Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hamulec silnika (obcowzbudnego) podajnika migomatu

26 Lut 2010 13:40 1949 3
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich. Potrzebuję jakiegoś rozwiązania hamulca podajnika. O ile czytałem o podobnym problemie, gdzie pod wpływem obrotów drut wysuwał się ok 2cm u mnie jest to ok 10cm(duży silnik). Nie mam opóźnienia odłączania tr. głównego. To też ma wpływ a rozwiązanie z rezystorem nie działa. Silnik ma 4 odczepy - zasilanie i regulacja. Z tego co próbowałem to chyba najtrafniejsze rozwiązanie to przełączanie biegunów jakąś czasówką. Czy ma ktoś jakiś sprawdzony schemat czasówki, która załączy obwód na ustawiony czas. Sprawdziłem parę schematów i wyszła mi tylko taka, którą można regulować czas między impulsami, które się powtarzają (jak wydłużyć czas impulsu?)- podstawowy układ-głównie na 555 "bo" je mam.

Proszę ten tekst podzielić na zdania rozpoczynające się od dużej litery. [retrofood]
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ale po co kombinujesz z czasówkami. Sprawdzone rozwiązanie to zwieranie silnika stykiem pomocniczym normalnie - zamkniętym stycznika.
  • Poziom 12  
    Chodzi o przełączenie biegunów podwójnym stycznikiem. Jak podtrzymać 12V tak żeby silnik zahamował-właśnie myślałem o czasówce, "bo" nie wiem na jaki czas trzeba było by podać te 12V?-w praniu wyjdzie
  • Poziom 17  
    Chyba się nie rozumiemy. Gdy spawamy stycznik główny jest załączony bo zasila transformator spawalniczy. Podawane jest też napięcie na silnik. Po puszczeniu przycisku w uchwycie stycznik puszcza, następuje też wyłączenie silnika. Styk pomocniczy sycznika zwiera zaciski silnika, w Twiom wypadku gdy jest to silnik obcowzbudny ma zwierać wirnik.