Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar LED z alarmem w puszce po kawie

slavo666 25 Feb 2010 15:22 4800 0
 • Zegar LED z alarmem w puszce po kawie
  Użytkownik o nicku Flornic skonstruował interesująco wyglądający zegar z alarmem, który wyświetla godzinę na zespole dwóch dwukolorowych matryc LED 8x8. Trzeci kolor (pomarańczowy) uzyskiwany jest poprzez aktywację obu kolorów jednocześnie.
  Sercem układu jest mikrokontroler ATmega 328, osadzony na platformie Wiseduino (kompatybilna z Arduino). Do precyzyjnego odmierzania czasu wykorzystany został zegar czasu rzeczywistego DS1307 wraz z podtrzymaniem bateryjnym. Same matryce wraz z rejestrami przesuwnymi 74HC595 oraz układem ULN2803 są zmontowane w formie przystawki.
  Ciekawie rozwiązano sterowanie zegarem. Zamiast standardowych przycisków, autor wykorzystał enkoder obrotowy z przyciskiem. Wciśnięcie przycisku pokazuje stan alarmu, który można aktywować przez obracanie. Przy dwukrotnym wciśnięciu zegar przechodzi w tryb ustawiania alarmu, natomiast dłuższe przytrzymanie umożliwia ustawienie godziny. Uaktywniony alarm posiada taką funkcjonalność, że na 3 godziny przed ustawionym czasem zmienia kolor wyświetlanej godziny na pomarańczowy, a gdy została już godzina - na czerwony. Całość została zamknięta w dość estetycznie przystosowanej puszce po kawie, a prezentuje się to tak:

  Więcej informacji:
  źródło
  Wiseduino
  podwójne matryce LED

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  slavo666
  Level 18  
  Offline 
  slavo666 wrote 452 posts with rating 210, helped 9 times. Live in city Kraków. Been with us since 2005 year.