Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet z kablówki+Tv z naziemnej, proszę o pomoc.

methyl 25 Lut 2010 15:32 2334 10
  • #1 25 Lut 2010 15:32
    methyl
    Poziom 16  

Proszę o pomoc w następującej kwestii.

Mieszkam na osiedlu gdzie mam w klatce dostępne usługi "kablowe" 2 operatorów.
    Do tego mam instalację kablową z naziemnym sygnałem 7 programów TV wprost z anten na dachu.

Chcę ożenić net z kablówki i TV z anten na dachu.
    Osiedlowy konserwator zna się tylko na spaniu w kanciapie lub piciu wódki z ochroną i gada że się nie da.

Ci z kablówki(infolinia) gadają coś o filtrach dolno i górnoprzepustowych ale tylko domysły. Z monterami nie ma kontaktu.

Kabel do mieszkania z pionu jest jeden i tak musi pozostać.
    Jak wpiąć 2 sygnały w jeden kabel i czy to ma szanse działać sprawnie?
    Czy ktoś to przerabiał bądź wie jak to trzeba zrobić? Proszę o konkrety :)

0 10
  • #2 25 Lut 2010 16:55
    irekr
    Moderator

W żadnym wypadku nie wolno łączyć w prosty sposób tego co w kablu z tym co w antenie. Załatwisz ludziom kablówkę na całym osiedlu a jednocześnie będzie potworna kasza na wszystkich programach.
    W kablu powinieneś mieć (ustawowo) wszystkie programy TV (i teoretycznie radiowe, ale tego operatorzy nie przestrzegają) jakie są objęte koncesja naziemną na danym obszarze.
    Jaki jest cel tego połączenia?
    Jeżeli tylko podłączenie instalacji naziemnej do istniejącej kablowej po którym biega internet to połączenie i tak nie ma sensu, gdyż router jest połączony z kablem przez specjalny filtr i nie można niczego podpinać do odcinka kabla - wejście do mieszkania - filtr - router. Jeżeli do tego filtru jest podłączony nieużywany odcinek instalacji wykorzystywany kiedyś do oglądania "kabla" to wystarczy podłączyć kabel z dachu do wewnętrznej instalacji kablowej mieszkania i oddzielić galwanicznie instalację kabla osiedlowego od anteny zewnętrznej.
    Jest to możliwe pod warunkiem zastosowania specjalnych wzmacniaczy buforowych pełniących rolę sumatora. I pod warunkiem że sieć kablowa jest szczelna, czyli ma parametr nieosiągalny przez co najmniej 90% sieci...
    Jaka to sieć?

0
  • #3 25 Lut 2010 17:28
    methyl
    Poziom 16  

chodzi o kablówkę VECTRA. Chcę wziąć u nich sam internet a parę kanałów TV wziąć bezpośrednio z instalacji osiedlowej biorącej sygnał z anten.

Cała ta kombinacja ma na celu zredukowanie kosztów.
    Net mi jest potrzebny jak woda. Tv wystarczy podstawowe parę kanałów.
    Niestety VECTRA w Warszawie nie oferuje pakietów analogowych. Najniższy pakiet cyfrowy to pakiet który nie jest mi potrzebny zupełnie, a kosztuje sporo.

Czyli wychodzi na to iż jeśli wykupię tylko internet to po podłączeniu nie mam szans na żadną TV poza własną SAT?

To ważne dla mnie informacje, mam 2 dni na podjęcie odpowiednich decyzji.
    Rozumiem iż sprawa z filtrami górno/dolno przepustowymi jest cienkim pomysłem i wymysłem nibyfachowca z infolinii?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lut 2010 18:50
    irekr
    Moderator

Jak wykupisz internet od Vectry to po prostu kabel z Vectry powinien iść do routera i w żaden sposób nie stykał się z żadnym innym kablem..
    A instalacja antenowa powinna być całkowicie niezależna od kabla z internetem.

0
  • #5 25 Lut 2010 19:17
    methyl
    Poziom 16  

czyli kiszka, bo ciągniecie 2 kabla z pionu do mieszkania raczej odpada.

Zastanawiam się jednak co instalatorzy robią w takiej sytuacji kiedy mają zlecenie podpięcia sygnału do mieszkania aby klient miał net ale nie mogą odłączyć mu posiadanej już TV z anteny.
    Skoro nie ma szans na puszczenie tego jednym kablem to rozumiem iż muszą wiercić dziury w ścianach i puszczać dodatkowy kabel paskudnie, wierzchem. W peszle które są zainstalowane w mieszkaniu już nic nie przejdzie, chyba ze jakieś mniejszej średnicy.

Reasumując klient który bierze sam net a TV ma z innego źródła to problem wymagający ingerencji wiertarki udarowej. Porażka :(

0
  • #6 25 Lut 2010 19:58
    krzysiek
    Poziom 27  

Teoretycznie jest możliwość sumacji samego netu z Vectry z kanałami naziemnymi,pod pewnymi warunkami.
    1.Separacja upstreamu od tv naziemnej .
    2.Musiałbyś dostać do mieszkania nośną downstreamu która nie będzie powodowała interferencji z nośną naziemnej tv a że każdy filtr ma zbocza taka sytuacja może niestety wystąpić,generalnie jest to do zrobienia ,potrzebne by były pomiary,odpowiednie filtry,sporo zabawy no i pieniędzy,prościej wziąć w promocji z netem jakiś pakiet podstawowy.Dodatkowy kłopot takiego rozwiązania to taki że jeśli już nawet monterzy to podłączą a technicy zmienią na stacji czołowej częstotliwość nośnej downstreamu cała instalacja może przestać działać.Ciebie jako abonenta który będzie miał podpisaną umowę z firmą mało w tym momencie będzie to obchodzić a kłopot zostanie po stronie techników.

0
  • #7 25 Lut 2010 20:11
    methyl
    Poziom 16  

Może tak rozwinięte metody instalacyjne sobie darujemy :)
    Lepszym wyjściem chyba już będzie próba wciągnięcia 2 koncentryków w ten cienki peszel, może znajdziemy jakieś o mniejszej średnicy o akceptowalnej stratności które wejdą bez bólu.
    Dzięki za rozjaśnienie tematu.

0
  • #8 25 Lut 2010 20:18
    krzysiek
    Poziom 27  

Z tłumieniem w przypadku samego internetu technicy poradzą sobie bez problemu,do poprawnej pracy wystarczy nawet 50 dBm co prawda to skrajny przypadek ale wystarczający dla typowego modemu kablowego kanał upstreamu w tym momencie ma pomijalnie małe tłumienie z racji swojej częstotliwości.Nie rozumiem po co chcesz wciągać aż dwa kable przecież potrzebny jest jeden!

0
  • #9 25 Lut 2010 20:28
    methyl
    Poziom 16  

Szanowny kolego. Dwa kable potrzebne są do rozwiązania kwestii opisanej na początku tematu. Zakładając posiadanie TV naziemnej podpiętej z pionu do instalacji w mieszkaniu, jak zostało mi wyjaśnione sygnał operatora kablowego należy puścić niezależnie. Jako iż podobno nie ma możliwości wpuszczenia obu sygnałów do mieszkania na jednym przewodzie. Więc kabel który jest będzie do TV a modem do netu podłączyć muszę oddzielnym kablem wpiętym w pionie do instalacji VECTRA.

Chyba że czegoś nie łapię jeszcze :)

0
  • #10 25 Lut 2010 20:31
    krzysiek
    Poziom 27  

Aha ok,łapiesz w mig.:D ten do netu może być kolokwialnie mówiąc sznurek byle miał rozsądny ekran z racji obecności w nim kanału zwrotnego,tłumienie w tym przypadku to sprawa drugorzędna,zresztą mam nadzieję że koledzy z Vectry w Warszawie wiedzą o co chodzi przy okazji pozdrawiam kolegów z Vectry:D

0
  • #11 25 Lut 2010 21:02
    methyl
    Poziom 16  

Sprawa trochę się właśnie wyjaśniła i trochę zdezaktualizowała.
    Właśnie się dowiedziałem że Vectra doprowadza internet do lokalu za pomocą skrętki. Do tej pory korzystałem z sieci ASTER i wszystko załatwiał 1 kabel, koncentryk. Tak czy owak więc trza wpychać kabla w peszle a antenowy zostanie wolny więc jest gitara.

Dzięki i pozdrawiam!

0