Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę jedną aparaturą zdalnego sterowania...

26 Lut 2010 00:04 2651 14
  • Poziom 9  
    Czy mogę jedną aparaturą zdalnego sterowania kontrolować np. kilka silników ( chodzi mi tu o to czy mogę np. włączyć dwa silniki po czym jeden z nich wyłączyć a drugi zostawić by dalej działał).

Schemat wziąłem stąd: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=358

Dziiękuje i pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    No dobrze, ale wystarczy tylko, że podłącze sobie dwa silniczki to jak jeden z nich wyłącze a drugi zostawie w użyciu skoro są podłączone od tego samego źródła?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Civoxy napisał:
    No dobrze, ale wystarczy tylko, że podłącze sobie dwa silniczki to jak jeden z nich wyłącze a drugi zostawie w użyciu

Oczywiście, że TAK.
    Cytat:
    ... skoro są podłączone od tego samego źródła?

Zobacz, że są osobne PK (przekaźniki) dla każdego z osobna.

Tu narysowałem co i jak.

Czy mogę jedną aparaturą zdalnego sterowania...

Schemat odbiornika jest dość słaby.
    Odbiornik to superreakcja o czułości około 100uV (słabo) i selektywność całe pasmo CB. :cry:
    Dla przykładu czułość standardowego odbiornik CB (Alan, Uniden itp.) to około 0,8uV . :D

Powodzenia.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    czyli macie może dobre schematy które mi pozwolą na uzyskanie dobrej czułości chodzi mi o sterowanie małego szybowca na wysokości koło 1 kilometra
  • Poziom 36  
    Civoxy napisał:
    czyli macie może dobre schematy które mi pozwolą na uzyskanie dobrej czułości chodzi mi o sterowanie małego szybowca na wysokości koło 1 kilometra
    Kup gotową aparaturę, z kontekstu pytania wynika ze zrobienie czegoś takiego jest poza twoimi możliwościami.
  • Poziom 9  
    a można kupić gotową aparaturę którą moge podpiąć do silników ( chodzi mi żeby nie rozbierać żadnych innych samolotów)
  • Poziom 36  
    Możesz kupić praktycznie dowolną aparaturę ale...najpierw zastanów się CO potrzebujesz np. wielokanałową aparaturę włącz/wyłącz, dwukanałową ale z kanałami proporcjonalnymi, coś innego... czyli sam sprecyzuj wymagania, może najpierw kup/wykonaj model i co on ma robić. Przeczytaj więcej tematów z tego działu bo samolot to chyba na początek za wysoko z wymaganiami sięgasz.
  • Poziom 9  
    chce po prostu móc silnikiem skręcać lotką a drugim silnikiem sterować klapami i jeszcze jestem obwód który przepali balony tyle
  • Poziom 36  
    Aparatura dwukanałowa proporcjonalna plus kanał włącz/wyłącz ale aparatura to jedno a zamontowanie serw (czyli to co porusza lotką i klapami) to druga sprawa. Kto to zrobi?
  • Poziom 9  
    czyli ten schemat z pierwszego posta może być?? A montować będę ja
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kup normalną aparaturę i serwa, zamiast stosować kombinowane i zawodne rozwiązania z silniczkami. Sam w domu aparatury nie zrobisz - sam schemat nie wystarczy!
  • Poziom 36  
    Civoxy napisał:
    czyli ten schemat z pierwszego posta może być?? A montować będę ja
    NIE MOŻE BYĆ, czyli w temacie siedzisz płytko, ten schemat pozwala na włączenie i wyłączenie np. silników , nie ma mowy o jakimś sensownym zastosowaniu w samolocie. Chyba nie bardzo wiesz o co pytać...
  • Poziom 9  
    Okej, postanowiłem zmienić wcześniejsze zamiary i zamiast szybowca zrobić małą paczuszkę no i chciałbym zamontować system uwalniający balony i odpalający spadochron, co polecacie?
  • Moderator Robotyka
    Civoxy napisał:
    Okej, postanowiłem zmienić wcześniejsze zamiary i zamiast szybowca zrobić małą paczuszkę no i chciałbym zamontować system uwalniający balony i odpalający spadochron, co polecacie?

Zajrzenie do źródeł.
    Gdybyś zajmował się modelarstwem RC, nie zadawałbyś takich pytań.

Po pierwsze musisz kupić, lub zbudować płatowiec, zdolny do uniesienia dodatkowego ładunku.

Po drugie Szybowce nie mają silnika. Z definicji. Chyba że chodzi ci o Motoszybowiec, a to zupełnie inna bajka. Inna konstrukcja, inny profil skrzydeł.
    Spokojnie wystarcza tu jeden silnik.

Po trzecie, nie ma naprawdę sensu budowanie własnej aparatury. I tak nie uzyskasz nawet części tej czułości i precyzji co aparatury fabryczne.

Po czwarte, nie dasz rady wysłać modelu na 1km od siebie, bez dodatkowego wsparcia. Z bardzo prostego powodu - Modelu już nie widać. Duży szybowiec może mieć i 2m. Koszt takiego modelu może wynieść parę tysięcy złotych, bo to już jest mały samolot. Jak sądzisz - jaka jest widoczność wąskiej, 2 metrowej deski z odległości 1km?
    Jeśli nie masz oczu Supermana, nie jesteś w stanie poprawnie kierować modelem na takie odległości. Jedyne sensowne wsparcie to FPV, a tu już są "KOSZTY" przez bardzo duże K. Aparatura nadawcza i odbiornik też muszą być konkretne, a nie chińskie podróbki za 20$.

Po piąte, zdajesz sobie sprawę, że ponosisz odpowiedzialność za duży i cięzki model, który kontrolujesz wyłącznie wiązką fal radiowych? Taki model ok 2m, może wazyć nawet kilka kilogramów i spadać z prędkościami dochodzącymi do 200km/h. Czy muszę ci mówić, jakie szkody na ziemi robi taki obiekt?
    A zgodnie z prawami Murphe;go spada zwykle na czyjś dom, samochód, dziecko, przedszkole.

Tu już musisz mieć po prostu modelarskie OC.
    W jaki sposób odszukasz model, który ma przecież kosztowne wyposażenie na pokładzie, jeśli ten model ci ucieknie? Były przypadki, gdy modele "uciekały" z wiatrem nawet kilka kilometrów. Wyobraź sobie, że musisz przeszukać "tylko" kilkaset metrów kwadratowych w mieście - z domami, parkami, ogródkami, dachami itd.

A co z ograniczeniami w ruchu powietrznym? Myślisz, ze wolno "tak sobie" wysłać w niebo, na wysokość kilometra i wyżej jakiś obiekt? Czy może to też na zasadzie "a jakoś się uda"?

Masz po prostu typowe objawy kogoś, kto się napalił po obejrzeniu jakiejś relacji w sieci, a nie ma pojęcia o co chodzi w danym temacie, tylko chce odtworzyć efekty.

Albo daj sobie spokój, albo zajmij się modelarstwem, poczynając od małych, prostych modeli latających "koło nogi". Z czasem dojdziesz do konstrukcji większych i dalej latających.