Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq EVO N620c - Przekłamanie czasu pracy na baterii - 4h

tata1 26 Lut 2010 12:11 1819 8
  • #1 26 Lut 2010 12:11
    tata1
    Poziom 20  

Witam
    Kupiłem w/w Laptop i działa wyśmienicie, z małym ale. Po załadowaniu Windowsa pokazuje czas pracy na naładowanej baterii około 4 godziny.
    Zostawiłem go włączonego i pracował ponad 2 godziny co i tak jest wynikiem wyśmienitym, jak na kilkuletni sprzęt. Ale czemu Windows pokazuje tak dużo? Ma to swoje złe strony, bo nie zadziałają żadne alarmy ustawione w systemie, a laptop po około 2 godzinach padnie. Ustawienia alarmów na 50-75% to tez półśrodek, bo przecież sprzęt bywa różnie obciążony. Gdy bateria, raz drugi wyładuje się to w zależności od uruchomionego programu, trzeba potem naprawiać system z płyty instalacyjnej Chkdskiem, a to wkurzające.

Co zrobić by system pokazywał prawidłowo? Kilka razy instalowałem XP i to samo.

0 8
  • Metalwork
  • #2 27 Lut 2010 21:11
    tata1
    Poziom 20  

Czy nikt się nie spotkał z takim problemem, jak to naprawić?

0
  • Metalwork
  • #3 27 Lut 2010 21:41
    tronic1
    Spec od komputerów

Alarmy zadziałają. Sprawdź sam. System pokazuje 4h i później nieproporcjonalnie szybko będzie " spadał " czas . Wynika to chyba z tąd że bateria nie jest prawidłowo rozpoznana przez system.

0
  • #4 27 Lut 2010 21:42
    sosarek

Poziom 43  

Zacznij od porządnego rozładowania baterii oraz późniejszego jej naładowania na wyłączonym laptopie-np.przez noc,ściągnij program BatteryMon i zobacz co on powie na temat baterii

0
  • #5 28 Lut 2010 10:41
    tata1
    Poziom 20  

Więc tak,
    Alarmy nie zadziałają, bo czas pracy spada tak, jakby faktycznie było te 4h. Natomiast po dwóch godzinach bateria jest już wyczerpana, a system podaje że jest dopiero połowa.

Mam ograniczone możliwości diagnozowania, bo laptop jest teraz u jego właściciela, dla którego był kupiony.

Ale zanim go zabrał sprawdziłem dwa fakty:
    - Program diagnostyczny pokazuje wartość nominalną (fabryczną) baterii i prawie drugie tyle większą wartość bieżącą (według programu faktyczną).
    - W biosie jest taka funkcja jak foratowanie baterii i wygląda to tak: po załączeniu tej funkcji - bios doładowuje baterię do końca, następnie rozładowuje do końca i następnie znowu ładuje na full. Gdy użyłem tego narzędzia to rozpoczęło sie ładowanie to pierwsze, ale stanęło na 99% i tak przez kilka godzin.

Wydaje mi się że komp. nie wie jaką ma baterię. Ale jak zrobić by wiedział?

0
  • #6 28 Lut 2010 13:47
    sosarek

Poziom 43  

Kolego,o formatowaniu baterii było już nie raz na forum,wystarczy poszukać

0
  • #7 28 Lut 2010 14:53
    tata1
    Poziom 20  

Ja nie pisze o sposobach formatowania baterii, tylko opisuje narzędzie, które wbudowane jest w bios do tego służące i problemy jakie wystąpiły po jego załączeniu.

Włączyłem to narządzie, bo myślałem że rozwiąże mi problem prawidłowego pokazywania stanu naładowania baterii.

Proszę o uważne czytanie moich postów i konstruktywne uwagi, bo nie jednego laptopa "zjadłem" ale ten problem mnie przerósł.

0
  • #8 28 Lut 2010 18:01
    sosarek

Poziom 43  

Skoro narzędzie nie zakończyło swojej pracy ponieważ koledze znudziło się czekanie to bateria nie została właściwie skalibrowana. Czytam uważnie dlatego zaleciłem poczytanie innych postów dotyczących kalibrowania baterii,w jaki sposób te procesy przebiegają oraz jak od strony elektrycznej to wygląda-wpierw ładowanie dużym prądem a na końcu długotrwałe niskim itd.

0
  • #9 28 Lut 2010 19:41
    tata1
    Poziom 20  

Proces kalibrowania:

Ładowanie -> rozładowanie ->Ładowanie

Laptop był naładowany do pełna (całą noc na kablu) rano załączyłem narzedzie do kalibracji w biosie. Pokazało że bateria ma 91% doładowało do 99% i przez 3 godziny stało na 99% i nie przeszło do rozładowywania. Przecież bateria była naładowana to czemu ją tak długo doładowywało. Coś nie tak z nią.

Na innym laptopie bez problemu po doładowywaniu przechodziło do rozładowywania.

0