Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania zdalnego sterowania

26 Lut 2010 12:49 2613 4
 • Poziom 2  
  Witam.
  Mam na imię Karol. Chciałbym od samych podstaw poznać zasadę działania zdalnego sterowania ( przez fale radiowe). Co mam zrobić abym mógł na odległość sterować małym pojazdem (np: samochodzikiem)? Posiadam podstawową wiedzę elektroniczną. Proszę o pomoc, bo bardzo się podekscytowałem tym tematem.
 • Poziom 28  
  to zacznij od przycisku szukam i google.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie warto robić radia samodzielnie. To zbyt skomplikowane i nieopłacalne, wymagany jest dobrze wyposażony warsztat.

  Chcesz radia budować czy samochodziki zdalnie sterowane?
 • Moderator Robotyka
  To zależy, bo mamy dziś "stare" systemy (27/35/40/72MHz), oparte na prostym nasłuchiwaniu impulsów na danym kanale i wykonywaniu okreslonych czynności. Oraz "nowe" 2,4Ghz, oparte już na podobnej technologii co telefony komórkowe i używających kilku różnych systemów komunikacji.

  Do celów hobbystycznych jeśli po prostu chcesz się zająć modelarstwem, nie opłaca się budować własnych odbiorników i nadajników. Nie dasz rady i tak ich zestroić w domowych warunkach na tyle dokładnie co fabryka.

  Kupujesz po prostu nadajnik i odbiornik (w paśmie dla danych modeli - ustawowo jest to przypisane) oraz podzespoły wykonawcze i zasilanie i składasz z nich model.

  To mniej więcej tak samo, jak nie opłaca się samemu budować własnych odbiorników TV, tylko kupujesz telewizor w sklepie.
 • Poziom 2  
  Samochodziki. Ale nie tyko takie, które będą jeździć ale również wykonywać inne czynności (np: chwytanie). Czy do tego potrzeba takiego samego nadajnika i odbiornika co do samego jeżdżenia?