Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nastroić radio Pionier U2 - generator sygnałowy

25 Lut 2010 18:29 6876 14
  • Poziom 1  
    Witam, jestem tu nowy. Jak nastroić radio Pionier U2? Mam generator sygnałowy. Cewki sprawdzałem, są dobre, raz nawet odebrało długofalową stację PR1. Na innych zakresach milczy. Próba była robiona z anteną.
  • TestoTesto
  • Admin Sprzętu Medycznego
    Jeśli posiadasz generator sygnałowy to już dużo. Najpierw stroi się cewki pośredniej częstotliwości (generator ustawiony na 465kHz) na max sygnału mierzone np. przyrządem (najlepszy do tego celu to analogowy). Potem stroisz obwody wejściowe (również na max sygnału.

Ps. Popraw post zgodnie z regulaminem, bo wyląduje w koszu!
  • Użytkownik usunął konto  
  • TestoTesto
  • Poziom 37  
    Przy strojeniu p.cz należy bezwzględnie unieruchomić generator lokalny (heterodynę).
    W przeciwnym przypadku strojenie p.cz. nie ma sensu- otrzymuje się błędne odczyty, wynikające z przemiany częstotliwości.

stefanisko napisał:
    Chciałem jeszcze dodać że podczas strojenia p.cz (465kHz) należy obwód sprzężony magnetycznie z obwodem strojonym wytłumić. Zwieramy poprostu ten obwód szeregowo połączonym rezystorem i kondensatorem. Nie pamiętam wartości, ale chyba kilka kOhm i 1nF.

Jest to np. jedna z metod. Można również obwód ten rozstroić za pomocą istniejącego rdzenia.
  • Admin Sprzętu Medycznego
    serwis napisał:
    Przy strojeniu p.cz należy bezwzględnie unieruchomić generator lokalny (heterodynę).
    W przeciwnym przypadku strojenie p.cz. nie ma sensu- otrzymuje się błędne odczyty, wynikające z przemiany częstotliwości.

stefanisko napisał:
    Chciałem jeszcze dodać że podczas strojenia p.cz (465kHz) należy obwód sprzężony magnetycznie z obwodem strojonym wytłumić. Zwieramy poprostu ten obwód szeregowo połączonym rezystorem i kondensatorem. Nie pamiętam wartości, ale chyba kilka kOhm i 1nF.

Jest to np. jedna z metod. Można również obwód ten rozstroić za pomocą istniejącego rdzenia.

Przepraszam z uchybienie i nie dodanie kwestii unieruchomienia generatora wewnętrznego (heterodyny). Dla mnie to jest tak oczywiste (działanie rutynowe).
  • Poziom 27  
    Panowie, wsadzam kij w mrowisko . Takie radia jak Pionier - po prostu podłączyć generator i STROIĆ ! Od 1969r stroiłem bez żadnego zwierania i "chodziły" jak żyletka. Te radia przy odrobinie doświadczenia stroiło się wyśmienicie na "słuch"
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Stefanisko,obaj wiemy o co chodzi. O ile dobrze zrozumiałem to kolega PionierU2 jest początkujący i nie wiem jakim doświadczeniem dysponuje a zniechęcić człowieka na "dzień dobry" zbyt naukowym podejściem do OR-Pionier szkoda by było.Większym wyzwaniem jest zestrojenie np.Beethovena,tu już bym takich porad nie udzielał. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Code:
    Pytanie zasadnicze-nastroić, czy zestroić?(...)

Jeżeli chodzi o obwody indukcyjne, to zestroić, a jeżeli chodzi o instrumenty muzyczne- to nastroić :D

Cytat:
    (...)Poza tym sam signalgenerator to za mało jeżeli będzie stroił cewki obwodów wejściowych i oscylatora.
    (...)

Jasne że za mało. Potrzeba jeszcze jakiś wskaźnik napięcia z detektora.

stefanisko napisał:

Dodam jeszcze, że obwód tłumiący stosuje się tylko przy strojeniu standardowym (generator+wskaźnik napięcia detektora). I to tylko w przypadku, gdy obwody pcz. sa sprzężone ponadkrytycznie. ( nie wszystkie filtry pcz. są sprzężone ponadkrytycznie).

Natomiast nie stosuje się obwodów tłumiących przy strojeniu wizualnym.
  • Poziom 37  
    marcin_oizo napisał:
    http://www.oldradio.pl/index.php?page_id=9 strojenie jest tutaj opisane jak należy. Żadna tajemnica :)

Oczywiście, że żadna tajemnica. :D
    Z tą różnicą, że tam jest opis strojenia wizualnego, natomiast user pisze ze posiada generator sygnału, a w tym przypadku to niestety procedura jest trochę inna.
  • Poziom 28  
    No to blokujemy heterodynę zwierając drutem kondensator zmienny i wypinamy obwody wejściowe. Stroimy wówczas p.cz. Wpinamy się wprzódy w S1 drugiej heptody a potem pierwszej (najpierw drugi filtr a potem drugi). Podłączamy z powrotem obwody wejściowe i odblokowujemy heterodynę po czym stroimy oscylator i wejściowe.
    Ale jeśli ma się generator z modulacją, choćby najprostszy (na 2-3 tranzystorach można zrobić).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Ja bym proponował przed podaniem następnych rad odnosnie strojenia, żeby user wypowiedział się na temat posiadanego generatora.

Bo zależnie od tego, jaki to jest generator, sposób strojenia może być zupełnie inny od podawanych opisów- pomimo że teoretyczna zasada strojenia obwodów jest zawsze taka sama.