Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia sondy lambda.

gromleon 26 Lut 2010 07:39 2738 6
  • #1 26 Lut 2010 07:39
    gromleon
    Poziom 32  

Panowie , krótkie pytanie , chcę wyregulować mały sterownik gazu a ten pobiera dane z sondy . Z racji nie posiadania specjalistycznego urządzenia pomiarowego mam takie oto pytanie , czy miernik analogowy rosyjski wychyłowy (wskazówkowy) da mi wynik zbliżony do prawdziwego z pomiaru napięcia na sondzie czy to strata czasu? Pomyślałem że z racji konstrukcji ten miernik uśredni mi wynik pomiaru dobrze myślę ?

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Lut 2010 08:46
    emeryt2
    Poziom 42  

Dobrze , lecz sygnał sondy zmienia się z częstotliwością 1 Hz , tak że sobie poradzisz. Gorzej z dokładnością wskazań , bo domyślam się , że dobroć tego miernika jest niska.

0
  • #3 26 Lut 2010 08:50
    FastProject
    Poziom 28  

Niech może kolega zmierzy multimetrem, a najlepiej oscyloskopem jakie napięcia otrzymuje z sondy, a wtedy coś zaradzimy, jeśli częstotliwość będzie za niska.

Z tego co mi wiadomo,to z sondy lambda otrzymuje się napięcia do 1V. W zależności od typu miernika na pewno da się to zmierzyć. Jeśli jest to woltomierz z dużym zakresem pomiarowym, to napięcie z sondy należało by wzmocnić odpowiednio do zakresu woltomierza w celu poprawy rozdzielczości odczytu.

0
  • #4 26 Lut 2010 09:04
    piotrek-102
    Poziom 11  

Zależy co to za sterownik gazu ,co masz na przewodzie do mixera? jeśli krokowca z śrubą to wystarczy miernik cyfrowy ,jakie to auto ,dokładnie kod silnika ,w oplach często szły 5 voltowe sondy.

0
  • #5 26 Lut 2010 12:14
    gromleon
    Poziom 32  

Panowie nie będę tu rozpisywał się na temat sterownika bo nie w tym rzecz , rzecz dotyczy głównie pomiaru sondy tym że miernikiem , mam multimetr ale on sobie raczej z tym nie poradzi więc wpadłem na pomysł użycia miernika wychyłowego , dokładność jego pomiarów jest dość dobra , chodziło mi głownie o to czy mogę ufać pomiarom lub jak znacznym błędem mogą one być obarczone . Zakresy miernika tego wyhyłowego zaczynają się już od 0.075 volta , mam też zakres 1.5 v więc tu problemów także nie widzę.
    W sterowniku mam mały potencjometr i nim mam dostosować dawkę do wskazań sondy ot cała rzecz.

0
  • #6 26 Lut 2010 14:21
    autoas
    Poziom 42  

Podłącz go w końcu........jak działa sonda, to na pewno coś zobaczysz

0
  Szukaj w 5mln produktów