Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega][c] sterowanie przez Internet

25 Lut 2010 15:53 5530 12
 • Poziom 12  
  Witam

  Stoję właśnie przed wyborem projektu i zastanawiam się nad pewnym tematem. Generalnie chodzi o regulację PID obiektu cieplnego z możliwością zmiany parametrów regulatora, wartości zadanej poprzez stronę www lub jakiś program komunikujący się poprzez Internet. Z samą elektroniką i algorytmem regulacji powinienem sobie poradzić, nie mam natomiast żadnego doświadczenia i dużej wiedzy z zakresu technologii internetowych.

  Przejrzałem zasoby forum i znalazłem kilka pomysłów, jednak prosiłbym o rady, jakie rozwiązanie byłoby najprostsze i najmniej kosztowne. Generalnie preferowałbym przesyłanie danych do PC poprzez RS232, gdzie jakaś aplikacja byłaby odpowiedzialna za komunikację internetową. Jaki procesor wybrać, żeby sobie z tym wszystkim poradził?

  Za wszystkie informację z góry dzięki :)

  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer Controls
 • Poziom 42  
  Wpisz sobie w szukajkę elektrodową ENC28J60 to znajdziesz kilka ciekawych opisów kart/modułów sieciowych przedstawionych tu na elektrodzie z tym przyjemnym scalaczkiem i zobaczysz z czym to się je i jakie są możliwości
 • Poziom 14  
  Jeśli procesor miałby dane przesyłać na PC przez RS232C to chyba każda Atmega temu zadaniu podoła bez najmniejszych problemów..?
 • Poziom 17  
  Jezeli masz mała wiedzę na temat stosu TCP/IP to rozważ użycie jednego z modułów firmy Wiznet z wbudowanym stosem(cena porównywalna do modułu z enc28j60).Na stronie jest chyba nawet driver dla avr.Jak byś był zainteresowany to mam jeden taki nowy moduł na sprzedaż
 • Poziom 12  
  Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

  Generalnie projekt robię z kolegą, który będzie bezpośrednio odpowiedzialny za sterowanie przez Internet i niestety nie bardzo chce iść w kierunku tworzenia mikroserwera.

  Trzeba będzie się więc raczej ograniczyć do komunikacji z PC i z jego poziomu stworzyć aplikację, która będzie odpowiedzialna za resztę.

  W związku z tym mam pytanie: jak trudne byłoby napisanie takiego programu na PC, który pobierałby dane przez rs232 z mikrokontrolera i byłby sprzęgnięty z jakąś stroną internetową, przez którą z dowolnego komputera można byłoby przesyłać dane do mikrokontrolera?

  Preferowałbym Builder C++, chyba że jest jakaś prostsza opcja.

  Pozdrawiam
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  To nie przedstawia zadnej trudnosci - nadanie z poziomu PC czegos po RS232 jest banalne, podobnie jak banalne jest odebranie tego po stronie mikrokontrolera. Pytanie jest o sens stosowania mikrokontrolera, skoro mamy do dyspozycji PC... chyba, ze to sztuka dla sztuki. czyli kolejna arcyciekawa praca magisterska...
 • Poziom 12  
  Problemem jest to, że prowadzący narzucił konieczność wykorzystania mikroprocesora. Bynajmniej nie jest to praca magisterska, a jeden z 3 projektów w tym semestrze, więc nie może być też szczególnie skomplikowany. Zgadzam się, że to trochę sztuka dla sztuki i jeśli zależałoby to wyłącznie ode mnie, raczej zdecydowałbym się na pomysł wykonania mikroserwera.

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 19  
  Zastosuj miniserwer portu szeregowego. Np. taki:
  Link
  na mikrokontrolerze wysyłasz/odbierasz dane na porcie szeregowym. A w aplikacji na PC masz dwie możliwości:
  - instalujesz wirtualny port i twoja aplikacja odwołuje się do tego portu (efekt jest taki, że piszesz obsługę urządzenia tak jakby było podpięte do COMa a w rzeczywistości jest gdzieś w internecie),
  - wysyłasz dane pod konkretny IP - to też jest banalne bo Builder ma gotowe komponenty do tego (w CB 5 nazywa się ClientSocket).
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  To popytaj na uczelni jakie maja gotowe moduly - skoro to projekt cwiczeniowy to chyba maja jakies gotowe komponenty? A jesli to tylko ma dzialac na zaliczenie to pogooglac za najprostszym mozliwym serwerkiem www na AVR, poswiecic popoludnie i miec problem z glowy. Np cos takiego:
  http://tuxgraphics.org/electronics/200611/embedded-webserver.shtml
 • Poziom 22  
  Chyba ARM lepiej by pasował do tego celu
 • Poziom 22  
  boohoo, udało Ci się zrobić to sterowanie przez internet??
 • Poziom 12  
  mgiro, ten projekt mam zrobić do lipca, więc nie pali się :) dokonałem już wyboru, zamykam więc temat. Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

  Pozdrawiam