Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz WR-40/62 po podłączeniu przepala się bezpiecznik

PrzegladajacyForum 25 Lut 2010 15:35 3335 17
  • #1 25 Lut 2010 15:35
    PrzegladajacyForum
    Poziom 9  

Witam,
    W związku z tym, że jest to mój pierwszy post chciałbym przywitać wszystkich Forumowiczów! Forum przeglądam od dłuższego czsu i wiele już się nauczyłem pomimo tego, że z elektroniką jak i elektryką nie mam nic wspólnego.
    Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc przy uruchomieniu wzmacniacza wyprodukowanego przez Państwowe Zakłady Teletransmisyjne Warszawa typ WR-40.
    Wzmacniacz po podłączeniu do prądu świeci sekundę i od razu przepala bezpiecznik 2A. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną... Czy powinienem podłączyć przed podpięciem go do zasilania do głośników czy nie muszę?
    Jakie informacje ( czy zdjęcia ) powinienem zamieścić na forum aby lepiej przedstawić mój problem? Czy muszę z tym iść od razu do elektronika? Szczerze mówiąc wzmacniacz niewiele jest wart, a naprawa pewnie przewyższy jego koszty :/
    Czy mogą mnie Państwo naprowadzić dlaczego ten bezpiecznik od razu się przepala?
    Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki,

0 17
  • Pomocny post
    #2 25 Lut 2010 16:00
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Jakbyś uważnie przeglądał wiedziałbyś, że lampowego wzmacniacza nie podłącza się bez obciążenia a bezpieczniki w zasilaczu powinny być zwłoczne...

0
  • Pomocny post
    #3 25 Lut 2010 17:06
    sabringer
    Poziom 25  

Jakby bezpiecznik nie był zwłoczny to raczej nic by nie świeciło, tylko od razu pyk i po bezpieczniku, ale - nie zaszkodzi sprawdzić.

Jeśli wzmacniacz długo stał nieużywany i rozformowały się nieco elektrolity to też może się tak dziać. Można je niby formować, ja optuję zwykle za wymianą.

Istnieje co prawda 'standardowa procedura uruchomienia' w takich wypadkach, ale w takim wzmacniaczu są na tyle wysokie napięcia (które niekoniecznie znikają po odłączeniu od sieci!) że lepiej byłoby gdybyś nie grzebał w środku.

Co do wartości/ceny naprawy... Zdziwiłbyś się jaką te wzmacniacze osiągają czasem cenę na 'pewnym portalu aukcyjnym na a' :) Na piwo (albo i coś mocniejszego) na imprezę spokojnie starczy ;)

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lut 2010 03:11
    TELEWIZOREK52
    Poziom 27  

Jeżeli od razu po włączeniu ci przepala to zacznij od najprostszych rzeczy,sprawdź diody w zasilaczu.Zdarza się że jest zwarty kondensator umieszczony na wyłączniku sieciowym( o ile jeszcze jest)

0
  • #5 26 Lut 2010 06:56
    PrzegladajacyForum
    Poziom 9  

Witam,
    Na wstępie chciałbym bardzo podziękować za odzew na moją prośbę o pomoc oraz za fachowe porady. Szczerze mówiąc lubię sam prowadzić drobne naprawy, ale są to zazwyczaj tylko przelutowywania części i wymiany bazpieczników... Jeśli chodzi o wzmacniacze typu retro nie mam o nich pojęcia. Przyznam szczerze, że jestem gitarzystą i tylko z tego względu próbuję uruchomić ten wzmacniacz.

Jeszcze raz dziękuję za porady. Najpier spróbuję obciążyć wzmacniacz kolumną i zobaczę co się stanie. Jednak i tutaj pojawia się problem z doborem odpowiedniego zakończenia kabla głośnikowego :/ Zakończenie kabla ( wtyczka ) powinno być długości jack'a, ale jednocześnie mieć połowę jego grubości. Czy mógłbym prosić o nazwę takiej końcówki? Jeśli zajdzie ku temu potrzeba, wrzucę na forum zdjęcia tego wejścia we wzmacniaczu.
    Pozdrawiam w ten piękny ( prawie weekendowy ) poranek,

0
  • #6 26 Lut 2010 07:18
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

PrzegladajacyForum napisał:
    Najpier spróbuję obciążyć wzmacniacz kolumną i zobaczę co się stanie. Jednak i tutaj pojawia się problem z doborem odpowiedniego zakończenia kabla głośnikowego :/ Zakończenie kabla ( wtyczka ) powinno być długości jack'a, ale jednocześnie mieć połowę jego grubości. Czy mógłbym prosić o nazwę takiej końcówki? Jeśli zajdzie ku temu potrzeba, wrzucę na forum zdjęcia tego wejścia we wzmacniaczu.

Daj zdjęcie, bo w/g mnie tam były zwykłe wtyczki bananowe.

0
  • #7 26 Lut 2010 07:50
    painlust

Świetnie, a jakim głośnikiem chcesz to obciążyć? Znasz Raa trafa wyjściowego? To radiowęzłówka, podejrzewam, że może nie mieć możliwości podpiecia głośnika niskoomowego.

0
  • #8 26 Lut 2010 08:53
    jdubowski

painlust napisał:
    Świetnie, a jakim głośnikiem chcesz to obciążyć? Znasz Raa trafa wyjściowego? To radiowęzłówka, podejrzewam, że może nie mieć możliwości podpiecia głośnika niskoomowego.

Dla 40W wzmacniacza przełączonego na 30V impedancja dopasowania wynosi 22,5 oma.

0
  • #9 26 Lut 2010 09:05
    painlust

Czyli nie da się optymalnie podłączyć żadnego sensownego głośnika gitarowego bo produkowane są tylko na 8 i 16Ω... Można spróbować 16Ω, albo dwa głośniki 8+8 w szeregu albo 8+16 w szeregu ale nie powinno się łączyć głośników z różną impedancją bo odłoży się na nich różna moc.

A tak przy okazji. Jakie jest Raa dla 22,5Ω w tym transformatorze?

0
  • #10 26 Lut 2010 09:59
    sabringer
    Poziom 25  

Patrzyłem sobie schemat, patrzyłem i przypomniałem sobie dlaczego nie chciałem go kupić jako dawcę części do wzmacniacza gitarowego. Między innymi chodziło o dopasowanie obciążenia.

Obciążenie kolumną nie rozwiąże problemu, da tylko możliwość względnie bezpiecznego dla transformatora głośnikowego uruchamiania.

Ten wzmacniacz ma "Standby", drugi przycisk do włączania? Jeśli tak to spróbuj go włączyć z wyłączonym tym drugim przyciskiem. Zawsze to jakaś nowa informacja.

0
  • #12 26 Lut 2010 20:07
    PrzegladajacyForum
    Poziom 9  

Daj zdjęcie, bo w/g mnie tam były zwykłe wtyczki bananowe.[/quote]

Witam,

Nie znam niestety fachowej nazwy takiego wejścia dlatego nie wiem jaki kabel / przejściówkę dokupić. Będę wdzięczny za informację jak brzmi fachowa nazwa tego rodzaju wtyczki :)

Wejście na głośnik wygląda w ten sposób: wzmacniacz WR-40/62 po podłączeniu przepala się bezpiecznik

Dodano po 7 [minuty]:

painlust napisał:

Dla tego wzmacniacza przygotowany mam głośnik 30 W ( bodajże 8 ohm ). Akurat ten sprzęt nie musi brzmieć profesjonalnie - wystarczy żeby grał ;)

W instrukcji pisze aby na wstępie przełączyć wyjście wzmacniacza na jedno z trzech znamieniowych napięć wyjściowych ( 30,60 lub 120V ). W tej chwili mam to podłączone pod 30 V ( tak jak na zdjęciu poniżej ). Czy podpinając kolumnę 30 W do tego urządzenia napięcie wyjściowe jest dobrze ustawione?
    wzmacniacz WR-40/62 po podłączeniu przepala się bezpiecznik

0
  • Pomocny post
    #13 26 Lut 2010 21:45
    jdubowski

Daj zdjęcie, bo w/g mnie tam były zwykłe wtyczki bananowe.

Nie znam niestety fachowej nazwy takiego wejścia dlatego nie wiem jaki kabel / przejściówkę dokupić. Będę wdzięczny za informację jak brzmi fachowa nazwa tego rodzaju wtyczki :)

Wejście na głośnik wygląda w ten sposób: wzmacniacz WR-40/62 po podłączeniu przepala się bezpiecznik [/quote]

Bananki zwykłe jak w twarz strzelił.

painlust napisał:

Dla tego wzmacniacza przygotowany mam głośnik 30 W ( bodajże 8 ohm ). Akurat ten sprzęt nie musi brzmieć profesjonalnie - wystarczy żeby grał ;)

W instrukcji pisze aby na wstępie przełączyć wyjście wzmacniacza na jedno z trzech znamieniowych napięć wyjściowych ( 30,60 lub 120V ). W tej chwili mam to podłączone pod 30 V ( tak jak na zdjęciu poniżej ). Czy podpinając kolumnę 30 W do tego urządzenia napięcie wyjściowe jest dobrze ustawione?

Zostaw tak jak jest połączone na 30V, dokup drugi taki sam głośnik, połącz je w szereg - 16 omów będzie dla wzmacniacza tolerowalne, osiem to już raczej zarzynanie sprzętu.

0
  • #14 27 Lut 2010 02:38
    TELEWIZOREK52
    Poziom 27  

Koledzy , ale co to wszystko ma wspólnego z waleniem bezpiecznika ?

0
  • #15 27 Lut 2010 13:14
    PrzegladajacyForum
    Poziom 9  

Witam,
    Chciałbym bardzo Wszystkim podziękować za pomoc w rozwiązywaniu mojego problemu. Niemniej jednak nie czuję się na siłach, aby próbować we własnym zakresie naprawiać ten wzmacniacz :( Dlatego w ramach możliwości proszę o namiar na jakiegoś elektronika z Krakowa lub okolic, który znać się będzie na tego rodzaju sprzęcie i nie policzy za usługę więcej niż ten wzmacniacz jest wart... Za sprawdzone informacje z góry dziękuję!
    Zapytam jeszcze z ciekawości - czy mógłbym podpiąc jakąś kolumnę, która ma 4 ohm pod ten wzmacniaczc? Czy taki "zabieg" byłby bezsensowny? Czy zestaw kolumn musi liczyć łącznie ok. 16 ohm przy ustawienu wzmacniacza na 30 V?
    Wcześniej kupowałem już gotowe zestawy i na takie rzeczy nawet nie zwracałem uwagi :)
    Pozdrawiam,

0
  • #16 27 Lut 2010 13:21
    painlust

Zmień nick... jak byś przegladał forum to byś wiedział, że wzmacniacze lampowe nie maja czegoś takiego jak minimalne obciążenie jak w tranzystorach. Tu musi być obciążenie dopasowane.

0
  • Pomocny post
    #17 28 Lut 2010 16:43
    kiepura47
    Poziom 12  

Witam. Z praktycznego doświadczenia do tego wzmacniacza najlepiej nadawało się obciążenie 30om,przy ustawieniu zworek na transformatorze wyjściowym na 30 V. W moim przypadku dwóch głośników Tonsil GD30/10 ,15om/10VA.połączonych szeregowo co w efekcie zaowocowało bez awaryjną pracą wzmacniacza poprzez długie lata.Idealnym obciążeniem tego wzmacniacza powinno być 22,5om.

0
  • #18 28 Lut 2010 19:08
    kiepura47
    Poziom 12  

Na początek proponuję poszukać w Google Ampli WR-40/62.Są tam zamieszczone schematy oraz instrukcje tego wzmacniacza.

0