Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatorowa przetwornica do świetlówki + stabilizacja mocy

meteor77 25 Lut 2010 20:07 3259 3
  • #1 25 Lut 2010 20:07
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!
    Mam kilka turystycznych lamp, ze świetlówkami o mocy od 4 do 9W. W środku są proste układy przetwornic samodławnych z jednym tranzystorem.
    Niestety, po kilkudziesięciu minutach pracy tranzystory padają. Podczas pracy nie miłosiernie się grzeją. Nie mają żadnych radiatorów. Były zasilane kiepskimi akumulatorami żelowymi 6V. W ich miejsce wstawiłem porządne akumulatory 1,2V/6Ah, 5 sztuk, w sumie dają 6V.
    Mam kilka pytań:
    1. W jakim celu robi się układy przetwornic z bardzo nagrzewającymi się tranzystorami - na Elektrodzie pełno takich mocno chłodzonych rozwiązań, nawet na małe moce, często z wentylatorami?
    2. Akumulatory podczas pracy zmieniają swoje napięcie od max. 1,5V do 1V co w baterii 5 sztuk przekłada się na napięcie od 7,5V do 5V. Co z jasnością świecenia się świetlówki - powinna być niezmienna - czy to tylko pobożne życzenie? Dlaczego nie udało mi się znaleźć żadnego schematu o stałej jasności świecenia?
    3. Transformator już jest i nic nawijać nie trzeba - potrzebna tylko prościutka przetwornica za przysłowiowe grosze ze stabilizacją mocy na dosłownie kilku elementach bo miejsca w fabrycznej obudowie za wiele nie ma, w zastępstwie istniejącej ale do niczego się nie nadającej przetwornicy samodławnej. Czyli proszę o schemat.
    Jest zima, do lata jeszcze kilka miesięcy i chyba wielu osobom posiadającym takie źródła światła kempingowego (namiotowego, samochodowego itp.) przyda się modernizacja istniejącego sprzętu mały kosztem. Czy ktoś może wyjaśnić mi jak to najprościej zrobić. Przejrzałem kilka tysięcy wpisów na Elektrodzie ale niczego nie znalazłem bo prawdopodobnie wiele przeoczyłem. Proszę o jakiś link.
    Nie jestem zwolennikiem potężnych konstrukcji na procesorach do tak prostego celu. Myślę, że są gotowe rozwiązania przetwornic ze stabilizacją mocy o sprawności rzędu 90%. Czy ktoś spotkał się z aplikacją stabilizacji mocy do popularnych, wszechobecnych na rynku przetwornic scalonych? Czy można zwiększyć sprawność przetwornicy fabrycznej? Jak wyeleminować grzanie się elementów mocy bez pomocy radiatorów?
    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński

0 3
  • #2 25 Lut 2010 23:21
    ronwald
    Poziom 27  

Czy kolega opisuje wyroby "bez nazwy" produkcji chińskiej?
    Przypięcie łatki wszystkim przetwornicom samowzbudnym dedykowanym oświetleniu jest dużą przesadą.

0
  • #3 26 Lut 2010 00:19
    -RoMan-
    Poziom 42  

Temat świetlówek zasilanych z akumulatora został dokumentnie przemaglowany tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=324149

Jednotranzystorowy układ samodławny jest błędnym rozwiązaniem i nie ma co się nad nim rozwodzić. Tranzystory padają od przegrzania i przepięć. Układy produkowane masowo są okradzione ze wszystkiego - począwszy od radiatora na tranzystorze a skończywszy na gasikach. O jakości ferrytu użytego w transformatorze nie ma nawet co wspominać.

Ponieważ temat jest daleki od zasilania układów elektronicznych - przenoszę do bardziej właściwego.

0
  • #4 26 Lut 2010 00:50
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Oczekiwany link został podany. Podobnych tematów było wiele lecz profil tego działu nie przewiduje poszukiwania i "podawania na tacy" zbioru odsyłaczy.
    Można tylko zauważyć rzecz oczywistą - albo układ jest bardzo prosty (tani) i oferuje ograniczone możliwości, albo spełnia bardziej wyrafinowane oczekiwania, ale kosztem komplikacji (wyższej ceny).
    Regulamin p.14 i p.16, temat zamykam.

0