie ładowanie prądem 01C (pojemność x 0,1) przez 14 godz. Nie zalecam stosowania zwykłego zasilacza ponieważ niema żadnej kontroli prądu ładowania. W początkowej fazie ładowania pobierany jest maksymalny prąd jaki może dać zasilacz co dla akumulatora nie jest za zdrowe.
  • Specjalista elektronik
    Można w miarę szybko i bezpiecznie ładować metodą CC-CV (stały prąd - stałe napięcie: określamy, jakim
    prądem ładujemy, aż uzyskamy określone napięcie, wtedy trzymamy stałe napięcie). Dla NiCd prąd może
    być chyba nawet 2C bez szkody dla jego trwałości, dla NiMH chyba 1C; napięcie 1.42V/ogniwo.
    Ładowanie prądem 0.1C przez długi czas bez ograniczenia napięcia szybko niszczy akumulator!
    Metoda "minus delta V" pozwala wykryć naładowanie, ale wymaga dużej dokładności - większej dla NiMH
    - można trafić na ładowarkę z "-dV", która prawidłowo ładuje NiCd, a NiMH niszczy. DU to inna nazwa "-dV".