Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ADS LX500 problem - wybija bezpiecznik

25 Feb 2010 18:28 6338 17
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #2
  dj arq
  Level 25  
  Hej, To płytka soft-startu i myślę że ona pali bezpieczniki.

  Wypinamy przewody do trafa z tej płytki i włączamy do sieci - jeśli znów wywali bezpiecznik - winna ta płytka. Wniosek - można ominąć tę płytkę i dać trafo na sztywno do sieci. Jeśli gniazdo nie zabezpiecza bezpiecznik szybki (typ B) koniec zadziała bez problemu. Jeśli nie będzie wyskakiwał bezpiecznik w rozdzielni można od biedy użytkować bez softstartu.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #4
  dj arq
  Level 25  
  Tak, zielone do sieci przez bezpiecznik i ognia. Można wtedy dać bezpiecznik trochę większy z racji początkowego impulsu prądowego jaki generuje trafo po włączeniu do sieci.
  Inna metoda to puścić szeregowo przez kilka żarówek 220V/100W połączonych równolegle. Wówczas po włączeniu wzmaka te żarówki powinny zabłysnąć i po paru sekundach przygasnąć i się tylko żarzyć. Można wtedy zobaczyć woltomierzem czy na wyjściu nie ma AC lub DC. Jeśli nie ma można wpiąć głośnik i dać mały sygnał. Żarówy powinny rozświetlać się proporcjonalnie do sygnału. Jeśli żarówki nie chcą przygasnąć to oznacza awarię lub zworę w trafie. Wtedy można wypiąć mostek - żarówki się świecą - trafo. Jeśli nie - awaria jest dalej. Mierzymy mostek, jeśli nie mostek to dalej mamy kondy zasilacza. Jeśli to nie kondy - cóż, wówczas dzień dobry serwis ADSa :)
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #7
  ATPAW
  Level 20  
  Witam,

  Pewnie masz uszkodzony warystor, który jest równolegle do sieci.
  Zadaniem tego elementu jest zabezpieczenie wzmacniacza przed zbyt wysokim napięciem sieciowym.
  Skoro element ten jest uszkodzony to można przepuszczać że było na nim napięcie większe od 275V np. napięcie między fazowe.
  Nie wykluczone że poszedł impuls na wzmacniacz dalej, i jest uszkodzona elektronika.

  Tak jak wspominał kolega po wymianie tego elementu daj w szereg z przewodem L np 2x100W żarówka, po włączeniu powinny się rozbłysnąć, po kilku 2-4s zgasnąć(ewentualnie lekko się żarzyć, jeśli tak nie jest to szukaj dalej).

  Pamiętaj że pracujesz z napięciem sieciowym 230V - które jest śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka !!!

  Jesteś początkującym elektronikiem - jak zaznaczyłeś, może bezpieczniej będzie jak zajmie się tym wykwalifikowany serwis - Życie masz tylko jedno !!!

  Pozdrawiam,

  atpaw
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #9
  ATPAW
  Level 20  
  Skoro ten warystor jest uszkodzony, to go wywal - jego zadaniem jest się tak popsuć by było zwarcie i wyleciał bezpiecznik.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  ATPAW
  Level 20  
  Pisałem już, co jest powodem uszkodzenia warystora - napięcie między fazowe.
  Pewnie dlatego dostałeś go za free.

  Czy bezpieczniki na końcówkach poleciały ?
  Należało by sprawdzić czy jest +/- 15V na operacyjnych. I masę innych elementów jak choćby tranzystory mocy, a tam są mofety więc ich nie sprawdzisz jak zwykłe bipolarne. A jak są popalone to masz następny problem, Tranzystory do stopni końcowych są selekcjonowane pod względem parametru Ugs - więc nie można tam wstawić pierwszego lepszego tranzystora o takim samym oznaczeniu . Bez schematu się pewnie nie obejdzie choćby ze względu na sporą ilość elementów SMD.
  Do tego dochodzi input, który również mogł się uszkodzić.
  Dla kogoś kto się zna na tych wzmacniaczach - to na pewno sztuka jest do odratowania.
  Jeśli jest inaczej - może to być początek końca tej końcówki.


  Widzę że na końcówkach mocy brak jest bezpieczników(przynajmniej jednego)- czyli, ktoś już tutaj był
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  dj arq
  Level 25  
  Cóż, chyba kolega ATPAW ma rację... po międzyfazówce nie dziwota że ktoś dał za darmo... poskładaj do kupy i do serwisu, bo jak jeden kanał kopci a w drugim świeci się protect to już tylko serwis adasia pomoże. Nie grzeb więcej, możesz tylko pogorszyć.
 • #14
  krzysiuc
  Level 25  
  Kolego nie wiem, albo mi się wydaje albo po zdjęciach wygląda, że ten koniec był naprawiany, sądzę po lutach na których jest sporo kalafonii. Zauważyłem także, że może też brakować bezpiecznika na jednym kanale. Skoro go dostałeś za free to nie trzeba było grzebać serwis zrobi ci to może za kilka stów a może mniej (o ile kanał nie będzie spalony) i będzie gwarancja na pół roku, a za tyle Adasia nie uświadczysz.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #16
  kotowaty
  Level 15  
  Idź z tym prosto do serwisu, jedyna droga ratunku, jak wywaliłeś warystor to zabezpieczenia mogły nie zadziałać i upaliłeś jeden koniec, jak włącza się trafo ono robi duży impuls, to normalne że światło ci przygasło, dlatego też stosowany jest soft-start (miękki start) sprawdź wszystkie elementy po kolei (oczywiście wzrokowo bez napięcia) jeśli coś jest spalone to zrób zdjęcia i daj znać, jeśli nic z tego to ja odkupię obudowę, z ceną się dogadamy, a swoją drogą wątpie aby nauczyciel ci to naprawił więc zostałci serwis "adasia"
 • #17
  ATPAW
  Level 20  
  kotowaty wrote:
  jak wywaliłeś warystor to zabezpieczenia mogły nie zadziałać i upaliłeś jeden koniec


  Soft-start nie ma nic wspólnego z zabezpieczeniami znajdującymi się na końcówkach mocy.

  Kolega nic nie upalił, pozwolił tylko by to co już wcześniej się uszkodziło - się dopaliło(na co wcześniej nie miało wystarczająco czasu)

  A o roli warystora już pisałem.


  kotowaty wrote:
  sprawdź wszystkie elementy po kolei (oczywiście wzrokowo bez napięcia)


  To nic nie da, przy krótkim impulsie napięcia polecą prawie wszystkie półprzewodniki bez jakichkolwiek oznak wizualnego uszkodzenia - był zbyt krótki okres rażenia wysokim napięciem(do wydzielenia tak dużej mocy) które powstrzymał warystor zwierając sieć, co następstwem było spalenie bezpiecznika sieciowego.

  Pozdrawiam

  atpaw
 • #18
  User removed account
  User removed account