Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka bosch iskrzy na komutatorze spadają obroty

25 Lut 2010 21:53 6144 4
  • Poziom 10  
    Witam

Mam taki problem ze szlifierką boscha z elektronicznym regulatorem obrotów.
    Na jednej szczotce bardzo mocno iskrzy wręcz się pali. Spadają obroty raz kreci szybciej raz wolnej. Tak na przemian, jakby coś rozłączało. Szczotki dobrze dociskają i są długie. Normalnie podejrzewałbym wirnik tylko dlaczego iskrzy tylko na jednej szczotce?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Osobiście przyjrzałbym się na początek jeszcze raz tej szczotce - może się zawiesza w prowadnicy a może sprężynka przegrzana.Spróbuj zamienić miejscami szczotki i zobacz efekt.
  • Poziom 10  
    Szlifierka o której mowa to model GWS 14-125 CE. Wyjąłem wirnik. Na komutatorze dwie lamelki jedna obok drugiej są totalnie upalone. Mają głębokie bruzdy, są okopcone. Nie mam elektromagnesu, przeleciałem na około omomierzem po wcześniejszym oczyszczeniu przerw izolacyjnych na komutatorze. Wymyłem benzyną ekstrakcyjną. Wyniki między lamelkami wszędzie wychodzi ok 1,4 Ohm a z 5 blaszek ma tylko 0,4 Ohm stąd wnioskuje ze to wirnik. Może jeszcze zaniosę do zakładu gdzie przewijają, do sprawdzenia na elektromagnesie. Zamienię jeszcze te szczotki tak jak radzisz i zobaczę co będzie się działo. Zauważyłem też, że łożysko od strony komutatora jest wybite, zgrzyta przy obracaniu. Może od wibracji odbija szczotki od komutatora.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!
    Cytat:
    Na komutatorze dwie lamelki jedna obok drugiej są totalnie upalone.

Cytat:
    Może jeszcze zaniosę do zakładu gdzie przewijają, do sprawdzenia na elektromagnesie.

Nie ma sensu. Po objawach, które opisałeś na 105% wirnik. Przy okazji jeszcze stojan do sprawdzenia, choć w obecnym stanie nie ma to sensu.

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście nie ma się co łudzi cudów nie będzie. Pozostaje mi tylko zamkną temat. Dzięki za pomoc pozdrawiam.